Kovařík v elitní společnosti Basquiata nebo Joan Mitchell
9. května 2024
Text Valeš Tomáš | Foto Dorotheum | Datum 28.03.2014
Aukce malířských děl 19. století pořádaná 8. dubna Dorotheem ve Vídni nabídne mimo několika osvědčených jmen malířů „dlouhého“ století a také dvě rané práce v Praze působícího krajináře Augusta Bedřicha Piepenhagena.
Z první uvedené skupiny si zaslouží pozornost nepochybně práce Hanse Makarta vážící se k cyklu inspirovanému operou Prsten Nibelungů, který Makart namaloval v návaznosti na smrt Richarda Wagnera po roce 1883. Potopení pevnosti Nibelungů do Rýna (č. kat. 41, olej/plátno, 129 x 235, 5 cm, odhad 120 – 180 000 EUR) je podáno typickým Makartovým uvolněným rukopisem a má za sebou bohatou historii, včetně zabavení Gestapem. Obraz byl navíc publikován ve všech důležitých publikacích věnovaných právě tomuto autorovi.
Protikladně může naopak působit typický žánrový obraz Ferdinanda Georga Waldmüllera z roku 1854 Babička s vnoučaty, taktéž uváděný v malířových monografiích. Stanovená odhadní cena díla jen potvrzuje přetrvávající zájem o tvorbu tohoto klasika rakouské malby 19. století (č. kat. 119, olej/dřevo, 48, 5 x 37 cm, odhad 150 – 200 000 EUR).
Pro české prostředí je však zajímavý především na úvod zmíněný August Bedřich Piepenhagen. V aukci je reprezentován párovými obrazy z rané fáze malířovy tvorby, právě ta se na trhu moc často nevyskytuje. Obě plátna – Vyhlídka a Poutníci v krajině - vznikla v roce 1820. Jsou oživena figurální stafáží a celkově připomínají ještě tradici malířské produkce pozdního osvícenství, předcházející romanticky laděné krajinomalbě (č. kat. 114, 115, olej/ plátno, 32 x 45 (obě), odhad 7 – 10 000 EUR (obě).
Pro srovnání, od Piepenhagena se vloni na domácím trhu prodala desítka obrazů, nejdráže Horská chata s bystrinou. Na Piepenhagena poměrně rozměrný obraz našel kupce za 900 tisíc korun. Menší formáty byly v průběhu roku draženy za částky od 50 do 250 tisíc korun. Domácí autorský rekord nadále drží olej Dva muži na břehu horského jezera, prodaný v roce 2009 s výrazným nárůstem za 1,38 milionu korun.
Vídeňská aukce tak naznačuje další rozvoj segmentu malby 19. století, která je stále, a to i v našem prostředí, podceňována. Navíc nelze, vzhledem ke společné historii, do budoucna vyloučit „objevy“ prací ve Vídni ceněných umělců také u nás.
Výběr z květnové nabídky u newyorských aukčních síní, 13. – 16. 5. 2024
9. května 2024Auktionshaus im Kinsky, Vídeň, 24. 4. 2024
25. dubna 2024Auktionshaus im Kinsky, Vídeň 24. 4. 2024
19. dubna 20249. května 2024
14. června 2016
22. června 2015
15. prosince 2011
24. dubna 2017
25. ledna 2017
25. října 2016