Dílo měsíce: londýnský Medek

Tři spletité nepřítomnosti / 1964 / komb. technika, plátno / 130 x 180 cm / 98 600 GBP

V jedné z listopadových aukcí Sotheby's se dražilo rozměrné plátno Mikuláše Medka Tři spletité nepřítomnosti pocházející ze zahraniční soukromé sbírky. Práce z roku 1964 se k původnímu ženevskému majiteli dostala dva roky po svém vzniku společně s tehdejší výstavou českého umění v západním Německu. Kupce v Londýně obraz vyšel v přepočtu na 3,5 milionu korun.

Londýnská malba Mikuláše Medka patří k nejzajímavějším autorovým dílům poloviny 60. let, která se kdy objevila na trhu. O její kvalitě svědčí již výběr na prestižní dobovou přehlídku českého umění určenou do západoněmeckého města Worpswede nedaleko od Brém. Ve zdejší Kunsthalle se v roce 1966 konala profilová přehlídka soudobé české malby nazvaná 12 tschechische Künstler, jejímž kurátorem byl bývalý obchodník a sběratel Jaroslav Borovička.

Výrazná malba Tři spletité nepřítomnosti přitom byla již v roce 1965 vystavena na tehdejší bilanční přehlídce Medkovy dosavadní tvorby v pražské galerii Nová síň. Do katalogu londýnské aukce umění 20. století, která se konala jen pár hodin před sledovanou dražbou sbírky českého umění z majetku manželů Cullenových (zde), přitom obraz vstupoval s odhadní cenou stanovenou v rozmezí 40 až 60 tisíc liber. V průběhu dražby pak částka vystoupala až na 92,5 tisíce liber. Konečná cena však pro nového majitele včetně poplatků činí 98,6 tisíce liber, což je v přepočtu 3,5 milionu korun.

Vzhledem k rozměru a kvalitám malby lze dosaženou cena i po tomto nárůstu v poměru k cenové hladině Medkových prací na českých aukcích považovat za adekvání. I s ohledem na výstavní historii díla jde o zajímavou investici.