V hlavní roli knihy

Nejdražší starožitnosti roku 2018

Za položky tohoto žebříčku sběratelé v letošním roce na aukcích zaplatili více než 9 milionů korun. To je o dva miliony více, než kolik vydali za nejdražší starožitnosti kupci v loňském roce.

Jakkoli v první půli roku v této oblasti dominoval kvalitní nábytek (pololetní top 10 zde), v jeho druhé části ho cenově zastínily vzácné staré tisky, kterých se na trhu objevilo hned několik, a také ojedinělý manýristický pohár vyrobený z nosorožčího rohu zřejmě přímo pro císaře Rudolfa II. Ten nabídla v rámci své specializované dražby starého umění aukční síň Arcimboldo.

Do letošního „top 10" jsme zařadili celkem 11 předmětů, neboť dva byly vydraženy za zcela shodnou cenu a dělí se tak o jednu příčku. Průměrná cena jednoho artefaktu je i tak vysoká, zhruba 820 tisíc korun. V minulém roce byla tato suma (při 10 předmětech) o 120 tisíc korun nižší. Od pololetních výsledků (více zde) se zvedla dokonce více než dvojnásobně (průměrná cena v pololetí byla rovna částce 351 tisíc korun).

Zastoupeny jsou zde tři knihy, tři nábytkové kusy nebo soupravy, jedny hodiny a čtyři položky, které bychom nejspíše označili souhrnným názvem varia: nosorožčí roh, dva výrobky z dílen Talaškino a bronzové apliky z Francie. Co se týče dražebníků, dominuje v této kategorii již tradičně a tentokrát ještě výrazněji Arthouse Hejtmánek (celkem 9 předmětů), po jednom předmětu se pak prodalo u Dorothea a Arcimbolda.

1/ Mikuláš Koperník: De revolutionibus orbium coelestium, Basilej 1566  27,5 x 20 x 3 cm cena: 2 480 000 Kč, Arthouse Hejtmánek 6. 12. 2018

1/ Mikuláš Koperník: De revolutionibus orbium coelestium, Basilej 1566
27,5 x 20 x 3 cm
cena: 2 480 000 Kč, Arthouse Hejtmánek 6. 12. 2018

Spis Mikuláše Koperníka byl na domácím trhu nabídnut vůbec poprvé. Toto druhé vydání jeho Šesti knih o pohybu nebeských sfér spatřilo světlo světa roku 1566 v Basileji. Zajímavá byla i jeho provenience. Vlastnil ho Josef Jan Fryč (1861–1945), český průmyslník, mechanik, optik, výrobce dalekohledů a astronom, zakladatel hvězdárny v Ondřejově, kterou roku 1928 věnoval Československé republice. Velmi dobře zachovalá kniha se prodala po jednom příhozu za 2,48 milionu korun, což je nejvyšší cena doposud vydaná v domácí aukci za jakoukoli knihu.

2/ Mikuláš Pfaff: vyřezávaný pohár, asi Praha 1607–11 nosorožčí roh, výška 17,7 cm cena: 1 271 000 Kč, Arcimboldo 18. 11. 2018

2/ Mikuláš Pfaff: vyřezávaný pohár, asi Praha 1607–11
nosorožčí roh, výška 17,7 cm
cena: 1 271 000 Kč, Arcimboldo 18. 11. 2018

O tomto poháru pocházejícím pravděpodobně z kunstkomory Rudolfa II. jsme již psali zde, rozhovor s Oldřichem Hejtmánkem je možno číst zde. Cena poháru v aukci narostla o 186 tisíc korun.

3/ Josef Gočár (výrobce Pražské umělecké dílny): kubistická ložnice, 1912 soubor čítá 2 noční stolky, 2 postele, 2 šatní skříně a komodu mahagon, javor, mosaz, opaxidové sklo cena: 868 000 Kč, Arthouse Hejtmánek 6. 12. 2018

3/ Josef Gočár (výrobce Pražské umělecké dílny): kubistická ložnice, 1912
soubor čítá 2 noční stolky, 2 postele, 2 šatní skříně a komodu
mahagon, javor, mosaz, opaxidové sklo
cena: 868 000 Kč, Arthouse Hejtmánek 6. 12. 2018

Zařízení ložnice podle návrhu Josefa Gočára pocházelo z domácnosti historika Julia Glücklicha. Architekt pro něj později navrhl i funkcionalistickou vilu v kolonii Baba, kam se nábytek také druhotně dostal. Tento ojedinělý soubor byl vydražen za minimální podání. Za stejnou vyvolávací cenu byla téměř před třemi lety nabízena u Sýpky i Gočárova Komoda Cyrila Bartoně taktéž vyrobena v PUD.

Hartmann Schedel: Liber Chronicarum, Norimberk 1493 47 × 33 × 9,5 cm  cena: 806 000 Kč, Arthouse Hejtmánek 6. 12. 2018
4/ Hartmann Schedel: Liber Chronicarum, Norimberk 1493
47 × 33 × 9,5 cm
cena: 806 000 Kč, Arthouse Hejtmánek 6. 12. 2018

Z dalších významných knih s vysokou historickou a uměleckou hodnotou byla v tomto roce opakovaně nabízena tzv. Schedelova kronika z konce 15. století (také Norimberská kronika podle místa svého vzniku). Pro dějiny našeho území je zajímavá například vyobrazením pozdně středověké Prahy. Odešla za vyvolávací cenu 806 tisíc korun. To je třetí nejvyšší cena za historický tisk, druhá cena, 1,6 milionu korun, padla v minulém roce za atlas Georga Brauna Civitates orbis terrarum z přelomu 16. a 17. století, čtvrtá nejvyšší cena byla pak vydána opět letos za následující atlas.

J. B. Homann: Atlas Novus Terrarum, 1710-1740, cena: 600 000 Kč, Dorotheum 24. 11. 2018

5/ J. B. Homann: Atlas Novus Terrarum..., 1710-1740
cena: 600 000 Kč,
Dorotheum 24. 11. 2018

Vzácné barokní kompendium Atlas Novus Terrarum (Orbis Imperia Regna et Status exactis Tabulis Geographice demonstrans) obsahuje 224 kolorovaných mědirytin, zejména map a vedut tehdejšího světa. Vzniklo v průběhu 1. poloviny 18. století v Norimberku, v nakladatelství vydavatele a kartografa Johanna Baptisty Homanna a přispěli do něj významní rytci té doby. Atlas byl v aukci na prodej společně s knihou rytce a vydavatele Petruse Schenka Theatrum Bellicum z roku 1712. Za 600 tisíc se obě knihy podle aukční síně dostaly do zahraniční sbírky.

Joseph Ulrich Danhauser: dámský stůl, 1830  ořech, dub, 99 x 139 x 61 cm  dosažená cena: 595 200 Kč Arthouse Hejtmánek 31.5.2018

6/ Joseph Ulrich Danhauser: dámský stůl, 1830
ořech, dub, 99 x 139 x 61 cm
cena: 595 200 Kč, Arthouse Hejtmánek 31. 5. 2018

více o této položce čtěte zde

Adolf Loos: čajový stolek (Elefantenrüssel tisch), po 1900  masivní a dýhovaný, mahagon, mosaz, 66 x 86 cm dosažená cena: 520 800 Kč Arthouse Hejtmánek 31.5.2018

7/ Adolf Loos: čajový stolek (Elefantenrüssel tisch), po 1900
masivní a dýhovaný ořech, mahagon, mosaz, 66 x 86 cm
cena: 520 800 Kč, Arthouse Hejtmánek 31. 5. 2018

více o této položce čtěte zde

Talaškino

8a/ Marie Teniševová: krabička, Talaškino, před 1905
vyřezávané a polychromované březové dřevo, 14 x 13,5 x 9,5 cm
cena: 496 000 Kč, Arthouse Hejtmánek 6. 12. 2018

Se stejnou cenou odešla z prosincové aukce síně Arthouse Hejtmánek krabička Talaškino a laternové hodiny z poloviny 19. století pocházející z Francie. Výrobky uměleckých dílen Talaškino se do tohoto top 10 dostaly dva (viz též číslo 9). Prosincová aukce jich ale nabídla celkem patnáct a vyvolaly zde doslova senzaci. Součet konečných cen všech těchto artefaktů se rovnal desetinásobku jejich minimálních podání (výsledky této aukce zde). Soubor pocházel z české sbírky, do níž se dostal po roce 1909, kdy se v Praze konala výstava produktů dílen Talaškino.

8b/ Laternové hodiny, Francie, kolem poloviny 19. století mahagon, mosaz, smalt, sklo, 192 x 55 x 32 cm cena: 496 000 Kč, Arthouse Hejtmánek 6. 12. 2018

8b/ Laternové hodiny, Francie, kolem poloviny 19. století
mahagon, mosaz, smalt, sklo, 192 x 55 x 32 cm

Laternové hodiny z francouzské dílny jsou nejdražšími hodinami již téměř uplynulého roku. Nejsou však zdaleka nejdražšími hodinami tohoto typu na domácím trhu, nabízeny byly však v minulém roce pouze tyto jediné. Prodaly se za minimální podání.

9/ Alexej Zinovjev: dóza ve tvaru vejce, Talaškino, před 1905 vyřezávané březové dřevo, 23 x 14 cm cena: 458 800 Kč, Arthouse Hejtmánek 6. 12. 2018

9/ Alexej Zinovjev: dóza ve tvaru vejce, Talaškino, před 1905
vyřezávané a polychromované březové dřevo, 23 x 14 cm
cena: 458 800 Kč, Arthouse Hejtmánek 6. 12. 2018

Dózu ve tvaru vejce navrhl Alexej Zinovjev a byla zhotovena v dílnách Talaškino (viz výše). Její cena na prosincové aukci vystoupala z 19 až na 459 tisíc korun.

10/ Čtyři apliky s lyrou, Francie, kolem 1820 zlacený bronz, výška 147 cm cena: 434 000 Kč, Arthouse Hejtmánek 6. 12. 2018

10/ Čtyři apliky s lyrou, Francie, kolem 1820
zlacený bronz, výška 147 cm
cena: 434 000 Kč, Arthouse Hejtmánek 6. 12. 2018

Čtyři rozměrné bronzové apliky vytvořené ve stylu Ludvíka XVI. pocházejí z Francie a byly zhotoveny podle modelů Pierra Françoise Feuchèra (1737–1823). Cena jejich souboru vystoupala z minimálního podání 310 tisíc o více než 120 tisíc korun.

Sběratelé dotlačili Procházku k historickému rekordu

Prodeje Antonína Procházky v roce 2023 a aktuální TOP 10

Maškovy dívky se loni protančily k milionovému rekordu

Zajímavé aukční výsledky Karla Vítězslava Maška

Široký rozptyl Maxe Švabinského: od stokorun po šestnáct milionů

Zajímavé aukční výsledky loňského jubilanta

21. února 2024