Ruský impresionismus s českou proveniencí

Konstantin Korovine na českých aukcích

Koncem května se na aukci pražského Dorothea prodalo špičkové plátno ruského malíře Konstantina Korovina za rekordních 11,64 milionu korun. Nejde přitom o první autorův výjimečný prodej. V minulosti už Korovin pozornost na českých aukcích vzbudil. Kde se ve zdejších sbírkách berou takto kvalitní ruská díla?

Konstantin Korovine, Vichy, 1926

Konstantin Korovin: Vichy / 1926 / olej na plátně / 48 x 59 cm / dražen 8. 11. 2003

Částky, které jsou za ruské umění zahraniční kupci z východu ochotní zaplatit, vzbuzovaly pozornost možná před osmi, deseti lety. Dnes už nejsou ničím překvapivým. Je známým faktem, že ruští sběratelé systematicky importují svá díla zpět do vlasti a jsou za to ochotni vynakložit nemalé prostředky. Obě největší aukční síně Sotheby‘s a Christie‘s pravidelně v Londýně pořádají specializované aukce, na kterých se draží výhradně ruské umění a to celkem běžně za částky v řádu statisíců liber. Čechy měly v minulosti s Ruskem dlouhodobě úzké společenské a obchodní styky, není tak divu, že se několik velmi kvalitních děl ruského malířství původem z českých sbírek objevilo i na zdejších aukcích.

Z nemnoha ruských autorů, kteří prošli českým trhem, je nepochybným rekordmanem právě Konstantin Alexejevič Korovin (1861-1932). Korovin je považován za nejdůležitější osobnost ruského impresionismu a za jednoho z průkopníků secese. Výrazně ovlivnil také ruské divadlo. Několik let totiž působil jako hlavní výtvarník moskevského Velkého divadla. V roce 1900 byl také kurátorem umělecké části ruské prezentace na Světové výstavě v Paříži. Ve Francii, kam před tím pravidelně zajížděl, se natrvalo usadil v roce 1923.

Konstantin Korovin, Paris

Konstantin Korovin: Paříž / okolo 1926 / olej na plátně / 81 x 60 cm /
dražen 23. 5. 2004

První Korovinův obraz, který vzbudil na českých aukcích pozornost, byl olej Vichy nabízený v listopadu 2003 u Meissner-Neumann za 322 tisíc korun, očekáván byl maximálně dvojnásobný nárůst. Cena tehdy v aukci ale vylétla téměř na 2,5 milionu korun. "Tehdejší vyvolávací cena dnes vypadá velice nízká, ale ono je to relativní. Nasadili jsme ji níž, abychom sběratele navnadili, ale že to půjde tak vysoko jsme nemohli tušit. Do té doby se Korovin nijak skvěle neprodával. Dosažená cena v tu dobu byla druhou nebo třetí nejvyšší cenou za tohoto autora na světě," řekl o rok později k prodeji majitel síně Jan Neumann.

Konstantine Korovin, Marseille

Konstantin Korovin: Marseille / 1931 / olej na dřevě / 32,5 x 40 cm / draženo 29. 3. 2008

Dražbu druhého Korovinova obrazu v květnu 2004 už společnost Meissner-Neumann avizovala měsíce předem, reprodukce se objevila i na obálce katalogu. Plátno nazvané Paříž bylo vyvoláváno za něco málo přes milión korun. Nový majitel za ně ale nakonec zaplatil 3,4 milionu korun. Zatímco u obrazu Vichy měl být kupcem jistý galerista ze Skandinávie, Paříž koupila jedna rusko-česká firma. Plátno bylo dodatečně posláno na expertízy do Moskvy, které jednoznačně potvrdily jeho pravost. Pod nynější malbou se dokonce nachází přemalovaný starší Korovinův obraz.

Obě tyto olejomalby pocházely ze sbírky Josefa Škvora, někdejšího ředitele Škodových závodů a významného obchodníka, který před a během první světové války pracoval v Rusku. Na přelomu 20. a 30. let pak obchodoval v Paříži, kde obrazy získal přímo z Korovinova ateliéru. Na podzim 2004 pak společnost dražila ještě další Korovinovo dílo patrně se stejnou proveniencí. Obraz Přístav v Marseille z druhé poloviny 20. let se tehdy prodal za 805 tisíc korun.

Konstantin Korovin: Letní den (Ochotino) / 1916 /

Konstantin Korovin: Letní den (Ochotino) / 1916 / olej na plátně / 87 x 133 cm / dražen 26. 5. 2012

Další pozoruhodný Korovin datovaný do roku 1931 prošel stejnou síní v březnu 2008. Tentokrát už za patřičně navýšenou vyvolávací cenu 2,2 milionu korun. Za ni také obraz Marseille jediný zájemce získal. Letos v květnu pak za stejnou vyvolávací cenu (rozdíl byl pouze ve výši uplatněné aukční provize) nabídla špičkové Korovinovo plátno síň Dorotheum. Rozměrný olej Letní den malovaný roku 1916 v ruském Ochotinu, kde vznikla řada dalších Korovinových děl z té doby, pocházel z majetku Josefa Koška, významného předválečného československého diplomata a legionáře.

Košek působil od roku 1921 jako první konzul tehdejší nově vzniklé Československé republiky v Rize. Odtud si také patrně obraz do Čech přivezl. Necelé století pak zůstával v majetku rodiny, na trh se dostal poprvé teprve letos v květnu. Malba svou kvalitou patří k tomu nejlepšímu, co světové aukce z Korovina v posledních letech nabídly. Více než pětinásobný nárůst ceny, který dosáhla, tak nebyl velkým překvapením. Vítězný kupec ji získal za 9,7 (včetně provize za 11,64) milionu korun. Nejdražší Korovinovo dílo, Pohled z terasy v Gurzuf z roku 1912, se přitom prodalo před čtyřmi lety v londýnské Sotheby‘s za 1,3 milionu liber (přibližně 40 milionů korun).

Ruský malíř kolem 1900, Rodina vyslooužilce

Ruský malíř kolem 1900 (Abram Archipov?): Rodina vysloužilce / olej na plátně / 144,5 x 176 cm

Zajímavá díla ruského malířství lze přitom na českých aukcích občas vystopovat a nemusí stát právě miliony. Plátno Rodina vysloužilce je od zatím neidentifikovaného ruského malíře přelomu 19. a 20. století. Jeho autora by však nepochybně bylo možné při dalším pátrání dohledat, na jedné z aukcí jím byl označen malíř Abram Archipov. Rozměrná malba byla opakovaně nabízena v Dorotheu za 240 a poté za 144 tisíc korun, v obou případech však zůstala bez zájemce.