Text Koucká Tereza | Foto European Arts, Galerie Kodl, 1. Art Consulting, Adolf Loos Apartment and Gallery, Galerie Art Praha | Datum 27.02.2024
V nabídce aukčních síní se loni ukázala necelá čtyřicítka děl Antonína Procházky. Kladívko stvrdilo novou etapu jejich života u nových majitelů ve 23 případech. To je Procházkovo druhé nejvyšší číslo ve statistikách prodaných děl od roku 1998. Zastoupeny loni na trhu byly jak malby, tak pro autora v pozdějším období typické enkaustiky, nechyběly ale ani plastiky, kresby a grafiky. Rozptyl cen byl enormní - od 1100 až po 14,6 milionu korun.
Prodejům vévodilo Kouzelnické zátiší, umělcova kubistická realizace z roku 1914 s vynikající proveniencí, kterou do jarní sálové aukce zařadila společnost European Arts. Prvním majitelem obrazu byl zapálený sběratel umělcových děl J. H. Štěrba. Procházka zde zpracoval oblíbené modernistické téma, čtenáře novin. Vycházel totiž ze svého staršího obrazu Hlava/Čtenář novin, který v Kouzelnickém zátiší dále rozvíjel do nových souvislostí.
Vyvolávací cena 9,7 milionu korun odpovídala dřívějším prodejům Procházkových kubistických obrazů. Nakonec však dražené zátiší vystoupalo až na 14,6 milionu korun a usadilo se tak na prvním místě autorského aukčního žebříčku. Přeskočilo o necelý čtvrtmilion korun (pouze však na základě vyšší aukční provize dražebníka) prodej Kytice ve džbánu ze stejného tvůrčího období uskutečněný na podzim 2022 u Galerie Kodl.
Za milionové částky se v uplynulém roce dražily ale i umělcovy neoklasicistní realizace ze 30. let. Monumentální olej Rybáři přiklepla novému majiteli s několikanásobným nárůstem za 1,62 milionu korun 1. Art Consulting, v online aukci Galerie Ustar výrazně uspěla Kytice ze sbírky Františka Venery (1,49 milionu korun). Ve stejném roce jako Kytice, 1930, vznikla i malba Zápas reprezentující Procházkův zájem o lidské tělo a zejména napětí vznikající mezi soupeři. Neobvyklá malba plná kontrastů jak formálních, tak symbolických, odešla z listopadové aukce Galerie Kodl za 1,2 milionu korun.
Celková hodnota deseti nejdražších Procházkových děl nyní činí více než 121 milionů korun. Najdeme v něm šest obrazů z desátých let (jeden opakovaně) a k tomu tři z raných dvacátých. Již devět takových prací bylo vydraženo za více než 10 milionů korun, Kytice ve džbánu dokonce dvakrát. Galerie Kodl se stejným obrazem překonala tuto hranici již v roce 2018 (10,2 milionu korun).
I další obrazy prošly aukcemi opakovaně, například malba Podnos stála v roce 2003 u 1. Art Consulting 1,92 milionu korun, v roce 2019 u Galerie Kodl již 13,2 milionu korun. Galerie Art Praha prodávala již po dvou letech za sebou, v roce 2006 a 2008, plátno Kopretiny. Při druhém prodeji byla jeho cena vyšší než 10 milionů korun.
Z níže prezentovaného TOP 10 jasně vyplývá, že nejvíce jsou na trhu ceněna díla z Procházkova kubistického období a na něj navazující tvorby první poloviny 20. let, kdy Procházka reagoval na futurismus a orfismus (například Třešňový květ). Dalším dílem ze 20. let, kromě výše zmíněných Kopretin, je v první desítce ještě Zátiší s petrolejovou lampou s proveniencí z majetku malíře Jaroslava Krále a později sběratele Iva Rottera v Pasově. Figurovalo také jako dlouhodobá zápůjčka v galerii moderního umění vídeňského Belvederu.
1/ Antonín Procházka: Kouzelnické zátiší, 1914,
olej na kartonu, 41,5 x 28 cm,
European Arts 23. 4. 2023,
cena: 14 632 000 Kč
2/ Antonín Procházka: Kytice ve džbánu, 1915,
olej na plátně, 60 x 44 cm,
Galerie Kodl 27. 11. 2022,
cena: 14 400 000 Kč
3/ Antonín Procházka: Třešňový květ, 1922,
olej, pískové pasty a vosk na plátně, 68 x 55 cm,
Galerie Kodl 29. 11. 2015,
cena: 13 440 000 Kč
5/ Antonín Procházka: Zátiší s petrolejovou lampou, 1921,
olej a pískové pasty na lepence, 75 x 50 cm,
Adolf Loos Apartment and Gallery 28. 10. 2018,
cena: 13 007 500 Kč
6/ Antonín Procházka: Kopretiny (Zátiší), 1922,
olej a pískové pasty na plátně, 75 x 56,5 cm,
Galerie Art Praha 21. 9. 2008,
cena: 11 615 000 Kč
25. dubna 2024Adolf Loos Apartment and Gallery, 21. 4. 2024
23. dubna 2024Adolf Loos Apartment and Gallery, 21. 4. 2024
21. dubna 202425. dubna 2024
22. dubna 2024
8. dubna 2024
24. dubna 2024
8. dubna 2024