Nejvyšší částka za poválečné umění za deset let

TOP 10 poválečného umění na aukcích 2022

Téměř 87 milionů korun včetně aukční provize vydali v uplynulém roce sběratelé za deset nejdražších děl poválečného umění. Dostaly se mezi ně hned čtyři obrazy Mikuláše Medka, po dvou malbách od Zdeňků Sklenáře a Sýkory a jednou prací v TOP 10 byli zastoupeni Theodor Pištěk a Václav Boštík.

V roce 2022 sběratelé na aukcích za poválečné umění dohromady utratili více než 353 milionů korun, tedy zhruba pětinu celkového obratu na aukcích. Je to historicky nejvyšší číslo, které překonalo i vynikající rok 2019 s 339 miliony, kdy bylo vydraženo Medkovo plátno Akce I (Vajíčko) za 57 milionů korun.

Obrat za poválečné umění a podíl na celkovém aukčním obratu

Do poválečného umění zahrnujeme autory narozené od roku 1910 a jejich díla vzniklá po roce 1945, abychom plně reflektovali první generaci této kategorie. To jsou umělci, kteří sice začali tvořit těsně před druhou světovou válkou či v jejím průběhu, ale hlavní těžiště jejich umělecké činnosti spadá až do poválečného období. Takovými příklady mohou být třeba Zdeněk Sklenář nebo Karel Černý, které bychom jen s obtížemi mohli zahrnout mezi modernisty či meziválečnou avantgardu. Autory narozené po roce 1960 pak zařazujeme do současného umění.

Počet prodaných položek a průměrná cena poválečného umění

Za posledních deset let se obrat na aukcích za poválečné umění zvednul téměř na čtyřnásobek. V roce 2013 činila celková vydaná částka za tuto kategorii 89 milionů korun. V roce 2016 se dostala již na 197 milionů korun a o tři roky později na zmíněných 339 milionů korun. Propad na částky nad 200 milionů korun zaznamenaly pouze pandemické roky 2020 a 2021.

Mikuláš Medek: Žal čtvrtého inkvizitora, 1965,  olej a email na plátně, 130 x 180 cm, Bonhams 13. 10. 2022,  cena: 731 000 GBP (bez DPH a dalších poplatků)
Mikuláš Medek: Žal čtvrtého inkvizitora, 1965,
olej a email na plátně, 130 x 180 cm,
Bonhams 13. 10. 2022,
cena: 731 000 GBP (bez DPH a dalších poplatků)

V počtu položek poválečného umění loňský rok nijak zvlášť nevyčníval, i když téměř 2600 katalogových čísel patří za posledních deset let k těm vyšším. Průměrná cena za jedno z nich pak byla druhá nejvyšší, bezmála 137 tisíc korun. Překonal ji pouze rok 2019 s průměrem za jedno dílo  ̶  díky nejvyššímu Medkovu prodeji  ̶  vyšším než 181 tisíc korun.

Dobrým ukazatelem rostoucí obliby poválečného umění mezi sběrateli jsou počty milionových položek. Loni jich bylo celkem 46, což je doposud nejvíce. Nad 5 milionů vystoupalo osm poválečných maleb, pouze v roce 2019 to bylo o dvě více.  Zájemci o poválečné umění loni jeho vyvolávací ceny navýšili o 66 procent.

TOP 10 poválečného umění

Všechny ceny jsou uvedeny včetně aukční provize. Velikostní poměry rozměrů obrazů zhruba odpovídají skutečnosti.

Mikuláš Medek: Anděl zlých ptáků I, 1972, Kombinovaná technika, 170 x 120 cm, Galerie Kodl 27. 11. 2022, cena: 14 400 000 Kč

1/
Mikuláš Medek: Anděl zlých ptáků I, 1972,
Kombinovaná technika, 170 x 120 cm,
Galerie Kodl 27. 11. 2022,
cena: 14 400 000 Kč

Mikuláš Medek je nejdražším domácím poválečným autorem. Své domácí TOP 10 loni vylepšil hned dvěma obrazy draženými v listopadu u Galerie Kodl, které obsadily pomyslné druhé a třetí místo tohoto žebříčku. Prvním byla juvenilní práce Svět cibule II z posledního válečného roku (stojí tedy mimo náš žebříček poválečného umění), která vystoupala na 17 milionů korun, druhým pak výše vyobrazený Anděl zlých ptáků I ze závěru Medkovy tvorby s cenou 14,4 milionu korun. Prodáno bylo loni v domácích aukcích osm umělcových realizací, šest maleb a dvě práce na papíře, za celkovou cenu 52 milionů korun včetně provize, což je nejvyšší obrat za Medkovy práce hned po roce 2019. Úspěch měl Medek loni i v zahraničí. V aukci v Londýně se objevila malba Žal čtvrtého inkvizitora z poloviny 60. let, která nejspíš doma nikdy nebyla vystavována a již od roku 1968 ji vlastnila Univerzita v Sydney (více zde). Obraz se u Bonhams prodal za konečnou cenu v přepočtu téměř 23 milionů korun. To z něj učinilo třetí nejdražší Medkovo dílo vůbec, po obrazu Akce I (Vajíčko) a Akci II (Vlna) prodané rovněž v roce 2019 v USA.

Theodor Pištěk: Zátiší s lampami, 1981, olej na plátně, 136 x 117 cm, Galerie Kodl 27. 11. 2022, cena: 13 920 000 Kč
2/
Theodor Pištěk: Zátiší s lampami, 1981,
olej na plátně, 136 x 117 cm,
Galerie Kodl 27. 11. 2022,
cena: 13 920 000 Kč

Od Theodora Pištěka byla loni v aukcích k mání pouze jedna malba, Zátiší s lampami, ve které kromě hyperrealistického přístupu uplatňuje i hru s optickými klamy. Jde o práci ze samého závěru Pištěkovy hyperrealistické periody. Na listopadové aukci Galerie Kodl se o něj vedl velký licitační souboj dlouhý sedm minut. Proti vyvolávací ceně 6 milionů korun musel nový majitel zaplatit 13,92 milionu korun. Je to podruhé, co se práce tohoto všestranně nadaného výtvarníka dostala nad 10 milionů korun. V roce 2020 vydal kupec za jeho plátno Adieu, Guy Moll inspirované životním příběhem francouzského automobilového závodníka dokonce 25,44 milionu korun. Zajímavou nabídkou byl loni také prodej jeho kovového reliéfu Odraz stříbrné / Opak, na němž Pištěk začal pracovat v roce 1961. Prodala ho v  listopadu aukční síň European Arts za 992 tisíc korun.

Zdeněk Sýkora: Linie č. 148, 1998, Akryl, 110 x 100 cm, Galerie Kodl 27. 11. 2022, cena: 10 800 000 Kč

3/
Zdeněk Sýkora: Linie č. 148, 1998,
Akryl, 110 x 100 cm,
Galerie Kodl 27. 11. 2022,
cena: 10 800 000 Kč

Sýkorův domácí aukční rekord se v loňském roce změnil hned dvakrát. Poprvé to bylo v říjnu v aukci 1. Art Consulting, kdy se jeho Linie č. 52 prodaly za 8,16 milionu korun. To bylo zhruba o necelé miliony více než předcházející aukční maximum obrazu Linie č. 140 z roku 2018 u stejného dražebníka. Toto maximum však vydrželo jen krátce, překonal ho hned v listopadu prodej Linií č. 148 z roku 1998 na aukci Galerie Kodl s hodnotou 10,8 milionu korun. Sýkorovy práce pravidelně dražené na zahraničních aukcích, především v Německu a ve Švýcarsku, dosahují v cizině ještě na vyšší částky. V aktuálním umělcově TOP 10 figurují na prvních sedmi místech právě umělcovy zahraniční prodeje.

Zdeněk Sklenář: Červánky, 1946, olej na plátně, 80 x 74 cm, Galerie Kodl 27. 11. 2022, cena: 9 120 000 Kč
4/
Zdeněk Sklenář: Červánky, 1946,
olej na plátně, 80 x 74 cm,
Galerie Kodl 27. 11. 2022,
cena: 9 120 000 Kč

Velkých úspěchů loni na aukcích dosáhl Zdeněk Sklenář. Finanční objem za prodané práce byl loni výrazně nejvyšší od roku 2013 a dosáhl na částku téměř 19 milionů korun za 35 prodaných děl. Z nich byly ovšem pouze tři malby, jinak šlo o práce na papíře. V první polovině roku poprvé jeho práce dosáhla na cenu vyšší než 5 milionů korun. Stalo se tak díky malbě Poesie ze sbírky Alexandra Skalického staršího, kterou prodal Aukční dům Zezula s vysokým nárůstem za 6,84 milionu korun. Analýzu prodejů Zdeňka Sklenáře v první polovině loňského roku jsme uveřejnili v srpnu. Souboj mezi dvěma zájemci na telefonu a jedním v sále se v listopadu udál o raný Sklenářův obraz z roku 1946 s názvem Červánky. Nakonec to byl on, kdo určil nové umělcovo  aukční maximum na částce 9,12 milionu korun.

Zdeněk Sýkora: Nr. 52 / Linie nr. 52 / Linienbild Nr. 52, 1988, olej na plátně, 62 x 62 cm, 1.Art Consulting CZ, 23. 10. 2022, cena: 8 162 000 Kč
5/
Zdeněk Sýkora: Nr. 52 / Linie nr. 52 / Linienbild Nr. 52, 1988,
olej na plátně, 62 x 62 cm,
1.Art Consulting CZ, 23. 10. 2022,
cena: 8 162 000 Kč

Mikuláš Medek: Červený herec, 1968, kombinovaná technika, 120 x 74 cm, Aukční dům Zezula 28. 5. 2022, cena: 7 620 000 Kč

6/
Mikuláš Medek: Červený herec, 1968,
kombinovaná technika, 120 x 74 cm,
Aukční dům Zezula 28. 5. 2022,
cena: 7 620 000 Kč

Mikuláš Medek: Malý modrý nudný (též smutný) obraz, 1966, kombinovaná technika, 130 x 85 cm, Aukční dům Zezula 28. 5. 2022, cena: 6 960 000 Kč

7/
Mikuláš Medek: Malý modrý nudný (též smutný) obraz, 1966,
kombinovaná technika, 130 x 85 cm,
cena: 6 960 000 Kč

Zdeněk Sklenář: Poesie, 1977, olej na plátně, 99,5 x 53 cm, Aukční dům Zezula 28. 5. 2022, cena: 6 840 000 Kč

8/
Zdeněk Sklenář: Poesie, 1977,
olej na plátně, 99,5 x 53 cm,
cena: 6 840 000 Kč

Mikuláš Medek: Modrý obraz (Kleště), 1973, kombinovaná technika, 70 x 60 cm, European Arts 20. 11. 2022, cena: 4 464 000 Kč

9/
Mikuláš Medek: Modrý obraz (Kleště), 1973,
kombinovaná technika, 70 x 60 cm,
European Arts 20. 11. 2022,
cena: 4 464 000 Kč

Václav Boštík: Vlnění, 1980, olej na plátně, 70 x 81 cm, Galerie Kodl 29. 5. 2022, cena: 4 440 000 Kč

10/
Václav Boštík: Vlnění, 1980,
olej na plátně, 70 x 81 cm,
Galerie Kodl 29. 5. 2022,
cena: 4 440 000 Kč

Václav Boštík je jedním z umělců, jehož práce si na trhu již dlouhou dobu drží poměrně vysokou cenovou hladinu. Před výrazným nástupem Mikuláše Medka byl jeden čas právě Boštík nejdražším českým poválečným umělcem (již v roce 2011 byl jeden z jeho bezejmenných obrazů z poloviny 90. let vydražen za 5,31 milionu korun. Vlnění ze samého počátku 80. let bylo v aukcích k mání již pětkrát. Naposledy ale bylo vydraženo v roce 2012 u 1. Art Consulting za 3,42 milionu korun, jeho nabídky v letech 2020 a 2021 úspěšné nebyly. Galerie Kodl v květnu snížila jeho vyvolávací cenu na 2 miliony korun, což zřejmě pomohlo jeho úspěšnému prodeji s více než dvojnásobným nárůstem (4,44 milionu korun).

Sběratelé dotlačili Procházku k historickému rekordu

Prodeje Antonína Procházky v roce 2023 a aktuální TOP 10

Maškovy dívky se loni protančily k milionovému rekordu

Zajímavé aukční výsledky Karla Vítězslava Maška

Široký rozptyl Maxe Švabinského: od stokorun po šestnáct milionů

Zajímavé aukční výsledky loňského jubilanta

21. února 2024