Malá Slovanská epopej

Dorotheum 25. 11. 2017

Jedním z nejzajímavějších děl v katalogu nadcházející sobotní aukce Dorothea je studie Alfonse Muchy k obrazu Přemysl Otakar II. ze Slovanské epopeje. Rozměrný kvaš bude startovat na necelém půl milionu korun.

Alfons Mucha: Přemysl Otakar II., král železný a zlatý

Alfons Mucha: Přemysl Otakar II., král železný a zlatý,
kvaš na papíře fixovaném na kartonu, 41 x 55 cm,
vyvolávací cena: 380 000 Kč (+ 20% provize)

Nabízený obraz je studií k pátému výjevu Slovanské epopeje s názvem Přemysl Otakar II., král železný a zlatý, který zobrazuje svatbu Kunhuty Braniborské s Bélou Uherským. Postava Přemysla Otakara II. je umístěna v centrální části. Definitivní monumentální obraz cyklu z roku 1924 se od této studie liší jen v detailech a koloritu, kompozice i celkové pojetí zůstává stejné.

Obraz byl v roce 1989 vystaven v Museu Fridericianu v německém Kasselu v rámci výstavy Alfons Mucha - Alles gewinnt tiefsinnige Bedeutung a byl publikován i v jejím katalogu pod číslem 181. Studie není signována a aukční síň boužel neuvádí žádné podrobnosti o její provenienci. Startovat bude na minimálním podání 380 tisíc korun bez provize.

Alfons Mucha: Zavedení slovanské liturgie na Velké Moravě  olej a vaječná tempera na plátně, 63 x 95 cm dosažená cena: 4 800 000 Kč, Dorotheum 9.3.2013

Alfons Mucha: Zavedení slovanské liturgie na Velké Moravě,
olej a vaječná tempera na plátně, 63 x 95 cm,
dosažená cena: 4 800 000 Kč, Dorotheum 9.3.2013

Srovnatelné Muchovo dílo se na domácím trhu objevilo pouze jednou, a to před čtyřmi lety taktéž u Dorothea. Tenkrát aukční síň nabízela studii k jinému obrazu cyklu – Zavedení slovanské liturgie na Velké Moravě. Šlo o větší plátno malované olejem a temperou a jeho cena tehdy vystoupala z minimálního podání 1,9 milionu bez provize až na konečných 4,8 milionu korun.

To je druhá nejvyšší cena vydaná na domácím trhu za Muchovo dílo. Umělcovo aukční maximum patří obrovskému panó určenému pro pavilon Bosny a Hercegoviny na světové výstavě v Paříži roku 1900, které bylo o rok později vydraženo za 9,6 milionu korun a stalo se zároveň jedním z nejdražších děl roku 2014 (více zde).