Prosinec 2019 1414

Sestry Válovy z 90. let

Sýpka 15. 3. 2020

Na nedělní aukci společnosti Sýpka bude možno usilovat o dva velkoformátové obrazy sester Válových. Oba vznikly v 90. letech a pocházejí ze stejné soukromé sbírky, jeden je figurální, druhý abstraktní. Jejich minimální podání se ale budou lišit o statisíce korun.

Jitka Válová: Kalvárie, 1992-1993 olej na plátně, 210 x 200 cm vyvolávací cena: 900 000 Kč (+ 20% provize) Sýpka, 15. 3. 2020

Jitka Válová: Kalvárie, 1992-1993
olej na plátně, 210 x 200 cm
vyvolávací cena: 900 000 Kč (+ 20% provize)
Sýpka, 15. 3. 2020

S číslem 23 a 24 přijdou na nedělní aukci Sýpky na řadu dva velkoformátové obrazy sester Válových. Od Jitky se bude dražit dvoumetrová Kalvárie z první poloviny 90. let, její vyvolávací cena je stanovena na 900 tisíc korun (+20% provize). Od Květy pak o něco menší malba Mraky z roku 1990, která bude začínat na částce 300 tisíc korun (+20% provize).

Oba obrazy jsou signovány a datovány a podle aukční síně pocházejí ze stejné pražské privátní sbírky známého spisovatele, který je získal přímo z ateliéru autorek. Obě díla jsou zmiňována v monografii Jitka / Květa Válovy Marie Klimešové (strany 167 a 190). Budou patřit mezi položky s nejvyšší vyvolávací cenou aukce (druhé a sedmé nejvyšší minimální podání).

Malby sester Válových se na trhu neobjevují příliš často. Těch Jitčiných, nepočítáme-li opakované prodeje, byla doposud nabízena zhruba třicítka. Jde ale o první takto rozměrný obraz. Doposud největší malba s názvem Úděl z poloviny 90. let také drží autorčin aukční rekord. Již v roce 2008 byl u Dorothea prodán za 960 tisíc korun.

Květa Válová: Mraky, 1990 olej na plátně, 160 x 145 cm vyvolávací cena: 300 000 Kč (+ 20% provize)  Sýpka, 15. 3. 2020
Květa Válová: Mraky, 1990
olej na plátně, 160 x 145 cm
vyvolávací cena: 300 000 Kč (+ 20% provize)
Sýpka, 15. 3. 2020

Květa Válová dosáhla na nové aukční maximum loni v prosinci, když její obraz Čtyři proti všem z roku 1968 (více o něm zde) zájemci na aukci u Hejtmánků vyhnali ze 471 až na 2,48 milionu korun (více o průběhu aukce zde).

Předchozí autorské maximum pocházelo ze stejné, výše jmenované specializované aukce poválečného umění u Dorothea v říjnu 2008 (historické ohlédnutí za ní zde). I cena za Květin obraz Pokání z roku 1996 byla tehdy stejná jako za Úděl její sestry Jitky, 960 tisíc korun.