ART+, vše o trhu s uměním
Červen 2022 1785 

První obraz, který jest dobrý

Chittussi na aukci Galerie Platýz

Jednou z nejzajímavějších položek nabízených letos v internetových aukcích byla krajina Antonína Chittussiho, která se v dubnu prodala na aukci Galerie Platýz. Šlo o variantu obrazu, kterým malíř v roce 1882 úspěšně obeslal pařížský Salon a jenž je dnes v Národní galerii.

Antonín Chittussi: Z Českomoravské Vysočiny, 1882

Antonín Chittussi: Z Českomoravské Vysočiny, 1882, olej na plátně, 46 x 76 cm,
cena: 660 000 Kč, Galerie Platýz 6. 4. 2020

 

 

"Můj Salon jest Krajina z Českomoravského pohoří, kde jsem své mládí ztrávil a odkud jsem měl několik kreseb a studií. Jest to první obraz, o kterém mohu sám a rozhodně říci, že jest dobrý a že mne těší," psal čtyřiatřicetiletý Chittussi v březnu 1882 matce své žačky Zdenky Braunerové. 

"Francouzský ilustrovaný týdeník l’Art přináší v letošním dvacátém čísle svém veliký obraz Chittussiho nazvaný V horách česko-moravských. Jest to divoká skála skládající se z několika naházených balvanů a kolem pustá krajina plná větších a menších kamenů, oživená pouze úzkým potokem. Jestliže se nemýlíme, poznali jsme v ni pěknou skalku blíže Zbirova, známou v celém okolí pode jménem ʻHlavaté skályʻ. Aspoň se pamatujeme, že se Chittussimu zvláště líbila a že si ji hned skizzoval," referoval o malířových pařížských úspěších v červnu 1882 v časopise Lumír Josef Václav Sládek. 
 

Antonín Chittussi: Z Českomoravské Vysočiny, 1882
Antonín Chittussi: Z Českomoravské Vysočiny, 1882, olej na plátně, 111 x 180 cm,
Národní galerie v Praze

 

 

Oproti finální malbě, která má na šířku 180 cm, je obraz dražený Galerií Platýz výrazně menšího formátu. Jde předpokládat, že se jedná o jednu ze studií, které malíř zmiňuje ve výše citovaném dopise. Dražba obrazu, která probíhala od 18. března do 6. dubna, startovala na 60 tisících a dražitelé konečnou cenu vyhnali až na jedenáctinásobek.

V sálových aukcích se loni dráž prodaly jen dvě Chittussiho krajiny, které se na aukcích European Arts a Galerie Kodl prodaly za 744 tisíc a 780 tisíc korun. Malířův aukční rekord již pět let drží obraz Při západu slunce z roku 1880, který se na aukci Galerie Kodl prodal za 2,04 milionu korun.

 

Sdílet na Facebooku  Vytisknout 

Loading...