Text Skřivánek Jan | Datum 31.07.2017
Společnost Prague Auctions nabídla na trojici aukcí v neděli 11. června bezmála osm set položek. Nového majitele našlo 38 procent z nich, dohromady za 6,1 milionu korun. Hranici sta tisíc korun překonalo sedm obrazů a jedna socha.
Jaroslav Róna: Žirafa, 2016,
bronz, výška 124 cm,
cena: 375 000 Kč
Právě 1,2 metru vysoký bronz Žirafa od Jaroslava Róny se s cenou 375 tisíc korun stal nejdražším dílem aukčního odpoledne. Plastika z loňského roku se zároveň postarala o nový rekord za Rónovo sochařské dílo. Dráž se v aukci dosud prodaly jen dva jeho obrazy z konce 80. let.
Ze staršího umění nejvíce zaujal pastel Parník č. 38 od Jaroslava Rösslera, od kterého byly zatím nabízeny jen fotografie. Mnohokrát vystavované a publikované dílo z poloviny 20. let se prodalo s mírným nárůstem za 325 tisíc korun. Hned sedmi obrazy byl v nabídce zastoupen Vlastimil Beneš, bez kupce zůstaly jen dva z nich. Nejvyšší ceny dosáhlo opakovaně nabízené plátno Dvě ženy u rybníka, které vystoupalo ze 100 na 187 tisíc korun. Součástí dražené kolekce byl i početný soubor děl současného umění, z nějž nejvyšších cen dosáhly práce Jakuba Matušky (212 tisíc), Petra Maliny (150 tisíc) a Krištofa Kintery (102 tisíc korun).
Jaroslav Rössler: Parník č. 38,
kolem 1925,
pastel na papíře, 42 x 35 cm,
cena: 325 000 Kč
První ze zmiňovaných tří aukcí byla aukce jediné sbírky, eklektické kolekce nejmenovaného československého diplomata. Nabízeno bylo 280 položek, od afrických masek a idolů přes zednářské insignie z počátku 20. století až po několik desítek obrazů pozapomenutého Jaroslava Kafky (1896–1973). Nového majitele našly zhruba dvě pětiny nabízených uměleckých děl a starožitností, dohromady za 1,2 milionu korun. Z nabízených děl mimoevropského umění se nejdráže prodalo titulní dílo aukce, čínská olejová lampička z 14.–17. století, která vystoupala na 60 tisíc korun. Bez kupce naopak mimo jiné zůstal obraz od tanzanského malíře Eduarda Saidi Tingatinga, který byl s vyvolávací cenou 1,5 milionu korun nejdražší nabízenou položkou.
Součástí dražené kolekce i následující aukce umění a designu byla také více než stovka váz a mís z druhé poloviny 20. století. Nejvíce se bojovalo o drobnou vázu podle návrhu Jana Kotíka, která vystoupala z 12 na 21 tisíc korun. Ze 150 nabízených fotografií se jich prodalo o něco více než třetina, přičemž nejaktivněji dražitelé přihazovali na dva snímky Miroslava Tichého. Nejdražší se prodal za 82 tisíc korun.
18. března 20241. Art Consulting CZ 10. 3. 2024
Na letošní první aukci 1. Art Consulting se prodaly více než tři čtvrtiny nabízených položek a souhrnný obrat přesáhl 48 milionů korun. Kategorii obrazů ovládla malba Václava Boštíka za rekordních téměř 6,6 milionu korun. Pestře zastoupeny byly i dal...
14. března 2024Dvacetkrát se sběratelé loni dostali přes milion korun na online aukcích, které dlouhodobě sleduje server Artplus. Celkem na nich utratili 157 milionů korun. Nejprodávanějším umělcem se podle obratu stal Václav Radimský. U sběratelů zabodovala i Jitk...
7. března 202418. března 2024
14. března 2024
7. března 2024
24. ledna 2019
10. října 2016
24. května 2015
2. září 2019