Staří mistři na vzestupu?

Newyorské aukce starých mistrů 29. - 31. ledna 2012

Letošní aukční sezónu v posledním lednovém týdnu v newyorských pobočkách Christie`s a Sotheby`s úspěšně odstartoval sledovaný týden starých mistrů. Proběhla specializovaná aukce renesančního umění, malby starých mistrů, staré kresby a děl Albrechta Dürera. U Christie`s s celkovými tržbami více než 88 milionů dolarů zaznamenali rekordní výsledky, nejlepší od roku 2006. Další dražby starých mistrů proběhnou v dubnu v Paříži a v červenci v Londýně.

Fra Bartolomeo

Fra Bartolommeo (1472 - 1517): Madona s dítětem / olej na desce / 64,7 cm průměr

Christie`s New York 30. ledna 2013 / cena: 12 962 500 USD

Série aukcí děl starých mistrů se opravdu vydařila u Christie`s, kteří v tomto segmentu ohlásili nejlepší celkový výsledek za posledních sedm let. Na dvou aukcích maleb starých mistrů, specializované aukci renesančního umění, aukci staré kresby a aukci děl Albrechta Dürera z privátní kolekce dohromady utržili 88,4 miliony dolarů.

Nejsledovanější položkou specializované kolekce renesančního umění se stala Madona s dítětem florentského renesančního malíře Baccio della Porta zvaného Fra Bartolommeo. Předaukční odhad této ceněné položky se pohyboval mezi 10 a 15 miliony dolarů. Konečná cena se pak zastavila na částce téměř 13 milionů dolarů. Další cennou položkou, která překonala předaukční odhad, byla Madona s dítětem a mladým Janem Křtitelem od Sandra Botticelliho. Desková malba zvaná díky své skvělé provenienční historii The Rockefeller Madonna se prodala za 10,44 milionu dolarů. Ačkoliv šlo o téměř dvojnásobek spodní hranice odhadu, výsledek není až takovým úspěchem, jak by se mohlo zdát. Obraz se na trhu objevil již před třemi lety, kdy jej galerie Simon C. Dickinson představila na veletrhu v Maastrichtu. Tehdy požadovaná částky byla 15 milionů dolarů (zde).

Sandro Botticeli (1444/45 - 1510): The Rockefeller Madonna

Sandro Botticelli (1444/45 - 1510): The Rockefeller Madonna / tempera, olej a zlato na

desce / 46,3 x 36,8 cm / Christie`s New York 30. ledna 2013 / cena: 10 442 500 USD

Nečekaně nad odhadem skončil také tříčtvrteční portrét Jacopa Boncompagniho ve zbroji od italského malíře závěru 16. století zvaného Il Gaetano. Malba, která původně měla, alespoň dle údajů sto let starého katalogu jednoho z předchozích majitelů, patřit florenstké rodině Patrizi a jejíž cena se dle odhadu měla pohybovat v rozmezí 1,5 až 2,5 milionu dolarů, se nakonec prodala za nečekaných 7,6 milionů dolarů. Díky dobrým výsledkům této aukce už u Christie`s, kde se v poslední době opravdu daří, a to nejen v segmentu starého umění, ohlásili další specializovanou aukci renesančního umění chystanou na počátek příštího roku. Že by konečně staré umění, cenově oproti segmentům moderního a současného umění dlouhodobě výrazně podhodnocené, zažívalo na mezinárodních trzích svou renesanci?

Claude Lorrain: A wooded landscape

Claude Lorrain (1600 - 1682): Lesnatá krajina / lavírovaná kresba tuší na papíře / 22,5 x 30,1 cm

Christie`s New York 31. ledna 2013 / cena: 6 130 500 USD

Překvapením celého týdne se stala aukce kreseb starých mistrů a autorů 19. století. Ta nakonec vynesla rekordních 16,5 milionu dolarů, což je vůbec nejvyšší utržená částka, kterou kdy tento segment zaznamenal. Hlavní zásluhu na tomto výsledku nese pozoruhodná kresba Lesnatá krajina francouzského krajináře Clauda Lorraina, která na aukci vzbudila doslova senzaci. Zatímco její odhadní cena se pohybovala střízlivě mezi 500 až 800 tisíci dolary, zájem dražitelů ji vynesl až na desetinásobek, tedy 6,13 milionu dolaru. Pro Clauda Lorraina to znamená nový autorský rekord. Ten ve stejný večer padl ještě u dalších umělců, například Thomase Gainsborough, jehož Portrét vévodkyně z Marlborough utržil 2,4 miliony dolarů.

Na další autorské rekordy dosáhli Jean-Baptiste-Dominique Ingres, Giovanni Battista Tiepolo, Adriaen van de Velde a Thomas Couture. Jennifer Wright, šéf oddělení kresby starých mistrů a 19. století u Christie`s, hodnotí situaci takto: "Zahrneme-li do výčtu Raphaelovu kresbu Svatého Benedikta, která se v rámci aukce renesakčního umění prodala za 1,2 miliony dolarů, celkově se v tomto týdnu prodaly hned tři kresby za částku vyšší než milion dolarů a dalších 16 za více než 100 tisíc dolarů". Výsledky uplynulého týdne podle něj dokazují, že Amerika zůstává v této oblasti stále významným a životaschopným trhem. V posledních letech sem proudí zejména staré práce na papíře britské provenience.

Albrech  Durer: Nosorožec / dřevoryt na papíře / 1515

Albrech Dürer (1471 - 1528): Nosorožec / dřevořez s tištěným textem, vodoznak Anchor / 1515 /

1. z 8 tisků / 23,5 x 29,8 cm / Christie`s New York 29. ledna 2013 / cena: 866 500 USD

Už v samotném úvodu úspěšného týdne se dařilo na aukci kolekce 62 prací Albrechta Dürera ze soukromé sbírky. Jen ta utržila nezanedbatelných 6 milionů dolarů. Největší pozornost u dražitelů vzbudil jeho dřevořez Nosorožec. Zatímco předaukční odhad se u tohoto vzácného a dobře zachovaného tisku z roku 1515, prvního z osmi, pohyboval mezi 100 až 150 tisíci dolary, konečná cena činila téměř 870 tisíc dolarů. Částku půl milionu dolarů přesáhly ještě další tři tisky, a sice rytina Svatý Eustach z roku 1501 a dále známé rytiny Adam a Eva (1504) a Melancolia I datovaná 1514 (722, 662 a 530 tisíc dolarů).

Nejúspěšnější položkou specializované aukce staré malby pak byla Vyšívačka, jejímž autorem je barokní malíř Jean Baptiste-Siméon Chardin. Její cena skončila přesně na středu předaukčního odhadu, a to na částce 4 miliony dolarů. Částce 3,5 milionu dolarů se pak přiblížil ještě Pohled na římské Campidoglio od Giovanni Paola Paniniho a Zvěstování od Annibale Carracciho.

Pompeo Batoni: Zuzana a starci / 1751

Pompeo Batoni (1708 - 1787): Zuzana a starci / 1751 / olej na plátně / 99 x 136 cm

Sotheby`s New York 31. ledna 2013 / cena: 11 394 500 USD

O poznání menší pozornost vzbudili výsledky Sotheby`s, kde v rámci aukce malířství a sochařství starých mistrů dosáhli celkových tržeb 58,2 miliony dolarů. Nejúspěšnější položkou této aukce se stalo plátno římského pozdně barokního malíře Pompea Batoniho, ve své době velmi populárního. Jeho desetiletí nevystavená malba Zuzana a starci, která se na veřejnosti objevila znovu po letech, začínala s odhadem 6 až 9 milionů dolarů. Konečná cena tohoto plátna nakonec dosáhla 11,4 milionů dolarů. Podle údajů katalogu jde o dílo pocházející ze sbírky rodiny Harrach ze zámku Rohrau nedaleko od Vídně. Není bez zajímavosti, že tato malba už jednou aukcí Sotheby`s prošla, a sice v roce 1991, tehdy zřejmě s negativním výsledkem. Katalog totiž uvádí, že plátno bylo posledním majitelem zakoupeno bezprostředně po aukci. Tehdejší výši odhadní ceny bohužel mezinárodní databáze, poněkud netradičně, neobsahují. Je možné, že právě proto, aby negativně neovlivnila současné potenciální kupce.

Výrazně nad odhad se na stejné aukci prodala ještě malba Hanse Memlinga Žehnající Kristus. Zatímto odhad se pohyboval střízlivě ve výši 1 až 1,5 milionu dolarů, kladívková cena byla na trojnásobku. Nový majitel za tento vzácný příklad raného nizozemského malířství zaplatit 4,11 milionu dolarů. Připomeňme ještě, že přesně před rokem konkurenční Christie`s nabídla jinou Memlingovu práci, deskovou malbu Panna Marie kojící Ježíška. S extrémně vysokou odhadní cenou 6 až 8 milionů dolarů ovšem žádného zájemce nenašla.

Hans Memling: Žehnající Kristus

Hans Memling (1430/40 - 1494): Žehnající Kristus / olej na desce / 34,4 x 31,7 cm

Sotheby`s New York 31. ledna 2013 / cena: 4 114 500 USD

Hans Memling je na trhu velmi vzácně se vyskytující autor. Za posledních dvacet let se od něj dražilo jen šest prací. Dosud nejdražší z nich, Trůnící Panna Marie s dítětem a dvojící andělů, přišla nového majitele v roce 1992 v Londýně v přepočtu na "pouhých" 274 tisíc dolarů. Malba Žehnající Kristus je tak Memlingovým novým a zcela suverénním autorským rekordem. Jak však přiznává katalog, tato Memlingova práce není zahrnuta v žádné literatuře a její provenienci lze vystopovat pouze do 19. století.