Muzikova nejdražší desítka by přišla na 77 milionů korun
8. dubna 2024
Text Chmelařová Marcela | Foto ART+ | Datum 10.01.2015
Za desítku nejdražších děl kupci v minulém roce zaplatili celkem 113 milionů korun. Jméno nejoblíbenějšího z klasiků české meziválečné moderny, Emila Filly, se v první desítce objevuje hned třikrát. Bodovali i Preisler a Mucha. Oproti předchozím létům znatelně roste význam "staršího" umění.
Za Fillou následuje čínský moderní malíř Čchi Paj-š', jenž má v desítce nejdražších děl tentokrát dvě položky a i vloni si udržel titul nejprodávanějšího autora českých aukcí. Kupci za jeho díla utratili více než 60 milionů korun (více zde).
Za povšimnutí stojí umístění dvou klíčových autorů přelomu 19. a 20. století, Jana Preislera a Alfonse Muchy, od nichž se loni dražila významná díla Jaro a část výzdoby pavilonu Bosny a Hercegoviny ze Světové výstavy v Paříži. Společně s manýristickou malbou Parise Bordoneho Venuše, Amor, Bakchus a Diana jde hned o tři díla v první desítce, která vznikla před rokem 1900. Tato situace je zcela jedinečná a přinejmenším naznačuje růst významu segmentů staršího umění.
Všechny ceny jsou uváděny včetně aukční provize.
K celkové situace na trhu v sezóně 2014 více zde.
3 / Paris Bordone: Venuše, Amor, Bakchus a Diana / 1550
olej na plátně / 97 x 142 cm
cena: 12 400 000 Kč / Arthouse Hejtmánek 22. 5. 2014 (zde a zde)
4 / Čchi-Paj-Š': Šest krevet / 1951
tuš na papíře / 102,5 x 34 cm
cena: 11 532 000 Kč / Arcimboldo 27. 5. 2014 (zde)
5 / Emil Filla: Zátiší se sokolem / 1930
olej, písek na plátně / 73 x 98 cm
cena: 10 800 000 Kč / Galerie Art Praha 29. 11. 2014 (zde a zde)
6 / Alfons Mucha: Pano ze Světové výstavy v Paříží / 1900
tempera na plátně / 325 x 459 cm
cena: 9 600 000 Kč / European Arts 23. 11. 2014 (zde a zde)
7 / Čchi Paj-Š': Sedící rybář
tuš a barvy na papíře / 71 x 46,5 cm
cena: 9 424 000 Kč / Arcimboldo 10. 12. 2014 (více zde a zde)
8 / Jan Preisler: Jaro / 1900
olej na plátně / 113 x 71 cm
cena: 8 870 000 Kč / 1. Art Consulting 5. 10. 2014 (více zde)
9 / Emil Filla: Holandské zátiší / 1914
olej na lepence / 20,5 x 30,5 cm
cena: 8 760 000 Kč / Galerie Kodl 30. 11. 2014 (zde)
10 / Emil Filla: Zátiší / 1924
olej na plátně / 105 x 75 cm
cena: 8 398 000 Kč / 1. Art Consulting 16. 2. 2014 (zde)
8. dubna 2024Prodeje Antonína Procházky v roce 2023 a aktuální TOP 10
27. února 2024Zajímavé aukční výsledky Karla Vítězslava Maška
23. února 20248. dubna 2024
14. června 2016
25. května 2016
1. května 2016