ART+, vše o trhu s uměním
Prosinec 2022 1813 

Rekordní Nohy Evy Kmentové

Etcetera 27. 11. 2021

Osinkocementová socha Nohy od Evy Kmentové se koncem listopadu na aukci společnosti Etcetera prodala za rekordních 1,23 milionu korun, více než trojnásobek předaukčního odhadu. Jde nejen o umělkynino nové aukční maximum, ale současně i o její teprve druhý milionový prodej. 

Eva Kmentová: Nohy, 1974
Eva Kmentová: Nohy, 1974, edice 5 ks,
osinkocement, výška 52 cm, cena: 1 230 000 Kč, Etcetera 27. 11. 2021

 

 

Půlmetrová socha z roku 1974 má za sebou řadu výstav a je rovněž publikována v sochařčině monografii Teď z roku 2006. Podle aukčního katalogu, socha existuje v edici pěti kusů. Jedná se odlitek kolen umělkynina syna Jasana Zoubka. Dražba startovala na 380 tisících, dvaadvaceti příhozy se socha dostala až na rovný milion korun (bez aukční provize). 

S odlitky detailů lidských těl či jejich otisků Kmentová pracovala od 60. let. "Radikální obrat přinesl do její tvorby otisk vlastní ruky, kdy si uvědomila danost světa, jež se nám otevírá skrze senzitivitu těla – těla, které dává pocítit nejenom skutečnost, ale zároveň také prostorovou i časovou ohraničenost sebe sama. (…) Stopy lidského těla v materiálu, které vrcholí v dílech jako Lidské vejce (1968), Prostěradlo (1969) nebo Stopy (1970), nepředstavují zpřítomnění těla v jeho celistvosti, ale spíše tematizují pomíjivost lidské existence skrze nepřítomnost a prázdnotu," komentuje Kmentové tvorbu historička umění Martina Mrázová a dodává: "V polovině 70. let začala Kmentová v souvislosti s propuknutím vážného onemocnění postupně opouštět klasickou sochařskou práci a v pozdní fázi své tvorby se soustředila na kresby a papírové reliéfy a objekty experimentálního charakteru. K vůbec posledním fragmentům těla, které odlévala ve zlomovém roce 1974, patří nohy. Odlitek nohou syna Jasana Kmentová provedla již v roce 1970 v podobě reliéfu, o čtyři roky později se pak k tématu vrací v nyní nabízené plastice."
 

Eva Kmentová: Lidské vejce, 1968-69
Eva Kmentová: Lidské vejce, 1968-69 
bronz, 73,5 x 59 cm, výška 61 cm, značeno 1/3
cena: 1 037 500 Kč, Prague Auctions, 19. 5. 2019
 
 

 

Zatímco umělkynin manžel Olbram Zoubek patří mezi nejčastěji dražené sochaře na českých aukcích, díla Evy Kmentové se na trhu objevují jen vzácně. Většinou se navíc jedná jen o reliéfy či drobnější plastiky. Za více než milion, necelých 1,04 milionu korun, se zatím prodal jen bronzový odlitek Kmentové stěžejní plastiky Lidské vejce z konce 60. let (více zde), který v květnu 2019 dražila společnost Prague Auctions. Zoubkových děl se v posledních třech letech za částky přes milion korun prodalo hned osm.

Objevnou výstavu konfrontující tvorbu obou manželů, kterou připravila kurátorka Helena Musilová, do konce listopadu hostila Galerie Miroslava Kubíka v Litomyšli. Její rozšířenou reprízu na příští léto chystá pražské Museum Kampa. O odkaz obou umělců vzorně pečuje Nadační fond Kmentová Zoubek, který mimo jiné upozorňuje na známé padělky (rozhovor s Polanou Bregantovou o činnosti nadace zde).

 

Sdílet na Facebooku  Vytisknout 

Loading...