Kubín z Čeřovského sbírky

Adolf Loos Apartment and Gallery 22. 1. 2014

V rámci lednové aukce Adolf Loos Apartment and Gallery se na trhu objeví jedinečná práce Otakara Kubína Music Hall Bobino z roku 1910. Pokud se výjimečná malba, která byla součástí známé sbírky doktora Františka Čeřovského a léta pak v majetku Národní galerie, prodá byť jen za vyvolávací cenu, půjde o nový Kubínův aukční rekord.

Otakar Kubín: Music Hall Bobino / 1910 / olej na plátně / 87 x 73 cm / sbírka dr. Čeřovského
Otakar Kubín: Music Hall Bobino / 1910 / olej na plátně / 87 x 73 cm
sbírka dr. Čeřovského
vyvolávací cena 4 200 000 Kč
(bez aukční provize)

Působivé plátno Music Hall Bobino Otakara Kubína (více o autoru zde) lze bez nadsázky označit za nejcennější malířovo dílo, které se dosud na českém trhu objevilo. Námětově odlehčená malba disponuje zvláštním, později u Kubína již nezvyklým vitálním magnetismem. Je inspirována ještě francouzským prostředím před první světovou válkou, vznikla totiž na základě Kubínova pobytu v Paříži v roce 1908, v době, kdy byl malíř členem skupiny Osma. Zachycuje prostředí slavného pařížského zábavního podniku na ulici Gaité na Montparnassu. Formálně a barevně je silně ovlivněna tvorbou Paula Gauguina a fauvismem.

Obraz pochází z velmi cenného raného období, které se na trhu, až na čestné výjimky (zde), nevyskytuje. Léta byl součástí známé sbírky doktora Františka Čeřovského, odkud se pak dostal do fondu moderního umění Národní galerie v Praze. Pod hlavičkou Národní galerie prošel více než desítkou výstav, jeho reprodukce nechybí v zásadních publikacích.

Jiří Siblík, který se za svého života Kubínovu dílu nejvíce věnoval, v tomto obraze shledává výrazný vliv Gauguinův a konstatuje, že je "naplněn dynamikou dráždivého napětí, jež bude v jeho tvorbě ojedinělá a neopakovatelná", s čímž můžeme souhlasit. Všímá si také tlumené výrazné barevnosti díla, která je postavena na kontrastu umělého osvětlení nočního podniku a černých obleků hostů. Zajímavé je pozadí malby, tedy zobrazení scény za kabaretiérem: to již naznačuje Kubínův další malířský vývoj následujících let, směřující ke kubo-expresionismu.

Z tohoho období také pochází dosud nejdražší Kubínovo dílo prodané v aukci, výjimečné kubo-expresionistické Zátiší z let 1912-14, které prošlo českým trhem v roce 2006 s cenou 2,88 milionu korun. Srovnatelné autorovy práce jsme do té doby vídali jen ve veřejných sbírkách.

Otakar Kubín: Zátiší / 1912 - 14 / olej na plátně / 62 x 80 cm / / cena: 2 880 000 KčOtakar Kubín: Zátiší / 1912-14 / olej na
plátně / 62 x 80 cm
cena: 2 880 000 Kč Dorotheum 20. 11. 2006

Původní majitel obrazu Music Hall Bobino (na štítku s označením sbírky uvedeného ještě jako "Kavárna"), doktor František Čeřovský (1881-1962), byl pražský právník, významný mecenáš a sběratel. Jeho sběratelský zájem se v období mezi válkami zaměřil na současnou moderní tvorbu domácích, ale i francouzských autorů. Svým záběrem sledoval ve své kolekci širokou škálu výtvarných projevů od impresionismu až po surrealismus a abstrakci. Uspořádal mimo jiné knihu vzpomínek věnovanou malíři Bohumilu Kubištovi, jenž mu byl obzvláště blízký.

V roce 1933 byl Čeřovský spoluzakladatelem Spolku přátel Moderní galerie, kde se jako člen nákupní komise zasloužil o doplnění jejích sbírek. Posléze byl úzkém v kontaktu se členy Skupiny 42, Ladislava Zívra pak dokonce zastupoval při jeho rozvodu s první ženou. V závěru svého života v soudním procesu obhajoval také jiného pražského právníka, sběratele a obchodníka, Jaroslava Borovičku (zde a zde), paradoxně (nebo možná právě proto?) však sám v témže roce 1960 o část své sbírky konfiskací přišel.