David Hockney stále ve formě

Aukční výsledky britské výtvarné legendy

Koncem září se v Londýně konala sólová aukce osmapadesáti děl globální hvězdy poválečného malířství, Davida Hockneyho. Stoprocentní prodejní úspěšnost a obrat téměř 1,75 milionu liber (přibližně 48 milionů korun) jen potvrdil silnou pozici jednoho z nejžádanějších autorů na současném uměleckém trhu. Loni ho souhrnné tržby přes 146 milionů dolarů (orientačně necelé 3,4 miliardy korun) vynesly na čtrnácté místo celosvětového žebříčku, pololetní statistiky roku 2023 naznačují posun dokonce na devátou příčku.

Alternativní popis David Hockney: Předjaří ve Woldgate, 30. května 2011,
kresba na iPadu na papíře, 127,2 x 95,4 cm, 
konečná cena: 340 200 GBP
Phillips London 13. 9. 2022

Londýnská centrála třetího nejvlivnějšího hráče světového dražebního trhu, aukční síně Phillips, vkládala do čtvrtka 21. září velká očekávání. Letošní ročník samostatné přehlídky především kresebných, grafických a jinak „papírových“ prací britského šestaosmdesátiletého výtvarníka se odrazil od nečekaného úspěchu loňské premiéry.

Ta se uskutečnila 13. září 2022 a díla Davida Hockneyho vynesla přes 3,3 milionu liber (přes 91 milionů korun vč. provize). Pro sólovou aukci žijícího umělce jedinečný výsledek. Před dvěma týdny se u Phillips nabízelo o dvacet položek méně než při prvním ročníku a výběr byl podle odborných médií o trochu průměrnější, takže souhrnný prodej dosáhl „jen“ na zaokrouhleně konečných 1,75 milionu liber.

Alternativní popis David Hockney: Předjaří ve Woldgate, 2. ledna 2011,
kresba na iPadu na papíře 18/25, 127 x 95,2 cm,
konečná cena: 228 600 GBP
Phillips London 21. 9. 2023

Nejdražším dílem se stala jedna z iPadových kreseb ze série Předjaří z roku 2011, když více než zdvojnásobila spodní hranici odhadu, katalogových 80 tisíc liber, až na kladívkových 180 tisíc liber (přibližně 5,6 milionu korun vč. provize). Používání digitálních technologií je pro Hockneyho výtvarný přístup velmi typické a společně s dalšími vizuálními i technickými experimenty – od camery obscury přes polaroidové fotografie k Brushes Redux aplikacím – jej provází celou šedesátiletou tvůrčí kariéru.

Jorkšířan David Hockney (* 1937) začínal jako abstraktní expresionista. Tuto stylovou polohu, spojenou se studiem na londýnské Královské umělecké akademii (Royal College of Art), však relativně záhy opustil ve prospěch dnes ikonického autorského pojetí - figurativního či krajinného zobrazení s prvky pop-artu a lyrického realismu. Příčinou i důsledkem zároveň se stala malířova iniciační návštěva tehdy slunné, pozitivně naladěné a prosperující Kalifornie začátkem 60. let. Městské i přírodní prostředí Hollywoodu, Los Angeles a Santa Monicy fascinovalo Hockneyho natolik, že se na americký jihozápad na dalších čtyřicet let přestěhoval. Podle svých slov jej uhranula kombinace jasných barev slunečních paprsků na vodní hladině všudypřítomných soukromých bazénů, pro mladého Brita tak nezvyklá inspirace.

Alternativní popis David Hockney: Podobizna umělce (Bazén se dvěma postavami), 1972,
akryl na plátně, 213,5 x 305 cm,
konečná cena: 90 312 500 USD
Christie´s NY 15. 11. 2018

Ikonografický motiv losangeleských teras, vil a zahrad s ultramodrým bazénem se stal jeho nejsilnějším námětem až do konce sedmdesátých let. Pokud se na obrazech nacházejí postavy, mají často velmi intimní podtext. Jako například na jednom z nejznámějších Hockneyho pláten, a zároveň dražebně rekordním, třímetrové Podobizně umělce (Bazén se dvěma figurami - Portrait of an Artist (Pool with Two Figures). Enigmatické napětí mezi dvěma muži – stojícím na břehu a plavcem pod hladinou – určoval právě skončený vztah Davida Hockneyho s životním partnerem, americkým umělcem a fotografem Peterem Schlesingerem.

Monumentálnímu dílu s rozměry 213,5 x 305 cm předcházela dlouhá kompoziční příprava, skládaná ze stovek fotografií, a jak vyprávěl sám Hockney, po horečnatých dvou týdnech intenzivní práce 18 hodin denně, obraz dokončil přesně noc před transportem na výstavu v New Yorku. Po třiadvaceti letech od vzniku Podobizny ji už jako mistrovský kus od světoznámého malíře zakoupil anglický podnikatel a sběratel Joe Lewis, do loňského roku majitel londýnského fotbalového klubu Tottenham Hotspur. Přes svou společnost ENIC Sports svého času vlastnil i podíl ve Slavii Praha. Nepřehlédnutelné plátno se stalo například highlightem velké putovní retrospektivy k autorovým osmdesátinám (Tate Britain, Centre Pompidou, MET v roce 2017/18), v rámci níž londýnská výstava zaznamenala vůbec nejvyšší návštěvnost v historii instituce – přes půl milionu diváků, s průměrnou frekvencí 4 300 osob denně.

Alternativní popis Záznam z filmu A Bigger Splash (1974) - rozpracovaný obraz Podobizna umělce. Foto: Jack Hazan / Buzzy Enterprises Ltd.

Takže když se 15. listopadu 2018 Podobizna dražila u newyorských Christie’s, publikum čekalo oslnivý výsledek. A ten opravdu přišel. Licitace začala na 14 milionech dolarů a přihazovat se nepřestalo až k poslednímu podání, na 80 milionech dolarů. Částka přes 90 milionů dolarů vč. provize znamenala nejen autorský rekord pro tehdy jednaosmdesátiletého Davida Hockneyho, ale i v té době absolutně nejdražší prodej pro jakéhokoli žijícího umělce. Takové dražební maximum se sice již nezopakovalo, ale v přehledových statistikách figuruje dalších osm položek s cenami nad 20 milionů dolarů (vč. provize).

Alternativní popis David Hockney: V raném květu, Woldgate, 2009,
olej na plátně, 91,4 x 182,9 cm,
konečná cena: 19 385 000 USD
Christie's NY 11. 5. 2023

Sběratelé jsou i v aktuální sezóně při síle a srdnatě nakupují. Provizorní souhrnná čísla ze serveru Artprice ukazují, že po zatím nedosažitelném roce 2018 a velmi slušném loňsku s obratem kolem 146 milionu dolarů by se letošní rok mohl stát třetím finančně nejobjemnějším. A David Hockney by se posunul ze čtrnáctého na průběžného devátého nejžádanějšího umělce na světě. Vysokou laťku nasadily například tři zajímavé transakce z březnové aukce u Christie’s NY, které v součty utržily bezmála 45 milionů dolarů vč. provize. Na 5., 6. a 10. pozici večerního TOP 10 se umístila plátna z nultých let v pořadí: V raném květu (Early Blossom, Woldgate) za 19,4 milionu dolarů, Brána (The Gate) za 14,7 milionu dolarů a Pokácené stromy (Felled Trees) za 10,8 milionu dolarů.

Alternativní popis David Hockney: Bazén se třemi odstíny modré (Papírový bazén 7), 1978,
barvený ruční papír, 182,9 x 217,2 cm (celek),
konečná cena: 10 490 000 USD
Christie's NY 15. 5. 2019

Vrcholek poptávkové pyramidy tvoří Hockneyho velkoformátové malby a obrazy „muzejních“ kvalit, nicméně dostupnější základ představují jeho práce na papíře. A právě „tradiční“ kresby (Physical Drawings) i jejich digitální varianty v tištěném provedení (Digital Drawings) již několik let, stejně jako například NFT umělecká díla, testují limity současného trhu s uměním. Aukčním výsledkům v tomto segmentu sice vládne starší realizace Bazén se třemi odstíny modré (Day Pool with Three Blues (Paper Pool 7) z roku 1978, ale nebyl by to výtvarný experimentátor David Hockney, aby se nepustil do nové techniky. Více než dvoumetrovou skládačku sestavil z obarvené papírové kaše, z níž pak vytlačil archy ručního papíru. Pionýrské dílo s exkluzivní proveniencí se před čtyřmi lety vydražilo u Christie's za téměř 10,5 milionu dolarů.

V novém tisíciletí si umělec oblíbil první chytré telefony s dotykovým displejem a fotoaparátem v jednom a v roce 2010 cíleně přešel na kreslení na iPadu. Hockneymu se, dle vlastních slov, rozšířily možnosti tvorby v plenéru či za šera, neboť tablet s kreslícím perem funguje jako podsvícený skicák. V posledních letech, vymezených návratem do rodného kraje a pobyty v Normandii, touto technikou zachycuje krajinné scenérie, portréty či květinová zátiší. U výsledných signovaných a datovaných tisků si pak hlídá kvalitu nákladu i počet jednotlivých edic.

 
The DiverDavid Hockney: Skokan do vody (The Diver), 1970,
plakát, 99 x 63 cm,
konečná cena: 38 130 Kč
Aukce Weinberg 10. 5. 2023   

V tuzemské dražební databázi je David Hockney zastoupen jen jediným prodejem, příznačně z letošního jara. U aukční síně Weinberg se v květnu nabízel originální plakát pro olympijské hry v Mnichově v roce 1972 Skokan do vody (The Diver) s uměleckou grafikou od Davida Hockneyho. Uspěl za více než 38 tisíc korun. Metrový tisk s autorovým oblíbeným bazénovým motivem vznikl jako součást větší zakázky na designový, typografický a vizuální doprovod mnichovských her. Přípravný výbor oslovil devětadvacet tehdejších předních evropských a amerických výtvarníků, kteří v duchu „propojení sportu a umění“ vytvořili propagační kampaň na různé disciplíny. Podle kvality tisku a podkladového materiálu se vyprodukovaly tři kategorie s odstupňovanými sériemi. Dobře zachované exempláře z limitovaných edic se na globálním trhu prodávají za částky kolem 2 až 3 tisíc liber. 

S nejnovějšími tvůrčími postupy stále aktivního výtvarníka se zájemci budou moci seznámit již v listopadu na obnovené premiéře výstavy David Hockney: Drawing from Life, kterou připravila Národní portrétní galerie v Londýně. Proticovidová nařízení expozici v březnu 2020 znepřístupnila, takže ji pořadatelé do programu zařadili nyní, obohacenou o dalších třicet portrétů z francouzského ateliéru.
 


Související články

Kovařík v elitní společnosti Basquiata nebo Joan Mitchel

Kovařík v elitní společnosti Basquiata nebo Joan Mitchel

Výběr z květnové nabídky u newyorských aukčních síní, 13. – 16. 5. 2024

Ve třetím květnovém týdnu budou o pozornost sběratelů soutěžit hned čtyři přední aukční domy najednou. Světové společnosti Sotheby’s, Christie’s, Phillips a Bonhams zahájí své tradiční jarní přehlídky ve velkolepém stylu, s katalogovými odhady za des...

9. května 2024
Klimtova slečna Lieserová míří do Hongkongu

Klimtova slečna Lieserová míří do Hongkongu

Auktionshaus im Kinsky, Vídeň, 24. 4. 2024

S napětím vyhlížená dražba Klimtovy Podobizny slečny Lieserové skončila prodejním úspěchem na spodní hranici katalogového odhadu. Kladívkových 30 milionů eur znamená aktuálně sedmé místo v rámci autorova celosvětového žebříčku. Obraz zamíří pravděpod...

25. dubna 2024
Znovuobjevený Klimt za desítky milionů eur

Znovuobjevený Klimt za desítky milionů eur

Auktionshaus im Kinsky, Vídeň 24. 4. 2024

Obrazy rakouského modernisty hýbou světovým trhem téměř dvě dekády. Klimtománie vrcholila v předloňské a loňské sezóně, kdy padaly částky ve vyšších desítkám milionů dolarů a žebříček autorových nejdražších děl se přepisoval hned několikrát. V nastav...

19. dubna 2024
Zobrazit všechny

Další články


<