Kupka bez kupce a rekordy pro Hudečka, Fillu a Mertu

Adolf Loos Apartment and Gallery 14. 5. 2017

Obraz Františka Kupky Prisme, titulní dílo nedělní aukce společnosti Adolf Loos Apartment and Gallery, nabízený za 52,43 milionu korun (včetně snížené provize), zůstal nevydražen. Nových autorských rekordů dosáhly obrazy Antonína Hudečka a Jana Merty a unikátní socha Emila Filly.

Adolf Loos Apartment and Gallery

Necelé dvě hodiny trvající aukci v pražském Mánesu sledovalo na sto padesát dražitelů a diváků. Nabízeno bylo 108 položek, od starých mistrů po současné umění. Nejdražším dílem aukce se stala krajina Antonína Slavíčka Na Okořském potoce z let 1896–97, která se prodala za vyvolávací cenu 5,88 milionu korun.

Z 3,48 na 3,84 milionu korun vystoupal obdobný námět doplněný o postavu ženy s dítětem od Antonína Hudečka. Obraz U potoka (Z Okoře) z roku 1899 překonal dosavadní Hudečkovo maximum o 1,2 milionu korun.

Antonín Hudeček: U potoka, 1899
Antonín Hudeček: U potoka, 1899,
olej na lepence, 73,5 x 89 cm, cena: 3 840 000 Kč

Jeden z nejvýraznějších nárůstů zaznamenala kamenná Hlava od Emila Filly, která vystoupala ze 720 tisíc na 1,8 milionu korun. Dosavadní aukční rekord za Fillovy sochy byl 456 tisíc na domácím a 650 tisíc korun na světovém trhu. Podrobně o tomto díle (zde).

S nárůstem o čtvrt milionu, za konečných 1,32 milionu korun se prodal rozměrný obraz Oblak od Jana Merty. Obraz z let 2006–07 byl nedávno jednou z dominant Mertovy výstavy v pražské Městské knihovně. Jde již o druhé Mertovo plátno dražené za více než milion korun. Jeho předchozí aukční maximum bylo o 200 tisíc korun nižší (malířovo top 10 do konce roku 2016).

Jan Merta: Oblak, 2006-07
Jan Merta: Oblak, 2006-07, akryl na plátně, 300 x 390 cm, cena: 1 320 000 Kč

Kupkův obraz byl dražen jako poslední položka aukce. Při vyvolávací ceně 49 milionů korun (+ 7 procent provize) však o něj nikdo z dražitelů v sále ani na telefonu neprojevil zájem (více o tomto díle zde). Po necelých dvou minutách jej licitátor prohlásil za nevydražený a tím aukce skončila. Celkový výsledek sál přesto odměnil potleskem.