Muzikova nejdražší desítka by přišla na 77 milionů korun
8. dubna 2024
Text Skřivánek Jan | Datum 19.05.2013
Obraz Mikuláše Medka Dívka se švihadlem se na aukci Galerie Kodl (zde) prodal za 6 milionů korun, což je nejen autorův nový aukční rekord, ale současně také nejvyšší částka zaplacená kdy v aukci za dílo poválečného umění.
Dosavadní rekord v této kategori měl hodnotu 5,3 milionu korun (všechny ceny jsou uváděny včetně aukční provize) a držel jej dva roky obraz Václava Boštíka vydražený v květnu 2011 na aukci společnosti 1. Art Consulting. Medkův aukční rekord měl hodnotu 3,7 milionu korun.
Výrazný rozdíl oproti předchozímu cenovému rekordu není zdaleka takovým překvapením, jak by se mohlo zdát. Na nový rekord by ostatně stačil již prodej pouze za vyvolávací cenu, dražba obrazu začínala na částce 5,4 milionu korun.
Medkova díla z 50. let, z jeho nejvíce ceněného období, se na aukcích dlouho téměř neobjevovala. Obraz Dívka se švihadlem je reprezentativní ukázkou Medkovy tvorby z této doby. Galerie Pictura loni neúspěšně nabídla o něco větší, oboustranný obraz z roku 1957. S cenou 7,2 milionu korun však zůstal nevydražen (více o tomto prodeji zde). Privátně údajně byla Medkova díla z 50. let prodána již i za vyšší ceny.
1 / MIKULÁŠ MEDEK: DÍVKA SE ŠVIHADLEM / konec 50. let / olej na plátně / 130 × 94 cm cena: 6 000 000 Kč / Galerie Kodl 19. 5. 2013 |
2 / MIKULÁŠ MEDEK: JARO 1951 – PYTEL / 1951 olej a tuš na plátně / 85 × 61 cm cena: 3 720 000 Kč / Galerie Art Praha 29. 4. 2012 |
3 / MIKULÁŠ MEDEK: FIGURA / 1960 olej na plátně / 101 × 122 cm / cena: 3 501 000 Kč 1. Art Consulting 7. 6. 2012 |
4 / MIKULÁŠ MEDEK: STAVBA S MALÝM ČERNÝM TICHEM / 1961 olej na plátně / 162 × 115 cm cena: 3 088 000 Kč 1. Art Consulting 7. 10. 2012 |
5 / MIKULÁŠ MEDEK: VELKÁ IVIŠKA / 1970 olej na plátně / 215 × 115,5 cm cena: 3 000 000 Kč Galerie Kodl 27. 11. 2011 |
6 / MIKULÁŠ MEDEK: PŘÍLIŠ MNOHO ALKOHOLU / 1964 olej na plátně / 162 × 130 cm cena: 2 773 000 Kč / 1. Art Consulting 19. 10. 2011 |
7 / MIKULÁŠ MEDEK: HRA NA HRU NA PIKOLU olej a email na plátně / 120 × 250 cm cena: 2 760 000 Kč Dorotheum 18. 9. 2010 |
8 / MIKULÁŠ MEDEK: VYHŘEZLÁ MATKA / 1949 olej na plátně / 72,5 × 60 cm cena: 2 464 000 Kč / Dorotheum 14. 10. 2000 |
9 / MIKULÁŠ MEDEK: ZANIKAJÍCÍ SIGNÁL / 1964 olej a email na plátně / 130 × 85 cm cena: 1 711 000 Kč / Galerie Art Praha 7. 12. 2008 |
10 / MIKULÁŠ MEDEK: HLAVA LAMPA - LAMPA HLAVA / 1967 / olej a email na plátně / 65 × 70 cm cena: 1 652 000 Kč / 1. Art Consulting 7. 10. 2007 |
Za posledních několik let se TOP 10 Františka Muziky zcela proměnilo. Pouze s jedinou výjimkou se v něm nyní nacházejí díla zakoupená na aukcích od roku 2018. Loni se Muzika také dostal mezi nejúspěšnější umělce na aukcích, patřilo mu sedmé místo v ř...
8. dubna 2024Prodeje Antonína Procházky v roce 2023 a aktuální TOP 10
V loňském roce zaznamenal Antonín Procházka devátý nejvyšší obrat ze všech autorů, jejichž díla se prodávají v aukcích. Sběratelé za jeho práce vydali nejvíce peněz v historii, více než 27 milionů korun.
27. února 2024Zajímavé aukční výsledky Karla Vítězslava Maška
Obrazy Karla Vítězslava Maška se na tuzemském trhu dlouho pohybovaly ve střední cenové hladině. V nižších stovkách tisíc, s dražebním rekordem necelých 537 tisíc korun za pointilistické plátno Zahrada z roku 2017. Pak ale přišly loňský červen a listo...
23. února 20248. dubna 2024
27. února 2024
23. února 2024
17. listopadu 2023
24. listopadu 2022
20. ledna 2021
5. ledna 2023
14. června 2021
15. července 2020