ART+, vše o trhu s uměním
Prosinec 2021 1621 

Art Berlin Contemporary

abc Berlín 2014: prodej současného umění roste!

Minulý týden se v Berlíně odehrál jeden z highlightů podzimu, veletrh Art Berlin Contemporary (abc), a otevřel tak novou sezónu místní umělecké scény. Jedná se o poměrně mladý počin berlínských galeristů, jehož prvotním cílem byla prezentace mezinárodního současného umění. Veletrh se pravidelně touto dobou koná teprve od roku 2008, ale už se mu podařilo vytvořit reprezentativní přehlídku nejen německého současného umění.

Jiří Thýn / Hunt Kastner Artworks / abc Berlin
Jiří Thýn / Hunt Kastner Artworks / abc Berlin 2014

 

To se projevilo i letos na poměrně velkém množství zahraničních galeristů. S podporou Českého centra Berlín se abc zúčastnily i tři přední pražské galerie. Hunt Kastner Artworks představila fotografa Jiřího Thýna, Galerie SVIT přivezla díla Marka Meduny a Polansky Gallery se rozhodla nabídnout rovnou dva umělce – tahouna Vladimíra Houdka, se kterým slavila úspěch už loni, a fotografa Adama Holého. Mezi umělci se ale objevilo i další dobře známé jméno – Krištof Kintera, letos zastoupený svou berlínskou galeriíí Schleicher/Lange.

Kromě nich se na abc představila více než stovka převážně evropských galerií, ať již roky zaběhnutých, nebo teprve začínajících. Jak je na abc zvykem, naprostá většina z nich představila pouze jednoho ze svých umělců. Na jejich díla se podle organizátorů přišlo podívat 28 000 návštěvníků, tedy přibližně stejně jako loni.

Des Hughes / Galerie Buchmann / abc Berlin 2014
Des Hughes / Galerie Buchmann / abc Berlin 2014

 

Podle galeristů se ale oproti minulým ročníkům viditelně zvýšila prodejnost. Kromě několika významných sběratelů umění (Anity Zabludowicz, Patrizie Sandretto Re Rebaudengo, Alaina Servaise, nebo Kamiara Malekiho) k tomu ale letos přispělo větší množství méně významných německých kupců.

Svou roli v tom jistě hraje i významná pozice, kterou Berlín v posledních letech zastává nejen v prezentaci, ale i v produkci a konzumaci současného umění. Dnes se jedná o skutečnou evropskou metropoli kreativity, kde se setkávají umělci, galeristé a milovníci umění z celého světa, a trhu s uměním tak místní podnebí velmi prospívá.

Karsten Fodinger / RaebervonStenglin / abc Berlin 2014Karsten Fodinger / RaebervonStenglin / abc Berlin 2014

 

Krištof Kintera / Schleicher/Lange / abc Berlin 2014Krištof Kintera / Schleicher/Lange / abc Berlin 2014

 

Sdílet na Facebooku  Vytisknout 

Loading...