ART+, vše o trhu s uměním
Září 2022 1807 

Kokoschkova Praha ve Vídni

Nejdražší obraz českých aukcí v Leopoldově muzeu

Kokoschkova Praha, která se loni v říjnu prodala na aukci společnosti Adolf Loos Apartment and Gallery za rekordních 78,5 milionu korun, je od středy 22. ledna vystavena jako dlouhodobá zápůjčka ve vídeňském Leopoldově muzeu. 


Agnes Husslein-Arco, Ivana Červenková, Hans-Peter Wipplinger 

 

 

"V rámci expozice Vídeň 1900 Leopoldovo muzeum věnuje hodně prostoru expresionismu. Pražská veduta bude vedle Kokoschkova Amsterodamu z roku 1925, pohledu na Vídeň ze zámku Wilhelminenberg (1931) a autoportrétu u malířského stojanu, který malíř vytvořil v Drážďanech a na kterém je skrz okno ateliéru vidět město na Labi, významným doplňkem ukazujícím pestrost Kokoschkových krajin," komentuje zápůjčku ředitel muzea Hans-Peter Wipplinger.

Slavnostního odhalení obrazu se vedle ředitele muzea zúčastnila i členka správní rady muzea Agnes Husslein-Arco, která v minulosti zastávala post ředitelky vídeňské galerie Beleveder a je uváděna jako spoluautorka soupisu olejomaleb Františka Kupky, který před čtyřmi lety vydala společnost Adolf Loos Apartment and Gallery. Za českou stranu byla ceremoniálu přítomna česká velvyslankyně ve Vídni Ivana Červenková a majitel aukční síně Vladimír Lekeš.
 

 

 

K současné provenienci díla tisková zpráva muzea uvádí, že jde o "mezinárodní soukromou sbírku". Aukční síň majitele obrazu identifikuje jako významného českého podnikatele a filantropa. "Je poctou pro každé dílo a jeho majitele být zastoupen ve sbírkách tohoto světově prestižního muzea," dodává tisková zpráva aukční síně. 

Obraz je nejen nejdražším dílem prodaným na českých aukcích, ale současně též nejdražším Kokoschkovým obrazem z let po první světové válce (více zde). Kokoschka ve 30. letech namaloval minimálně patnáct pohledů na Prahu. Jeden z nich, Pražský příštav z roku 1936 se nachází i ve Vídni, a to v galerii Belvedere. Podle webových stránek galerie ale v současné době není vystaven ve stálé expozici.

 

Sdílet na Facebooku  Vytisknout 

Loading...