Pissarro zabavený nacisty v aukci

Impresionisté a moderna, Sotheby`s Londýn, 5. 2. 2014

Na počátek února 2014 připravila aukční síň Sotheby´s tradiční londýnskou večerní aukci impresionistů a moderny. Hlavním lákadlem bude tentokrát obraz Camilla Pissarra, Boulevard Montmartre, matinée de printemps z roku 1897 s velmi zajímavou provenienční historií.

Camille Pissarro: Boulevard Montmartre, matinée de printempts / 1897 / olej na plátně / 65 x 81 cm / Sotheby`s London 5. 2. 2014

V posledním desetiletí 19. století se z Camilla Pissarra stal uznávaný impresionistický malíř. Kritici, široká veřejnost i jeho současníci o něm hovořili jako o „otci“ impresionismu. Podnětem pro přijetí a ocenění jeho díla byla retrospektivní výstava v roce 1892, která v celé šíři představila jeho tvorbu.

Obraz Boulevard Montmartre, matinée de printemps se váže k sérii děl, která vznikala od roku 1894 do roku 1903. Jedná se o plátna zobrazující městské bulváry a široké pařížské ulice. Jak napsal Pissarro svému synovi Lucienovi, zaujala ho světlost, modernost a živost rozlehlých pařížských bulvárů, které vznikly jen dvacet let předtím. Pissarro tuto sérii maloval z hotelových pokojů, protože od roku 1888 trpěl oční chorobou. A ač lze dražený obraz řadit mezi jeho pozdější práce, lze jej zároveň označit za jedno z umělcových nejlepších děl, které se kdy v aukční síni ocitlo.

Neméně zajímavým faktem je i skutečnost, že obraz patřil do sbírky židovského průmyslníka Maxe Silberberga, který ve Vratislavi vytvořil jednu z nejlepších předválečných sbírek umění 19. a 20. století. Obraz zakoupil roku 1923, aby ho o 12 let později musel odprodat v aukci nacistům. Následně se dílo dostalo do Spojených států, odkud putovalo do Izraelského muzea v Jeruzalémě, kam bylo po restituci dlouhodobě zapůjčeno rodinou Silberbergových.

Henri Matisse: Bolero VioletHenri Matisse: Boléro Violet / 1937 / olej na plátně / 55 x 33 cm / Sotheby`s London 5. 2. 2014

Jak zdůraznila sama aukční síň Sotheby´s, Pissarrův obraz Boulevard Montmartre, matinée de printemps je za posledních deset let jedním z nejvýznamnějších impresionistických děl, které se na aukčním trhu objevilo. Zároveň je to dílo mimořádné kvality a významu, i proto se jeho odhadovaná cena pohybuje mezi 7 až 10 miliony liber.

Podle údajů Artprice je přitom dosud nejdražším Pissarrovým dílem čtveřice pláten s námětem čtyř ročních období dražená už v červnu 2007 v newyorské Christie`s. Rozměrná plátna Les quatre saisons: L'hiver/Le printemps/L'été/L'automne z let 1872 - 73 tehdy v přepočtu vyšla na 7 milionů liber i s provizí (14,6 milionu dolarů).

Další klíčovou položkou únorové večerní aukce Sotheby`s je portrét Boléro Violet od Henri Matisse s odhadní cenou 6,5 až 8,5 milionu liber.