Bordone a Schikaneder za deset

V Praze a v Londýně padly aukční rekordy

Zatímco se včera v rozpálené odpolední Praze bojovalo o dílo mistra italské renesance 16. století Parise Bordoneho, v Londýně se strhla bitva o znovunalezenou malbu Jakuba Schikanedera. Oba obrazy zaznamenaly výrazné cenové nárůsty. Zatímco práce italského manýristy se stala s částkou 12,4 milionu nejdražším dílem starého umění prodaným na našem území za posledních pět let, londýnský Schikaneder je, při započtení dalších poplatků, nejdražší malbou českého 19. století.

Paris Bordone: Venuše, Amor, Bakchus a Diana / 1550
olej, plátno / 97 x 142 cm
Arthouse Hejtmánek 22. 5. 2014 / 12 400 000 Kč

Jarní část aukční sezony právě vrcholí. Teplotní rekordy včera padaly i v aukčních sálech. Klíčovou položkou odpolední aukce Arthouse Hejtmánek byl mytologický výjev mistra italského cinquecenta Parise Bordoneho Venuše, Amor, Bakchus a Diana (více zde). Souboj dvojice kupců, jednoho z nich zastupoval majitel síně po telefonu, vyhnal cenu této malby z poloviny 16. století z prvního podání ve výši 6 milionů (bez provize) až na 10 milionů korun. Včetně provize tedy na konečných 12,4 milionů korun.

Jednalo se po dlouhé době o významného představitele „světových“ starých mistrů na českém trhu. Vyšší ceny dosáhlo před pěti lety už jen známé Umučení světice ze sbírky Jindřicha Waldese, restituované ze sbírek Národní galerie v Praze. Gotické deskové obrazy však na trhu představují zcela svébytnou nedostupnou kategorii.

Malba Venuše, Amor, Bakchus a Diana nepochází z českých sbírek, jedná se o novodobý import. Ani na zahraničním trhu se Bordone nedraží právě často. Datábáze Artprice registruje za poslední desetiletí všehovšudy 35 prodejů. Ani s ohledem na zahraniční ceny si pražský Bordone nevedl právě špatně. Zaplacená suma odpovídá v přepočtu částce 620 tisíc dolarů, což představuje třetí historicky nejvyšší aukční cenu zaplacenou za malbu tohoto autora celosvětově.

Jakub Schikaneder:  Zákoutí Prahy / 1900–1910  olej na plátně / 105 x 84 cm Sothebyʼs London 22. 5. 2014Jakub Schikaneder:
Zákoutí Prahy / 1900–1910
olej na plátně / 105 x 84 cm
Sothebyʼs London 22. 5. 2014 / cena: 278 500 GBP

V téže době zaujal českou pozornost donedávna ještě nezvěstný olej Jakuba Schikanedera Zákoutí Prahy, který se nyní objevil v aukci evropského malířství 19. století u londýnské Sotheby`s (více zde). Malba datovaná do let 1900–1910 šla do dražby s cenovým odhadem 120 až 180 tisíc liber (bez aukční provize), ten však v průběhu aukce rychle překonala. Rozměrný a publikovaný Schikaneder byl přiklepnut za 230 tisíc liber, včetně provize tedy za 278,5 tisíce liber. To je v přepočtu asi 9,45 milionu korun. Do výsledků uváděných zahraničními aukčními síněmi ale není, narozdíl od Česka, započítávána DPH z provize, ani případné autorské poplatky. DPH v tomto případě činí dalších téměř 10 tisíc liber, tedy 330 tisíc korun. Konečná cena, kterou vítěz aukce za obraz zaplatí, se tak blíží částce 9,8 milionu korun.

Malby Jakuba Schikanedera jsou na domácím trhu oblíbeným sběratelským a investičním artiklem. Ačkoliv řada z nich vznikla až po přelomu 19. a 20. století, obecně Schikanedera zařazujeme ještě do tržního segmentu umění 19. století. Tuzemský Schikanederův aukční rekord je ve velmi podobné výši a je čtyři roky starý. Tehdy se jeho dvoumetrová malba Kontemplace u galerie Kodl prodala za 9,72 milionu korun. My jen můžeme doufat, že se Schikanederova malba, původně z kolekce prvorepublikového pražského starosty a politika Josefa Rotnágla, vrací zpět do České republiky.