Po Paříži bude Kupka nabízen ve Stockholmu, New Yorku a Praze

V listopadu budou na aukcích v Evropě a Spojených státech nabízeny hned tři abstraktní obrazy Františka Kupky a dá se očekávat, že padne nový autorský rekord. Ten stávající má hodnotu více než 60 milionů korun.

Sbírka manželů Lundbergových
Sbírka manželů Lundbergových

V loňské roce trhem prošel jediný Kupkův abstraktní obraz, Vanoucí modře III z let 1925–27 (více zde). Letos v říjnu se v Paříži obraz Formes allongés z let 1912–14 prodal v přepočtu za 42,3 milionu korun (více zde) a v průběhu listopadu budou draženy tři další plátna z let 1914–35.

Nejstarší aukční síň na světě, Stockholms Auktionsverk, bude v polovině listopadu dražit kolekci manželů Lundbergových, kterou sama společnost označuje za jednu z nejdůležitějších draižeb ve své 342-leté historii. Sbírka IngaBritty a Arneho Lundbergových není početně nijak rozsáhlá, čítá 19 děl. Pyšní se ale zásadními jmény světového umění, jako jsou Yves Klein, Max Ernst, René Magritte, Victor Vasarely, Raoul Dufy nebo Jean Fautrier. Hlavní hvězdou aukce je mimořádná malba Vasila Kandinského z roku 1929 s odhadní cenou přes 3 miliony eur. Zájem českých dražitelů jistě přitáhne výjimečné, hned dvakrát signované plátno Františka Kupky Vzlet či Únik z let 1914–19.

František Kupka: L'Envolée, 1914–19

František Kupka: L'Envolée, 1914–19, olej na plátně, 75 x 85 cm,
odhadní cena: 636 000-848 000 eur, Stockholms Auktionswerk, 15. 11. 2016

Jen stručně o tom, kdo byli Lundbergovi: Arne Lundberg narozený v roce 1910 působil jako generální ředitel společnosti Fortia, pod níž spadá švédská farmaceutická firma Pharmacia. Když Lundberg na začátku 70. Let zemřel, jeho manželka IngaBritt založila na jeho počest nadaci, která nyní spravuje aktiva v hodnotě téměř 1 miliardy švédských korun a soustředí se na podporu lékařského výzkumu, zejména pak na poli rakoviny, onemocnění ledvin a ortopedie.

O zálibě tohoto manželského páru v umění vědělo pouze několik lidí z blízkého okruhu. Také proto, že Lundbergovi byli v této oblasti samouci a své akvizice si během svých cest po Evropě pořizovali ze soukromých galerií a od přímých prodejců zejména instinktivně. Tak to bylo i v případě položky číslo 2 z této sbírky, tedy s Kupkovým olejem s názvem L'Envolée (Vzlet/Únik).

   Tištěná reklama galerie Karla
   Flinkera v Paříži s Kupkovým o
   brazem  L'Envolée.

Provenience tohoto raného abstraktního obrazu, uvedeného v nově vydaném soupise olejů pod číslem 350 bez obrázku (více zde), je poměrně dobře doložena a táhne se od autorovy nevlastní dcery Georges Martinel-Kupky přes pařížskou galerii Karla Flinkera (který se tímto obrazem mimochodem pyšnil na reklamě svého podniku v 60. letech) až do domu manželů Lundbergových v Goteborgu.

Aukční popis uvádí pouze dvě zahraniční přehlídky toho obrazu, a to v roce 1967 v Kolíně nad Rýnem a ve Vídni (vždy s reprodukcí). Katalog Kupkovy výstavy ve Valdštějnské jízdárně v roce 1968, kde je obraz pod názvem Únik barevně reprodukován, však dokládá, že toto dílo již v Čechách prokazatelně figurovalo. Do Národní galerie doputovalo z expozice v Amsterdamu a katalog navíc doplňuje naše informace o původu této práce o její přechodný pobyt v galerii Daniela Gervise v Paříži.

František Kupka, Valdštejnská jízdárna, 1968
Katalog výstavy Františka Kupky, Valdštejnská jízdárna, březen-duben 1968.

I s přihlédnutím k výše popsaným skutečnostem tohoto divácky velmi atraktivního obrazu, nelze uváděnou odhadní cenu 6–8 milionů švédských korun (16,7–22,3 milionu českých korun, bez provize a dalších poplatků) vnímat jinak než jako velmi podsazenou. Tři roky starý malířův rekord za menší obraz ze stejného období, Studii na červeném pozadí, má hodnotu 62,4 milionu korun (více zde). Ze strany aukčního domu jde patrně o snahu oslovit co možná největší množství potenciálních zájemců. Možná i proto, že Kupků je nyní k mání více.

Den před švédskou aukcí bude v newyorské pobočce Sotheby's v rámci večerní aukce impresionistů a klasické moderny dražen jen o pár let mladší Kupkův obraz Tvar modré A I. Předaukční odhad v tomto případě počítá s cenou 1,5–2 miliony dolarů (zhruba 37–50 milionu korun, bez provize a dalších poplatků).

František Kupka, La forme du bleu, 1919–24
František Kupka, La forme du bleu, 1919–24, olej na plátně, 73 x 60 cm,
odhadní cena: 1 500 000–2 000 000 USD, Sotheby's New York, 14. 11. 2016

Jde o jednu z několika variant, které malíř na dané téma vytvořil, a spadá do konvolutu obrazů, které v roce 1951 zakoupil od Kupky galerista Louis Carré. Plátno dále nabízela kolínská Galerie Gmurzynska, z níž bylo získáno v listopadu 1998 do soukromé americké kolekce. Diváci se s ním mohli setkat hned na čtrnácti výstavách v Evropě, USA i Asii, přičemž je celostránkově reprodukováno v několika důležitých Kupkových monografiích i v zmiňovaném soupise (kat. č. 227). Jinou verzi Tvaru modré pocházející ze sbírky Jindřicha Waldese vydražila aukční síň Adolf Loos Apartment and Gallery na jaře 2012 za 57,4 milionu korun (více zde).

Stejná aukcí síň nabídne na své listopadové aukci Protihodnoty (Série C I.) z roku 1935. Obraz, který galerie vybrala na zadní obálku soupisu malířových olejomaleb (kat. č. 329), pochází rovněž z kolekce pařížského galeristy Louise Carré a může se chlubit četnými výstavními i publikačními záznamy. Vyvolávací cena zatím zveřejněna nebyla, podle informací časopisu Forbes by však měla startovat na 60 milionech korun (včetně aukční provize, DPH a autorských poplatků).

František Kupka, Série C I. (Protihodnoty), 1935
František Kupka: Série C I. (Protihodnoty), 1935, olej na dřevě, 55 x 60 cm,
vyvolávací cena nezveřejněna, Adolf Loos Apartment and Gallery, 26. 11. 2016

Obraz je prvním dílem tzv. Série C z poloviny 30. let, kterou dohromady tvoří dvanáct obrazů. Před devíti lety společnost 1. Art Consulting dražila obraz Výšky IV. (Série C II.), který se tehdy prodal za 23,2 milionu korun. Šlo tehdy o první prodej nad 20 milionů korun na českém trhu.

Artslimit 24. 3. 2024