Květen 2020 916

Čtyřikrát Vlastislav Hofman

Nejžádanější umělecké řemeslo na aukcích v roce 2019

Za deset nejdražších položek uměleckého řemesla v minulém roce sběratelé utratili bezmála 7,3 milionu korun. Výrazně do této desítky zasáhla keramika, bez výjimky předměty vyrobené podle návrhů kubisty Vlastislava Hofmana, naopak nejslaběji nábytek.

Do následující umělecko-řemeslné desítky promluvil, jak už bývá v posledních letech zvykem, nejvíce Arthouse Hejtmánek, který vydražil devět předmětů, jedním je pak zastoupeno také Dorotheum.

Celkem čtyři položky náležejí překvapivě keramice, a to sice realizacím podle návrhů Vlastislava Hofmana, které se na trhu objevují zcela ojediněle. Arthouse Hejtmánek v loňském roce dražil celkem 3 kubistické vázy a jeden servis, vše vytvořené v době před rokem 1914. Součet konečných cen těchto čtyř položek je bezmála 2,2 milionu korun.

Stálicí mezi nejdražšími položkami uměleckého řemesla jsou hodiny, tentokrát zastoupené dvěma exempláři. Nábytek vykazoval v minulém roce poměrně dobrou prodejní úspěšnost, avšak jeho průměrná cena díky absenci velmi výrazných kusů oproti předloňskému roku rapidně poklesla. Zastoupen je tentokrát pouze jediným artefaktem.

Výjimečnými nabídkami pak byly předměty ruské provenience, vzácná zlatá medaile cara Alexandra I. a krabička z ruských modernistických dílen Talaškino.

Zařazujeme pouze předměty vydražené v klasických aukcích uměleckých předmětů, nikoli v aukcích dobročinných. Nezahrnujeme ani specializované numismatické aukce.

Zlatá medaile Alexandra I., 1810 plato, průměr 5 cm cena: 1 364 000 Kč Arthouse Hejtmánek 10. 12. 2019
1/
Zlatá medaile Alexandra I., 1810
zlato, průměr 5 cm
cena: 1 364 000 Kč
Arthouse Hejtmánek 10. 12. 2019

Velmi vzácná medaile ruského cara Alexandra I. (návrh I. Šilov) je vynikající ukázkou ruské medailérské tvorby počátku 19. století. Na aversu artefaktu vážícím 69 gramů je zobrazen profil panovníka s nápisem Alexander I. imperátor Rusi a vročením 1810, revers pak hlásá za horlivou službu. Numismatik Jiří Militký ve svém posudku zdůraznil mimořádnost takových medailí udělovaných za horlivou službu, zlaté odražky pak označil za extrémně vzácné. Podobný kus se v západní Evropě ani USA nejspíše nikdy nedražil a sběratelé na to patřičně zareagovali, když ji v dlouhé licitaci vyhnali z minimálního podání 744 tisíc až na 1,36 milionu korun.

Nástěnné biedermeierové hodiny (Rakousko), 1820-1840  dřevo, mahagonová dýha, sklo, smalt, bronz, výška 156 cm cena: 1 140 000 Kč Dorotheum 25. 5. 2019

2/
Nástěnné biedermeierové hodiny (Rakousko), 1820-1840
dřevo, mahagonová dýha, sklo, smalt, bronz, výška 156 cm
cena: 1 140 000 Kč
Dorotheum 25. 5. 2019

Nástěnné biedermaierové hodiny, nejdražší hodiny loňského roku, které začínaly v květnu u Dorothea na pouhých 216 tisících korunách, jsme krátce představovali již zde

Prsten s diamantem, 1. třetina 20. stol., střední Evropa bile zlato cena: 1 1164 000 Kč Arthouse Hejtmánek 10. 12. 2019

3/
Prsten s diamantem, 1. třetina 20. stol., střední Evropa
bile zlato
cena: 1 116 000 Kč

Diamantový prsten vydražený v prosincové aukci síně Arthouse Hejtmánek je podle databáze ART+ druhým nejdražším šperkem domácích aukcí hned po platinovém diadému, který s více než trojnásobným nárůstem na 1,44 milionu korun prodalo v květnu 2015 Dorotheum.

Vlastislav Hofman (výroba Artěl): Váza hraněná, před 1914 měkká kamenina, výška 33,5 cm cena: 868 000 Kč Arthouse Hejtmánek 10. 12. 2019

4/
Vlastislav Hofman (výroba Graniton): Váza hraněná, před 1914
měkká kamenina, výška 33,5 cm
cena: 868 000 Kč

O výjimečném prodeji této hraněné vázy podle návrhu Vlastislava Hofmana jsme informovali již v zápětí po prosincové aukci zde. Její vyvolávací cena byla pouhých 124 tisíc korun. Konečná cena, 868 tisíc korun, je nejvyšší sumou vydanou v historii českých aukcí za keramický předmět či soubor. Arthouse Hejtmánek v minulém roce v obou svých aukcích nabídl tři Hofmanovy vázy a jeden servis (více také zde), vše z doby před rokem 1914, kdy se do těchto realizací nejvíce vtiskovalo architektem preferované kubistické tvarosloví. Všechny se dočkaly vysokých nárůstů a bez výjimky se dostaly do této desítky. V předchozích letech se v aukcích objevilo pouze 7 exemplářů Hofmanovy keramiky.

5/ Marie Teniševová (výroba dílny Talaškino): krabička, 1903–1905  polychromované březové dřevo, 14,5 x 20,5 x 13 cm cena: 682 000 Kč  Arthouse Hejtmánek 10. 12. 2019

5/
Marie Teniševová (výroba dílny Talaškino): krabička, 1903–1905
polychromované březové dřevo, 14,5 x 20,5 x 13 cm
cena: 682 000 Kč

Už podruhé přinesl Arthouse Hejtmánek ve své aukci výrobky ruských modernistických dílen Talaškino. V prosinci 2018 vyvolala česká sbírka patnácti takových předmětů nadšení a prodávaly se za mnohonásobky svých vyvolávacích cen (více zde). V prosincové aukci minulého roku byl o dvě vyřezávané krabičky z polychromovaného březového dřeva opět velký zájem. Schránka zhotovená podle návrhu zakladatelky dílen, kněžny Marie Teniševové, vystoupala ze 62 na 682 tisíc korun, tedy prozatím nejvyšší cenu za výrobky těchto dílen. Krabička, kterou navrhl Alexej Zinovjev, z aukce odešla se čtyřnásobným nárůstem za 211 tisíc korun.

Vlastislav Hofman: váza (výrobce Graniton), před 1914 měkká kamenina, glazura, výška 32 cm  cena: 508 400 Kč Arthouse Hejtmánek, 6. 6. 2019

6/
Vlastislav Hofman: váza hraněná (výroba Graniton), před 1914
měkká kamenina, glazura, výška 32 cm
cena: 508 400 Kč
Arthouse Hejtmánek, 6. 6. 2019

Tato kubistická váza podle Hofmanova návrhu vystoupala v červnové aukci u Hejtmánka z 223 na 508 tisíc korun. Více viz výše a také zde

Vlastislav Hofman: kávový servis (výroba Graniton), 1913-1914 měkká kamenina, glazura cena: 434 000 Kč Arthouse Hejtmánek, 6. 6. 2019

7/
Vlastislav Hofman: kávový servis (výroba Graniton), 1913-1914
měkká kamenina, glazura
cena: 434 000 Kč

Ve stejné aukci zájemci navýšili cenu kubistického kávového servisu z minimálního podání 186 tisíc na 434 tisíc korun. Více viz výše a také zde

8/ Stolní hodiny, kol. roku 1810, Paříž zlacený bronz, jasanová kořenice 92,5 x 62,5 x 27 cm cena: 421 600 Kč  Arthouse Hejtmánek 10. 12. 2019
8/
Stolní hodiny, kol. roku 1810, Paříž
zlacený bronz, jasanová kořenice
92,5 x 62,5 x 27 cm
cena: 421 600 Kč

Luxusní stolní hodiny francouzské provenience z doby kolem roku 1810 nabídl ve své prosincové aukci rovněž Arthouse Hejtmánek. Zlacená bronzová socha Jásona s právě získaným zlatým rounem na vrcholu hodin pochází nejspíše z pařížské dílny Pierra–Philippa Thomira a Pierra–Francoise Feuchéra, kteří v té době svými výrobky zásobovali nejen francouzský královský dvůr a rodinu Napoleona Bonaparta, ale také další evropské dvory. K hodinovému stroji náleží i propracovaný hrací stroj s píšťalami. Hodiny z aukce odešly za minimální podání vevýši bezmála 422 tisíc korun.

Vlastislav Hofman (výroba Artěl): váza, před 1914 měkká kamenina, výška 32 cm cena: 384 400 Kč Arthouse Hejtmánek 10. 12. 2019

9/
Vlastislav Hofman (výroba Graniton): váza hraněná, před 1914
měkká kamenina, výška 32 cm
cena: 384 400 Kč

Druhá kubistická váza z prosincové aukce u Hejtmánka vystoupala ze 124 na 384 tisíc korun.

Biedermeierový skleník, Vídeň, kolem 1830 Třešňové a jasanové dřevo, sklo, zrcadlo, 164 x 123 x 48 cm cena: 372 000 Kč Arthouse Hejtmánek, 6. 6. 2019

10/
Biedermeierový skleník, Vídeň, kolem 1830
Třešňové a jasanové dřevo, sklo, zrcadlo, 164 x 123 x 48 cm
cena: 372 000 Kč

Nejdražším nábytkovým kusem uplynulého roku se stal biedermeierový skleník, který v červnové aukci stejného dražebníka zvedl svou cenu ze 112 až na 372 tisíc korun (více zde).