Rekordní Kandinsky a newyorské rozpaky

Impresionismus a moderna v New Yorku a první výsledky třičtvrtiletí

Večerní aukce impresionismu a klasické moderny pořádané 7. a 8. listopadu v centru Manhattanu skončila se značně rozpačitými výsledky. Jejich leitmotivem byly ambiciózní odhady a omezená nabídka výjimečných děl. Zástupných důvodů či výmluv pro neúspěch měli v Christie´s a Sotheby´s tentokrát hned několik: počínaje právě skončeným hurikánem Sandy, přes prezidentské volby až po oslabení na burze. Očekávaný Kandinského rekord však padl.

Claude Monet: Lekníny

Claude Monet: Nymphéas / 1905 / olej na plátně / 88,3 x 99,5 cm

7. 11. 2012 Christie´s New York / cena: 43 762 500 USD

Výnos Christie´s skončil pod spodní hranicí předaukčních odhadů, a to na 204,8 milionu dolarů (odhady jsou uváděny bez provize). Vydraženo bylo jen 70 procent nabízených položek, což je na newyorskou večerní aukci opravdu málo. Přesto ale hned šest děl překonalo pětimilionovou hranici a padl i jeden autorský rekord.

Stěžejním a současně nejdražším dílem aukce se staly Lekníny Claude Moneta z roku 1905 s vzorovou provenční historií zahrnující mimo jiné Galerii Durand-Ruel, Galerii Bernheim-Jeune a další. Cenu dražitelé vynesli na 43,7 milionu dolarů. Podle New York Times byl tento obraz již nějakou dobu nabízen privátně za 50 milionů dolarů, nicméně kupce touto cestou nenašel, a tudíž majitelé přistoupili k prodeji na aukčním trhu.

O připravované dražbě obrazu Vasilije Kandinského Study for Improvisation 8 pocházejícího z roku 1909 jsme vás před začátkem sezóny již informovali (zde). Celý prodej byl připravován s velkým očekávání již vzhledem k předaukčnímu odhadu ve výši 20 – 30 milionů dolarů. V případě úspěšného prodeje se totiž dal čekat Kandinského nový cenový rekord, neboť dosud nejdráže v aukci prodaným Kandinského dílem byla Fuga z roku 1914, která před dvaadvaceti lety vynesla 20,9 milionu dolarů. Očekávaný rekord nakonec padl. Cena za Study for Improvisation 8 se zastavila na částce 23 milionů dolarů.

Vasilij Kandinsky: Study for improvisation 8

Vasilij Kandinsky: Study for Improvisation 8 / 1909 / olej na lepence / 98 x 70 cm /
7. 11. 2012 Christie´s New York / cena: 23 042 500 USD

Nevydražen naopak zůstal například Picassův bronz Coq z roku 1932, jehož odlitek byl pořízen v 50. letech (odhad 10 -15 milionů dolarů). Tento nezdar s podivem komentovala Juddu Tullymu hned na sále umělcova vnučka Diana Picasso, která právě pracuje na přípravě soupisu Picassova sochařského díla, se slovy “je to skvělé dílo a správně naceněno”.

Žádné velké vzrušení se nekonalo ani následný večer u konkurenčních Sotheby´s. Ti svoji večerní aukci kvůli nedávnému hurikánu raději z plánovaného pondělka přesunuli až na pátek, ale větší úspěchy a ani žádný rekord jim to nepřineslo. Úspěšnost byla stejná jako předchozí večer – 70 procent, výnos ale ještě o něco nižší – 163 milionu dolarů, tj. opět pod spodní hranicí předaukčního odhadu. Nejdražším dílem aukce se stal olej Pabla Picassa Nature morte aux tulipes z roku 1932. Tento portrét Picassovy milenky Marie-Therese Walter našel nového majitele za 41,5 milionu dolarů. Podle zákulisních informací byl navrhovatelem finančník a sběratel Steven Winn, který plátno koupil v roce 2000 za 28,6 milionu dolarů. Za dvanáct let tedy zhodnocení Picassova obrazu činilo při složeném úročení (compound rate) jen 3,2 procenta.

Pablo Picasso: Nature morte aux tulipes / 1932

Pablo Picasso: Nature morte aux tulipes / 1932 / olej na plátně / 130 x 97 cm

8. 11. 2012 Sotheby´s New York / cena: 41 522 500 USD

Picasso umístil v hitparádě „top ten“ nejvýše vydražených položek večera v Sotheby´s hned pět prací a celkový výtěžek činil 81,3 milionu dolarů, tedy téměř poloviční díl z celkového obratu. Picassovy práce zůstaly ale i mezi těmi nevydraženými, například Plant de tomate, kterou majitel koupil v roce 2004 za 6,8 milionu dolarů. Tentokrát byl předaukční odhad stanoven na 10 až 15 milionu dolarů a nabídky se zastavily na 8,75 milionech dolarů.

Naopak velký zájem měli sběratelé o studii na papíru Fernanda Legera z roku 1950, nabízenou s odhadem 600 – 900 tisíc dolarů, kterou nakonec dražitelé vynesli až na 1,4 miliony dolarů. U Sotheby`s vydražili také skupinu mladších figurálních bronzů sochaře Henry Moora. Nejdražší z nich, rozměrný plenérový Dvoudílný odpočívající akt (1959), vyšel kupce na 4,67 milionu doladu, 45 cm vysoké sousoší Family Group pak například na 2,65 milionu dolaru.

Fernand Leger: Les Constructeurs

Fernand Legér: Les Constructeurs / 1950 / kvaš a tuš na papíře / 50,8 x 63,5 cm

8. 11. 2012 Sotheby´s New York / cena: 1 370 500 USD

Sotheby´s současně zveřejnila i své výsledky za třetí čtvrtletí tohoto roku. Za pozitivní trend lze považovat nárůst privátních prodejů a zisku z finanční činnosti. Čisté aukční prodeje tak sice v roce 2012 klesly o 16% oproti prvním devíti měsícům roku 2011, ale celkový zisk Sotheby´s v třetím kvartále přesto vzrostl o 18%, a to díky bezprecedentnímu nárůstu privátních prodejů o plných 50% (v témže čtvrtletí). (O tomto fenoménu více zde.) Pokud jde o srovnání hospodářských výsledků za prvních devět měsíců roku 2011 a 2012, za zmínku stojí zejména pokles čistých příjmů o 58 milionů dolarů oproti roku 2011, což je důsledkem již výše zmíněného poklesu čistých aukčních prodejů Sotheby´s.

Pablo Picasso: Kohout

Pablo Picasso: Kohout / 1932 / odlito 1950 / bronz, patina / v. 64,8 cm

7. 11. 2012 Christie´s New York / odhad: 10-15 milionů USD / neprodáno