ART+, vše o trhu s uměním
Červen 2022 1785 

Špálova Praha po devíti letech

Václav Špála: Národní divadlo od Mánesa, 1932

Titulním dílem katalogu nadcházející 79. aukce Galerie Kodl je unikátní pražská veduta Václava Špály. Obrazy Národní divadlo od Mánesa se na trh vrací po devíti letech.

Václav Špála: Národní divadlo od Mánesa, 1932
Václav Špála: Národní divadlo od Mánesa, 1932,
olej na plátně, 81 x 100 cm,
vyv. cena: 4 800 000 Kč (+ 20% provize), Galerie Kodl 26. 11. 2017

 

 

Obraz namaloval Václav Špála v roce 1932 přímo v nově postavené budově Mánesa. Jeho prvním majitelem byl Dr. Brouček, který je uveden v soupisu Špálova díla. V něm má obraz číslo 645. Dalším majitelem malby byl sběratel a obchodník s uměním Jaroslav Borovička, od kterého jej posléze získal český sochař Jan Lauda. Na jaře 2008 na aukci Galerie Kodl vystoupal z necelých 1,7 na 3 miliony korun. V té době šlo o umělcův aukční rekord.

Aktuální malířovo aukční maximum má hodnotu 8,76 milionu korun. Od loňského května patří modré krajině Na Otavě z roku 1928, kterou rovněž dražila Galerie Kodl. Národní divadlo od Mánesa bude startovat na ceně 4,8 milionu korun (bez aukční provize), tedy bezmála na dvojnásobku ceny dosažené před devíti lety. I prodej za vyvolávací cenu by z obrazu dělal čtvrté nejdražší malířovo dílo. Vzhledem k unikátnosti námětu i skutečnosti, že jde o jedno z největších malířových pláten, co se kdy objevilo v aukci, jde očekávat, že jen u vyvolávací ceny nezůstane.
 

Galerie Kodl, aukční katalog
 

 

 

Špála dlouhodobě patří mezi nejprodávanější autory českých aukcí. Na téže aukci budou nabízena ještě tři jeho zátiší a jen v letošním roce se za více než milion korun prodalo již třináct jeho obrazů. Dohromady od začátku roku sběratelé za Špálova díla utratili více než 35 milionů korun. Rekordní byl v tomto směru rok 2009, kdy se za více než milion korun prodalo 21 malířových děl a sběratelé za ně dohromady utratili 55 milionů korun.

 

Sdílet na Facebooku  Vytisknout 

Loading...