ART+, vše o trhu s uměním
Červen 2022 1785 

Sezóna startuje u Sýpky a benefičně

Benefiční aukce současného umění, 3. září 2015

Podzimní sezónu zahájí aukční dům Sýpka 3. září benefiční aukcí současného umění, jejíž výtěžek je určen obecně prospěšné společnosti SIRIRI na podporu vzdělávání a zdravotnictví ve Středoafrické republice.

Ivan Pinkava: Pro Francise Bacona / 2011 / černobílá fotografie / 37 x 27 cm / vyvolávací cena: 27 000 Kč Ivan Pinkava: Pro Francise Bacona / 2011 / černobílá fotografie / 37 x 27 cm / vyvolávací cena: 27 000 Kč

 

Aukční katalog čítá 51 položek, které 44 umělců do aukce věnovalo zdarma. Že se jedná ve většině případů o položky s vyvolávací cenou v řádech tisíců, je vzhledem k charakteru události pochopitelné. Zařazeny jsou proto převážně litografie, sítotisky a fotografie.

Nejmladší generaci zastupují například loňská kandidátka na Cenu Jindřicha Chalupeckého Tereza Velíková s fotografií Boty ze série Špatně položená otázka za vyvolávací cenu 7 500 korun spolu s jejím laureátem Romanem Štětinou. Plakát, který vytvořil významný grafik československých filmových plakátů Zdeněk Ziegler, pro Štetinův film Ztracený případ se začne dražit na 2,5 tisíce korun.

Za zmínku stojí zařazená fotografie Ivana Pinkavy Pro Francise Bacona, jedna z dražších položek. Židle s matrací, která je pro Pinkavova zátiší tak typická, pochází z roku 2011 a s vyvolávací cenou 27 tisíc korun lze předpokládat, že její dražba bude jedním ze zajímavějších momentů aukce.

Evžen Šimera: Vertical – Horizontal / 2014 / akryl na plátně / 90 x 70 cm / vyvolávací cena: 20 000 Kč

Evžen Šimera: Vertical – Horizontal / 2014 / akryl na plátně / 90 x 70 cm / vyvolávací cena: 20 000 Kč

 

Na své by si ale měli přijít i sběratelé a milovníci současné malby. Mezi sběrateli poměrně oblíbený Evžen Šimera do aukce věnoval akryl na plátně Vertical – Horizontal, jehož vyvolávací cena byla stanovena na 20 tisíc korun. Šimera se v posledních letech objevil v aukci již několikrát, před dvěma lety dokonce se srovnatelným plátnem stejného názvu, které se u Prague Auctions prodalo za 35 tisíc korun a lze tak podle něj odhadovat výsledek dražby nadcházející. Jeho aukční rekord nicméně drží monumentální akryl Krychle a kvádr z roku 2010, který loni vydražila společnost 1. Art Consulting za 180 tisíc. Nejdražší položkou dražby u Sýpky je ale jiný akryl na plátně, Tma Jana Šerých s vyvolávací cenou 50 tisíc korun.

Za zvláštní pozornost bude stát dražba díla Lukáše Machalického z roku 2005. Jedná se totiž o jediný trojrozměrný objekt v nabídce. Jak známo, malba je stále sběratelsky nejoblíbenější uměleckou technikou, zatímco pozice instalací, objektů, videí a zejména delších uměleckých technik s ještě kratší tradicí je na trhu dosud upozaděná. Dražbu Machalického objektu s vyvolávací cenou 6000 korun bude tedy jistě zajímavé sledovat.

Jan Šerých: Tma / 2013 / akryl na plátně / 90 x 90 cm / vyvolávací cena: 50 000 Kč

Jan Šerých: Tma / 2013 / akryl na plátně / 90 x 90 cm / vyvolávací cena: 50 000 Kč

 

Současné umění se v aukcích objevuje zřídka, mnohdy jsou navíc položky vráceny. O problematice jeho prodeje touto cestou se na naší výtvarné scéně často diskutuje. Pro kupce, kteří si vyhlédli svého umělce, bude vždy finančně výhodnější obejít zprostředkovatele a nakoupit přímo z ateliéru. Ať už se vyhýbá přirážce aukčního domu nebo častěji galeristy, staví tak zásadní překážky na cestě funkčního trhu se současným uměním. Po loňském roce, kdy padlo v této kategorii poměrně dost autorských rekordů, se nicméně může zdát, že došlo v tomto směru ke zlepšení.

Zvláštní roli v této kategorii pak hrají právě aukce benefiční, jejichž motiv i skladba položek se liší od běžných dražeb. Zda bude v pozitivním vývojovém trendu pokračovat aukční dům Sýpka, se můžeme přesvědčit začátkem září v Galerii U Betlémské kaple.

Lukáš Machalický: Bez názvu / 2015 / objekt / 68 x 45 x 4,9 cm / vyvolávací cena: 6000 Kč

Lukáš Machalický: Bez názvu / 2015 / objekt / 68 x 45 x 4,9 cm / vyvolávací cena: 6000 Kč

 

Sdílet na Facebooku  Vytisknout 

Loading...