ART+, vše o trhu s uměním
Červen 2022 1785 

Dílo měsíce: František Vobecký - Akt s růží

1934 / olej na plátně / 98 x 73 cm / cena: 2 000 000 Kč (bez 25% provize)

O dodnes poměrně málo známém malíři Františku Vobeckém bylo na českém aukčním trhu poprvé výrazně slyšet v loňském roce, kdy se setkal s úspěchem rozprodej jeho pozůstalosti. Zatímco loni za celkem 250 prodaných děl tohoto autora dražitelé utratili na 4,5 milionu, jen za poslední dva týdny letošního května se prodalo na 40 prací celkem za téměř 12 milionů korun. Sběratelé tak přišli k cenným a zajímavým dílům české moderny.

František Vobecký: Akt s růží / 1934 / olej na plátně / 98 x 74 cm

Vobeckého dílům se výrazně dařilo už při rozprodeji první části jeho pozůstalosti, který proběhl před rokem u Prague Auctions. Tehdy se v novém výrazném autorském rekordu prodala Vobeckého malba Mísa s citronem, která našla kupce s nárůstem na jen stěží očekávaných 625 tisíc korun (zde).

O to větší pozornost vzbudily u sběratelů Vobeckého položky nabízené letos závěrem května. Největší konvolut, třicet jedna prací se dražilo opět u Prague Auctions a všechny do poslední našly nového majitele. Pozornost kupců se pochopitelně soustředila především na Vobeckého cenné profilové experimentální malířské koláže z 30. let. V této době již autor působil jako modelář a střihač módních salonů Rosenbaum a Podolská, což se na jeho malířském díle odrazilo formálně i námětově.

Z těchto prací, stojících na příjemně osobitém pomezí dobového surrealismu a syntetického kubismu, se těšil největší pozornosti Akt s růží, začínající na částce 350 tisíc korun (bez provize). Tuto cenu dražitelé velmi rychle a dramaticky vyhnali až na konečných 2,5 milionu korun (včetně provize). Výrazným, i několikanásobným nárůstům se těšila i další díla z tohoto období. Hranici půl milionu korun překročily ještě práce Zátiší s aktem, Tanečnice, Zátiší s mandolínou, Ležící akt. Jen z uvedeného výčtu je zřejmé, že veřejné sbírky v případě akvizic tohoto autora svou dobu již zaspaly a do soukromých rukou se tak dostaly dobově velmi zajímavé a cenné práce.

Zasloužené pozornosti se však Vobecký těšil i na předchozích květnových aukcích. V aukci Galerie Art Praha zaujal jeho vydařený olej z poloviny 40. let Zátiší na žlutém stole. Ten nového majitele vyšel na 384 tisíc korun. Se zaslouženým nárůstem našla kupce i práce na papíře Dívčí tajemství. Dvojici jemných pastelových kreseb dívčích aktů od Františka Vobeckého nabídla v květnu úspěšně i aukční síň Sýpka.

 

Sdílet na Facebooku  Vytisknout 

Loading...