Geneviève André Deraina

Galerie Pictura 29. 3. 2017

Jedním z nejzajímavějších děl večerní aukce Galerie Pictura ve středu 29. března bude Portrét Geneviève od Andrého Deraina. Jde o vůbec první umělcův "neanonymní" portrét, který se objevil na domácím trhu. Začínat bude na minimálním podání 550 tisíc korun (bez provize).

André Derain: Potrét Genevieve / 1938-1939  olej na plátně, 41.9 x 33.5 cm Vyvolávací cena: 550 000 Kč (+ 22,00% provize)  Galerie Pictura 29.3.2017

André Derain: Potrét Genevieve, 1938-39,
olej na plátně, 41,9 x 33,5 cm,
vyvolávací cena: 550 000 Kč (+ 22 % provize),
Galerie Pictura 29. 3. 2017

Tento signovaný olej zobrazuje Derainovu neteř Geneviève, dceru jeho sestry, kterou měl velmi rád a portrétoval ji průběžně odmalička až do její dospělosti. Obraz vznikl na konci 30. let, tedy v době, kdy se Derain nejvíce věnoval právě figurálním námětům a obracel se pomalu zpět ke klasicismu. Obraz je uvedený v soupisu autorova díla (č. 1854). Na rubu plátna se nachází výstavní štítek Van Diemen-Lilienfeld Galleries v New Yorku.

Deraiových maleb prošlo domácím trhem již 14, figurativní náměty jsou přitom zcela v menšině a portrét Geneviève se mezi nabízenými díly dosud neobjevil. Nejdráže se prodala Hlava ženy, která v únoru 2013 vystoupala na aukci 1. Art Consulting z necelých 2 až na 4,39 milionu korun. Tento poměrně raný obraz (1914), byl publikován v malířově souborném katalogu a vystavován v muzeu Thyssen-Bornemisza v Madridu. Následují dvě krajiny, obě prodané stejnou aukční síní: Zátiší v krajině z roku 1950 za 1,97 milionu (loni se tento obraz objevil na trhu znovu a prodal se za o pár desítek tisíc nižší cenu) a  Sous - Bouis en Provence za 1,95 milionu korun.

André Derain: Hlava ženy / 1914 olej na plátně, 66.3 x 42.2 cm cena: 4 386 000 Kč 1. Art Consulting 10.2.2013

André Derain: Hlava ženy, 1914,
olej na plátně, 66,3 x 42,2 cm,
cena: 4 386 000 Kč,
1. Art Consulting 10. 2. 2013

Nyní nabízený obraz prošel již dvakrát trhem v zahraničí, v roce 2002 aukční síní Christie's v New Yorku (kdy zůstal neprodán), v závěru loňského roku pak mnichovským aukčním domem Karl & Faber. Portrétů zobrazujících Geneviève se na světových aukcí zatím objevilo celkem pět. Nejdráže byl prodán nejstarší z nich, malba z poloviny 20. let, která byla před více než dvaceti lety u Sotheby's v Londýně vydražena za kladívkovou cenu 16 tisíc liber.