Kolekce čtrnácti Šímů vynesla přes 36 milionů korun
Text Koucká Tereza | Foto Prague auctions | Datum 23.03.2016
V neděli 20. 3. bylo v rámci aukce Prague Auctions vydraženo plátno Františka Foltýna Ženy u vody v novém autorském maximu. Nový majitel za ně po dramatické licitaci zaplatil 5,25 milionu korun.
Rozměrné plátno Ženy u vody z roku 1924 pochází ze soukromé sbírky. Rodina nyní už minulého majitele kdysi obraz zakoupila na doporučení malíře Vojtěcha Erdeleyiho přímo z ateliéru Františka Foltýna. Dílo startovalo na vyvolávací ceně 2,25 milionu korun a postupně se vyšplhalo téměř na její 2,5 násobek. S cenou 5,25 milionu korun tak předčilo předchozí aukční maximum obrazu Composition z roku 2014 přibližně o 400 tisíc korun.
František Foltýn (1891–1976) je jedním z nejvýznamnějších českých malířů v oblasti nefigurativní tvorby. Jeho studia na Umprum přerušila první světová válka, jejíchž bojů se osobně účastnil. V roce 1921 odchází do Košic, kde se pod vedením ředitele Východoslovenského muzea Josefa Poláka začíná vytvářet mezinárodní umělecké ohnisko (zde). Právě zde Foltýn mezi lety 1921–1924/1925 vytvořil svá nejpůvodnější díla vycházející z neoklasicismu, do něhož pronikaly primitivistické a kubizující tendence, to vše s důkladně promyšlenou výstavbou obrazu pod Cézannovým vlivem. Z Košic odešel do Paříže, kde působil až do roku 1934 a stal se členem skupiny s geometrickým zaměřením Cercle et Carré a později také mezinárodního uskupení Abstraction-Création. Věnoval se tedy především abstrakci, kterou lze označit jako organickou. Později se vrátil opět do vlasti a od roku 1937 až do své smrti žil v Brně. Ve svém díle se v té době přiklonil k realismu, v 60. letech se pak na nějakou dobu k abstrakci opět vrátil.
Plátno Ženy u vody pochází z Foltýnova košického období, kdy do této odlehlé oblasti pronikaly díky Josefu Polákovi aktuální výtvarné trendy. Dílo se vyznačuje geometricky rozvrženou kompozicí a akcentací větších barevných ploch s patrným ovlivněním kubismem a fauvismem. Obraz je signován a datován. Jeho menší přípravnou verzi (68 x 100,3 cm), která je rovněž signována a datována autorem do roku 1923, vlastní Moravská galerie v Brně.
Dráže se Foltýnovy práce prodaly pouze na dnes již legendární aukci sbírky Hascoe v červnu 2011 v Londýně, kde plátno Imperialismus (1925) dosáhlo v přepočtu ceny 12,77 milionu korun (zde) a obraz Dostojevskij získal nového majitele za 9,94 milionu korun.
23. dubna 2024Adolf Loos Apartment and Gallery, 21. 4. 2024
21. dubna 2024Přehled trhu s uměním za rok 2023 v Ročence Art+
16. dubna 202423. dubna 2024
4. září 2017
2. dubna 2016
16. ledna 2017
18. srpna 2016
2. dubna 2016