ART+, vše o trhu s uměním
Říjen 2022 1821 

Pro arte představuje své akvizice

První specializovaný investiční fond zaměřený na výtvarné umění

Investiční fond Pro arte umožňuje svým akcionářům ukládat finance formou nákupů významných uměleckých děl za podpory týmu historiků umění, restaurátorů a ekonomů. Systematicky buduje kolekci českého a evropského umění 19., 20. a 21. století, kterou průběžně doplňuje akvizicemi z domácích i zahraničních sbírek, nebo přímo z ateliérů vybraných umělců.

 

Alfons Mucha: FloraAlfons Mucha: Flora / 1892

 

Veřejnost bude moci výběr z nejvýznamnějších akvizicí posledního roku zhlédnout na 1. května v sídle fondu ve Vratislavském paláci na ulici Tržiště na Malé straně. Pro arte vyhledává na domácím a především zahraničním trhu významná díla spojená s českými zeměmi. Za první rok své existence získal do své kolekce obrazy a sochy v hodnotě za více než 100 milionů korun. Zakoupené artefakty nezůstanou uzavřeny v depozitářích, ale měly by být v různých formách přístupny veřejnosti.

Ve střednědobém horizontu počítá společnost s vytvořením vlastní galerie. V portfoliu fondu se aktuálně nalézají především díla domácího meziválečného umění, ale i autorů 19. století, či žijících současníků. V roce 2013 byla například zakoupena díla od Toyen, Josefa Šímy, Františka Kupky, Emila Filly, Jana Zrzavého či Alfonse Muchy. Právě Muchův raný obraz Flóra z roku 1892, dosud neznámé dílo na pomezí autorovy symbolistní a secesní tvorby, získané loni v New Yorku, stojí v čele výstavy.

 Soběslav Pinkas : Modlitba za  oběšence / 1861 / z majetku  fondu Pro arte (výřez)Soběslav Pinkas : Modlitba za oběšence (výřez) / 1861

 

Za mimořádný úspěch považují kurátoři fondu též nedávné získání jednoho z děl českého malířství 19. století, které bylo více než 150 let pokládáno za nezvěstné. Jde o práci pražského malíře Soběslava Pinkase s názvem Modlitba za oběšence. Obraz, který způsobil skandál na Pařížském Salonu roku 1861. Návštěvníci přehlídky jsou zváni též do barokní zahrady Vratislavského paláce, kde naleznou skleněné plastiky Václava Ciglera z majetku fondu.

 

 

Sdílet na Facebooku  Vytisknout 

Loading...