Galerijní Eva Kmentová online
21. března 2024
Text Skřivánek Jan | Datum 15.11.2018
Nejdražším dílem nedávné aukce středo- a východoevropského umění v Londýně se s cenou 8,7 milionu korun stala abstraktní kompozice Františka Foltýna. Dva další milionové obrazy tohoto autora budou draženy v následujících týdnech také v Praze.
|
|
Na aukci Galerie Art Praha v neděli 18. listopadu to bude charakteristická raná krajina z okolí Mukačeva z doby Foltýnova působení v Košicích. Obraz s názvem Dědina od Mukačeva je opatřen posudkem slovenské historičky umění Kataríny Bajcurové a bude startovat na částce 1,9 milionu korun (+ 22% provize).
Obraz je variantou či studií k rozměrnějšímu obrazu Mukačevo či Krajina od Mukačeva z roku 1922, který se před deseti lety prodal v pražském Dorotheu a o tři roky později pak byl vydražen na aukci bratislavské společnosti Soga. Zatímco v roce 2008 stál v Praze 900 tisíc, v roce 2011 se prodal v Bratislavě rovnou za 4,9 milionu korun.
|
|
K vysoké ceně tehdy jistě přispělo, že obraz byl nabízen na jubilejní 100. aukci společnosti (více zde), která se navíc konala necelý půl rok po rekordním prodeji Foltýnových obrazů Imperialismus a Dostojevskij na aukci sbírky Hascoe v Londýně. Tato stěžejní díla z první poloviny 20. let se tehdy v Sothebyʼs vydražila za 12,8 a 10 milionů korun a dodnes zůstávají malířovými nejdražšími aukčními prodeji (více zde). Nejdražším Foltýnovým dílem z této doby prodaným na českém trhu je rozměrné plátno Koupání, které se předloni prodalo na aukci Prague Auctions za 5,25 milionu korun (více zde).
|
|
Druhý nabízený obraz, abstrakce z doby kolem roku 1927 přijde na řadu o dva týdne později v neděli 2. prosince na aukci Galerie Kodl. Jedná se již o třetí Foltýnovo plátno dovezené před časem ze Spojených států (více zde), které galerie v posledních dvanácti měsících nabízí. Obě abstrakce, které galerie dražila loni v listopadu a letos v květnu, překonaly dosavadní aukční rekord za tento typ Foltýnova obrazu. První se před rokem prodal za 8,28 milionu, druhý toto maximu v květnu ještě o 1,44 milionu korun vylepšil. Nyní nabízený obraz bude startovat na 3,8 milionu korun (+ 20% provize). O rekord patrně tentokrát nepůjde – oba dříve dražené obrazy měly větší formát –, jen u vyvolávací ceny ale také nejspíše nezůstane.
Za více než milion korun bylo dosud na českých aukcích prodáno třiadvacet Foltýnových obrazů, poprvé se tak stalo již v říjnu 2002 na aukci společnosti Dorotheum. O rekord se tehdy postarala abstraktní kompozice z roku 1928, která vystoupala z 960 tisíc na 1,44 milionu korun.
Monumentálnější plastiky Evy Kmentové se na trhu téměř nevyskytují. Nyní jde do aukce doposud největší autorčina realizace, práce na zakázku státního podniku z roku 1968.
21. března 2024Teprve třetí malbu domácího aukčního trhu vytvořenou moskevským rodákem Viktorem Pivovarovem, který již více než 40 let žije a tvoří v Praze, nabídne ve své nedělní sálové aukci společnost Sýpka. Realizaci z 90. let minulého století začne dražit na č...
15. března 2024Sotheby’s Londýn 6. 3. 2024, Christie’s Londýn 7. 3. 2024
Pro obdivovatele belgického malíře Reného Magritta je téměř každý rok důvodem k radosti, neboť již několik sezón se tento ikonický surrealista počítá mezi prodejně nejúspěšnější moderní umělce na trhu. Také proto si jej světové aukční domy vybraly na...
5. března 202421. března 2024
15. března 2024
5. března 2024
28. května 2018
15. ledna 2018
27. listopadu 2017
11. května 2021
19. května 2020
10. února 2020