ART+, vše o trhu s uměním
Prosinec 2022 1813 

Braque v Paříži a v New Yorku

Česká stopa na výstavách Georgese Braqua

V návaznosti na velkou retrospektivu Georgese Braqua, která probíhá do začátku ledna v pařížském Grand Palais, připravila newyorská pobočka Sothebyʼs umělcovu prodejní výstavu. Na obou výstavách je možné se setkat s "českými" zástupci.

Pařížská výstava čítá přes 150 obrazů a osm desítek dalších exponátů, od soch přes kresby a grafiky až po dobové fotografie. Braqua představuje od jeho fauvistických začátků přes kubismus až po pozdní tvorbu z přelomu 50. a 60. let. Pražská Národní galerie do Paříže zapůjčila dvojici malířových zátiší ze začátku 20. let (prostřední dva obrazy na snímku).

Výstava pořádaná Sothebyʼs se zaměřuje na Braqueovo dílo od 20. let dále. K vidění je 21 obrazů, 19 z nich je na prodej. Jelikož díla jsou určena k privátnímu prodeji, požadované ceny nejsou veřejné.

Jedním z nejvýraznějších kusů celé kolekce je zátiší Ovoce, džbán a dýmka z roku 1924, které bylo v lednu 2009 na aukci společnosti 1. Art Consulting vydrženo za 11,5 milionů korun. Na trh se toto dílo v rozmezí pěti let dostává jíž popáté.

Georges Braque: Ovoce, džbán a dýmka / 1924Georges Braque: Ovoce, džbán a dýmka / 1924
olej na dřevě / 42 × 60 cm
 

Poprvé se v aukci tento obraz objevil v červnu 2008 v Londýně, kdy byl u síně Christieʼs vydražen v přepočtu za 8,4 milionu korun. Čtrnáct měsíců po pražské aukci, kde se obraz prodal po telefonu za vyvolávací cenu, se objevil na trhu znovu – aukční síň Christieʼs jej v Londýně neúspěšně nabízela s cenovým odhadem 7,7 až 10,4 milionu korun (bez aukční provize).

Znovu se na trh obraz Ovoce, džbán a dýmka vrátil loni v březnu, kdy jej dražila společnost Sothebyʼs v New Yorku. Předaukční odhad počítal s cenou 11,25 až 15 milionů korun (bez aukční provize), obraz však opět zůstal nevydražen.

Georges Braque: Krajina v Ciotat / 1907 / olej na plátně / 51 × 62 cm
 

Umělcův aukční rekord z letošního května má hodnotu 311 milionů korun (15,8 milionu dolarů). Za tuto částku se na večerní aukci Sothebyʼs prodala jedna z Braqueových fauvistických krajin z roku 1907. Mezi malířovými zátišími z 20. let drží rekord obraz Mandolína, ovoce a džbán z roku 1927, který byl loni v Londýně vydražen v přepočtu za 37 milionů korun.

 

Sdílet na Facebooku  Vytisknout 

Loading...