Waldmüller, Makart a raný Piepenhagen ve Vídni

19. století v jarní Vídni

Aukce malířských děl 19. století pořádaná 8. dubna Dorotheem ve Vídni nabídne mimo několika osvědčených jmen malířů „dlouhého“ století a také dvě rané práce v Praze působícího krajináře Augusta Bedřicha Piepenhagena.

August Bedřich Piepenhagen, Vyhlídka, 1820, č. kat. 114,  olej/ plátno, 32 x 45, odhad 7 – 10 000 EUR, Dorotheum VídeňAugust Bedřich Piepenhagen: Vyhlídka / 1820 / olej na plátně / 32 x 45 cm / odhad 7 – 10 000 EUR, Dorotheum Vídeň 8. 4. 2014

Z první uvedené skupiny si zaslouží pozornost nepochybně práce Hanse Makarta vážící se k cyklu inspirovanému operou Prsten Nibelungů, který Makart namaloval v návaznosti na smrt Richarda Wagnera po roce 1883. Potopení pevnosti Nibelungů do Rýna (č. kat. 41, olej/plátno, 129 x 235, 5 cm, odhad 120 – 180 000 EUR) je podáno typickým Makartovým uvolněným rukopisem a má za sebou bohatou historii, včetně zabavení Gestapem. Obraz byl navíc publikován ve všech důležitých publikacích věnovaných právě tomuto autorovi.

Protikladně může naopak působit typický žánrový obraz Ferdinanda Georga Waldmüllera z roku 1854 Babička s vnoučaty, taktéž uváděný v malířových monografiích. Stanovená odhadní cena díla jen potvrzuje přetrvávající zájem o tvorbu tohoto klasika rakouské malby 19. století (č. kat. 119, olej/dřevo, 48, 5 x 37 cm, odhad 150 – 200 000 EUR).

August Bedřich Piepenhagen: Poutníci / 1820 / č. kat. 114, olej na plátně / 32 x 45 cm / odhad 7 – 10 000 EUR, Dorotheum Vídeň 8. 4. 2014August Bedřich Piepenhagen: Poutníci v krajině / 1820 / olej na plátně / 32 x 45 cm / odhad 7 – 10 000 EUR, Dorotheum Vídeň 8. 4. 2014

Pro české prostředí je však zajímavý především na úvod zmíněný August Bedřich Piepenhagen. V aukci je reprezentován párovými obrazy z rané fáze malířovy tvorby, právě ta se na trhu moc často nevyskytuje. Obě plátna – Vyhlídka a Poutníci v krajině - vznikla v roce 1820. Jsou oživena figurální stafáží a celkově připomínají ještě tradici malířské produkce pozdního osvícenství, předcházející romanticky laděné krajinomalbě (č. kat. 114, 115, olej/ plátno, 32 x 45 (obě), odhad 7 – 10 000 EUR (obě).

Pro srovnání, od Piepenhagena se vloni na domácím trhu prodala desítka obrazů, nejdráže Horská chata s bystrinou. Na Piepenhagena poměrně rozměrný obraz našel kupce za 900 tisíc korun. Menší formáty byly v průběhu roku draženy za částky od 50 do 250 tisíc korun. Domácí autorský rekord nadále drží olej Dva muži na břehu horského jezera, prodaný v roce 2009 s výrazným nárůstem za 1,38 milionu korun.

Ferdinand Georg Waldmuller: Babička se třemi vnoučaty / 1854 / olej na plátně / 48,5 x 37 cm / odhad 150 – 200 000 EUR, Dorotheum Vídeň 8. 4. 2014Ferdinand Georg Waldmuller: Babička se třemi vnoučaty / 1854 / olej na plátně / 48,5 x 37 cm / odhad 150 – 200 000 EUR, Dorotheum Vídeň 8. 4. 2014

Vídeňská aukce tak naznačuje další rozvoj segmentu malby 19. století, která je stále, a to i v našem prostředí, podceňována. Navíc nelze, vzhledem ke společné historii, do budoucna vyloučit „objevy“ prací ve Vídni ceněných umělců také u nás.