Rozhovor s kurátory Monikou Čejkovou a Adamem Štěchem
Pozice soukromých galerií není jednoduchá, a to zejména v Čechách, kde je na rozdíl od ostatní Evropy jejich novodobá historie poměrně mladá. Proto se dá označit za jednoznačný úspěch, když některá z nich dokáže skloubit kvalitní výstavní program s "komerčním" fungováním, jež je pro projekty bez grantové podpory nezbytné. Při příležitosti prvních kulatin Galerie Kvalitář jsme se proto zeptali jejich kurátorů na pár otázek.
15. listopadu 2017Nejdražší obrazy a sochy světových aukcí
Aukční síň Christieʼs bude ve středu dražit obraz Leonarda da Vinci, u kterého se očekává cena přes sto milionů dolarů. Nad tuto částku bylo dosud draženo osm obrazů a dvě sochy.
14. listopadu 2017Dorotheum 9. 11. 2017 (Top 10 Reynek)
Aktuální top 10 děl Bohuslava Reynka bylo úderem včerejšího večera kompletně přepsáno. Specializovaná aukce Dorothea přilákala tolik zájemců, že se někteří ani nevešli do přeplněného sálu Kolowratského paláce a dražili zpoza dveří.
10. listopadu 2017Finální verze Tří dívek v lese nalezena v soukromé pražské sbírce
Nestává se příliš často, že dojde k objevu díla, které lze v rámci autorovy tvorby označit za stěžejní. V případě Jana Preislera se to nyní Galerii Zlatohlávek poštěstilo. Po sto letech byla v soukromé pražské sbírce "znovuobjevena" finální verze...
8. listopadu 2017Devět Fillových obrazů v listopadových aukcích
Na listopadových aukcích bude nabízeno hned devět obrazů Emila Filly, jejichž souhrnná cena je 28,5 milionu korun bez aukční provize. Jedná se vesměs o zátiší, která pokrývají více než třicet let umělcovy tvorby.
6. listopadu 2017Jubilejní stou výstavou Galerie Rudolfinum je přehlídka nejnovější tvorby Krištofa Kintery nazvaná Nervous Trees. O produkčním pozadí výstavy, zkušenostech se soukromými sběrateli, galeriemi i aukcemi si se čtyřiačtyřicetiletým umělcem povídal Jan...
26. října 2017Christieʼs bude dražit Krista od Leonarda da Vinci
Obraz Krista Spasitele, který byl v roce 2011 nově identifikován jako dílo Leonarda da Vinci, bude v listopadu dražen společností Christieʼs v New Yorku. O nejnovější historii díla, které v 17. století reprodukoval Václav Hollar, však aukční síň c...
12. října 2017Ačkoli nedělní aukce společnosti European Arts v Obecním domě nabídla velký počet děl Zdeňka Buriana, velký zájem byl především o jeho malby. Nejdráže z nich se prodal olej <a href="http://www.artplus.cz/cs/aukce/217145-tygr-ussurijsky?hash=179aa9...
24. září 2017Na sobotní aukci Dorothea měla největší úspěch díla Františka Muziky, Ladislava Sutnara, Zdeňka Buriana nebo Jiřího Balcara. Posledně jmenovaný díky oleji Pokus o autoportrét mojí přítelkyně dosáhl na nové výrazné aukční maximum.
24. září 2017Výběr z nadcházejících aukcí, podzim 2017
Loni na přelomu listopadu a prosince sběratelé a investoři na šesti aukcích utratili více než 420 milionů korun. Na co se můžeme těšit letos?
22. září 2017Výběr z nadcházejících aukcí, podzim 2017
Podzimní část aukční sezóny odstartuje o nadcházejícím víkendu aukcemi Dorothea a European Arts. Pak budou následovat aukce bezmála každý víkend až do půlky prosince.
20. září 2017Kolínská pobočka aukční síně Lempertz nabídne na své nadcházející aukci k prodeji pohled na Prahu Ferdinanda Lepié, malíře, který se zde v roce 1824 narodil. Tento velkoformátový olej, zobrazující s velkou topografickou přesností Malou Stranu s Pr...
17. září 2017Josef Šíma patří dlouhodobě mezi nejdražší české autory. Hned tři jeho plátna se loni prodala za částky nad 20 milionů korun a milionových cen dosahují i Šímovy práce na papíře. Nutno přitom zdůraznit, že se v jeho případě nejedná jen o malby na k...
16. září 2017Pololetní výsledky slovenského trhu
Čtyři jarní aukce bratislavských společností Art Invest a Soga vynesly dohromady 1,5 milionu eur. To je výrazně méně než ve stejném období předchozího roku, kdy celkový obrat činil 2,4 milionu eur. Za více než 30 tisíc eur, což přibližně odpovídá...
15. září 2017Výběr z nadcházejících aukcí, podzim 2017
Podzimní část aukční sezóny zpravidla vykazuje vyšší obrat než první půle roku. Zda to bude platit i po letošním rekordním prvním pololetí, kdy sběratelé na aukcích utratili přes 730 milionů korun, je otázkou. Jisté však je, že podzimní aukce nabí...
13. září 2017I v první polovině letošního roku bylo možné se v zahraničních aukčních síních setkat s řadou zajímavých děl české provenience. Ke koupi deseti nejdražších z nich by případný zájemce potřeboval 2,2 milionu eur, tedy asi 57 milionů korun.
4. září 2017Největší databáze aukčních výsledků na trhu. Vyvolávací a konečné ceny, opakované prodeje, profily autorů, analýza prodejů jejich děl na trhu.
Hlavní ukazatele českého trhu s uměním. Obraty, počty prodaných a neprodaných položek, indexy jednotlivých segmentů trhu.