Prosinec 2017 1306

Nejdražší starožitnosti letošního roku

Top 10 2017

Ke koupi deseti nejdražších starožitností již téměř uplynulého roku by případný zájemce potřeboval téměř 7 milionů korun. Nejdražším artefaktem z této desítky se stal bohatě zdobený bronzový lustr z doby kolem roku 1600 s cenou 1,86 milionu korun, nejlevnějším pak byl platinový náramek s diamanty vydražený za 335 tisíc korun.

Letošní top 10 starožitností je co do kategorií prodaných předmětů dosti pestré. Zastoupeny jsou zde knihy, nábytek, keramika, koberce, hodiny i šperky. Co se týče poměru dražebníků, je tomu však právě naopak. Většina artefaktů z následující desítky byla vydražena u aukční síně Arthouse Hejtmánek, pro kterou se nabídka prvotřídních starožitností stala jednou z jejích specializací.

Všechny ceny jsou uvedeny včetně aukční provize.

1/ Šestiramenný lustr, Jižní Německo, kolem 1600 bronz, 125,5 x 100 cm, dosažená cena: 1 860 000 Kč   Arthouse Hejtmánek 30. 11. 2017
1/ Šestiramenný lustr, Jižní Německo, kolem 1600
bronz, 125,5 x 100 cm,
dosažená cena: 1 860 000 Kč
Arthouse Hejtmánek 30. 11. 2017

Tento jihoněmecký pozdně renesanční lustr pochází z kláštera v Dolním Rakousku. Navazuje a je plně zakotven v tradici pozdně gotických lustrů vyráběných v téže oblasti a také v Nizozemí (více zde). Prošel několika významnými rakouskými a německými sbírkami, v roce 1930 je uveden v katalogu sbírky Dr. Alberta Figdora ve Vídni. Před třinácti lety byl součástí aukce evropského sochařství 900 až 1900 u londýnské Sotheby‘s, kde byl vydražen za 72 tisíc liber (tehdejším přepočtem asi 3,2 milionu korun). Na listopadové aukci ho nový majitel zakoupil za minimální podání rovné částce 1,86 milionu korun.

2/ Georg Braun: Civitates orbis terrarum, 1572-1617  41 x 29 x 4 cm dosažená cena: 1 612 000 Kč Arthouse Hejtmánek 1. 6. 2017

2/ Georg Braun: Civitates orbis terrarum, 1572-1617
41 x 29 x 4 cm
dosažená cena: 1 612 000 Kč
Arthouse Hejtmánek 1. 6. 2017

Několikasvazkové kompendium atlasů měst německého duchovního Georga Brauna Civitates orbis terrarum vznikalo na přelomu 16. a 17. století (více také zde) a obsahuje velké množství kolorovaných rytin z dílny Franze Hogenbergera, ale také dalších významných umělců a kartografů tehdejší doby. Nabízené čtyři svazky této edice v původní celokožené vazbě vystoupaly v červnu ze 744 tisíc až na 1,6 milionu korun. Z dalších významných knih s vysokou historickou a uměleckou hodnotou byla v tomto roce nabízena například tzv. Schedelova kronika z konce 15. století pro dějiny našeho území zajímavá například vyobrazením pozdně středověké Prahy. Ta však zůstala s vyvolávací cenou 1,6 milionu korun neprodána.

3/ Laternové hodiny(Rakousko) mahagonové a javorové dřevo, smalt 196 x 42 x 24 cm dosažená cena: 806 000 Kč Arthouse Hejtmánek 30. 11. 2017

3/ Laternové hodiny, kol. 1830
mahagonové a javorové dřevo, smalt
196 x 42 x 24 cm
dosažená cena: 806 000 Kč

Vysoké laternové hodiny jsou dílem vídeňského hodináře Petera Gatterera z doby kolem roku 1830.  V listopadové aukci byly prodány za vyvolávací cenu 806 tisíc korun včetně provize. Obdobné stojací hodiny stejné datace a rovněž vídeňské provenience, jejichž tvůrcem však byl hodinář Martin Zartl před rokem u stejné aukční síně téměř zdvojnásobily minimální podání a prodaly se za více než 1,5 milionu korun. Ty jsou doposud nejdražšími v aukci prodanými hodinami na domácím trhu.

4/ Carlo Bugatti: Kabinet  různé druhy dřev, mosaz, měď, pergamen  198 x 83 x 44 cm dosažená cena: 480 000 Kč  Dorotheum Praha, 25. 11. 2017

4/ Carlo Bugatti: Kabinet
různé druhy dřev, mosaz, měď, pergamen
198 x 83 x 44 cm
dosažená cena: 480 000 Kč
Dorotheum Praha, 25. 11. 2017

Díla Carla Bugattiho prošlá domácím trhem bychom doslova mohli spočítat na prstech jedné ruky. Naposledy nabízený kabinet v listopadu u Dorothea vystoupal ze 168 tisíc až na konečnou cenu 480 tisíc korun. Hranici milionu korun pokořil téměř před dvěma lety u aukční síně Zezula rozměrný konzolový stůl se zcadlem taktéž z Bugattiho dílny.

5/ Claire Jeanne Roberte Colinet: stolní lampa 20. léta 20. stol. zlacený bronz, mramor, onyx, 43 cm x 64,5 cm dosažená cena: 421 600 Kč Arthouse Hejtmánek 30. 11. 2017

5/ Claire Jeanne Roberte Colinet: stolní lampa
20. léta 20. stol.
zlacený bronz, mramor, onyx, 43 cm x 64,5 cm
dosažená cena: 421 600 Kč

Lampa ve stylu art deco s trojicí tanečnic držících lucerny z onyxu na mramorovém podstavci je první větší realizací francouzské sochařky belgického původu Claire J. R. Colinetové, která se objevila na domácím trhu. Také proto zřejmě přitáhla pozornost sběratelů, kteří její cenu na listopadové aukci navýšili z 223 až na téměř 422 tisíc korun.

6/ Pavel Janák: dvě kubistické židle, 1912  černě mořený dub, 103,5 x 39 x 42 cm dosažená cena: 396 800 Kč Arthouse Hejtmánek 30. 11. 2017
6/ Pavel Janák: dvě kubistické židle, 1912
černě mořený dub, 103,5 x 39 x 42 cm
dosažená cena: 396 800 Kč

Užitková keramika, kamenina a porcelán zhotovené podle návrhů Pavla Janáka bývají aukčními domy nabízeny poměrně často. Jeho nábytek je však na trhu naprostou výjimkou. Dvě kubistické židle z roku 1912 dražené v listopadu začínaly na minimálním podání 149 tisíc korun, zájemci je však vyhnali až na konečnou cenu 397 tisíc korun. Podobně tomu tak bylo i u další  židle z Janákovy rané kubistické fáze nabízené v první polovině roku, jejíž vyvolávací cenu 93 tisíc nový majitel navýšil až na 198 tisíc korun.

7/ Oskar Kokoschka: Die Träumenden Knaben, 1917   kniha s osmi litografiemi a třemi lepty    24,2 x 29,5 cm dosažená cena: 393 008 Kč Antikvity Praha 2. 12. 2017

7/ Oskar Kokoschka: Die Träumenden Knaben, 1917
kniha s osmi litografiemi a třemi lepty
24,2 x 29,5 cm
dosažená cena: 393 008 Kč
Antikvity Praha 2. 12. 2017

Kniha Okara Kokoschky Die Träumenden Knaben (Snící chlapci) původně z roku 1907, doplněná umělcovými grafikami byla součástí úspěšné specializované aukce předmětů denní potřeby a drobných výtvarných děl z umělcovy pozůstalosti, kterou na počátku prosince pořádala společnost Antikvity Praha. Tato kniha je jedním z výtisků vydaných v roce 1917 v Lipsku, první vydání v několika málo exemplářích vzešlo v roce 1907 z Wiener Werkstätten. Vystoupala z minimálního podání 112 tisíc až na 393 tisíc korun.

8/ Koberec Heriz, Sýrie, 1880,   290 x 375 cm dosažená cena: 342 200 Kč Zezula 8. 4. 2017

8/ Koberec Heriz, Sýrie, 1880,
290 x 375 cm
dosažená cena: 342 200 Kč
Zezula 8. 4. 2017

Syrský domácí koberec typu Heriz (více zde) z konce 19. století překonal v dubnu svou vyvolávací cenu necelých 71 tisíc korun téměř pětinásobně. Je jedním z mála koberců prodaných na domácím trhu nad hranicí 100 tisíc korun.

9/ Habánský džbán cechu vinařů, Čechy, 1716 fajáns, výška 27 cm  dosažená cena: 347 200 Kč Arthouse Hejtmánek 30. 11. 2017

9/ Habánský džbán cechu vinařů, Čechy, 1716
fajáns, výška 27 cm
dosažená cena: 347 200 Kč

O habánskou a posthabánskou keramiku je na domácím trhu velký zájem (více také zde). Svědčí o tom i konečná cena tohoto cechovního džbánu z počátku 18. století, která byla vyšší než 347 tisíc korun. Položka přitom startovala na vyvolávací ceně pouhých 93 tisíc korun.

10/ Náramek s diamanty a smaragdy, Francie, 20. léta 20. stol. platina, diamanty, smaragdy dosažená cena: 334 800 Kč Arthouse Hejtmánek 30. 11. 2017

10/ Náramek s diamanty a smaragdy, Francie, 20. léta 20. stol.
platina, diamanty, smaragdy
dosažená cena: 334 800 Kč

Top 10 uzavírá sto let starý platinový náramek osazený smaragdy a diamanty vyrobený ve Francii. Šperk, který nenesl téměř žádné stopy po užívání, vystoupal na listopadové dražbě aukční síně Arthouse Hejtmánek z 273 na 335 tisíc korun a stal se tak jedním z nejdražších šperků prodaným na domácím aukčním trhu.