Rekordní Václav Boštík a nástup Zorky Ságlové

1. Art Consulting CZ 10. 3. 2024

Na letošní první aukci 1. Art Consulting se prodaly více než tři čtvrtiny nabízených položek a souhrnný obrat přesáhl 48 milionů korun. Kategorii obrazů ovládla malba Václava Boštíka za rekordních téměř 6,6 milionu korun. Pestře zastoupeny byly i další umělecké techniky, v čele se skleněnou plastikou tandemu Brychtová-Libenský, Fillovou kresbou nebo Zrzavého litografií. Za milionové částky bylo nakoupeno celkem jedenáct děl.

Aukční katalog představil 169 položek v časovém rozmezí od baroka po současnost. Většinu děl tvořily obrazy a kresby, ale nepřehlédnutelný podíl zastaly trojrozměrné výtvarné práce, tedy sochy, plastiky nebo objekty, konkrétně v počtu osmadvaceti. Což je téměř třetinový nárůst oproti březnu 2023. Dražebník zaznamenal 132 přiklepnutých prodejů, tedy 78procentní úspěšnost, a to znamenalo o třináct procent méně než na loňské jarní aukci. Tehdy se v Topičově salonu zadařilo 179 položkám za více než 76 milionů korun. V neděli kupující utratili přes 39 milionů korun. Obě dvě porovnávané částky jsou uvedeny bez provize, neboť s novým kalendářním rokem se u společnosti 1. Art Consulting změnila její výše.

Rýhování v modréVáclav  Boštík: Rýhování v modré, 1973,
olej na plátně, 81 x 100 cm
konečná cena: 6 588 000 Kč

Nejdražší obchod zaznamenala metrová malba Rýhování v modré od Václava Boštíka. Už vyvolávací cena tohoto plátna z roku 1973 signalizovala skvělé vyhlídky, neboť dráže ještě nikdy autorovo dílo v aukci nestartovalo. Ke kladívkovým 5,4 milionu korun, tedy konečným téměř 6,6 milionu, jistě dopomohla i zajímavá provenience Rýhování v modré, neboť pocházelo z kolekce francouzských sběratelů a obdivovatelů českého poválečného a současného umění, manželů Saint-Pierrových.

Úctyhodná sbírka měla kořeny v 90. letech, kdy do Česka začal pravidelně zajíždět konzultant francouzských těžebních společností, Henri de Saint-Pierre. Doprovázela jej jeho manželka, milovnice a znalkyně umění, paní Claude. Ta se pro tuzemskou výtvarnou scénu okamžitě nadchla a začala s akvizicemi čítajícími desítky obrazů, objektů či fotografií. Po třech dekádách budování sbírky se Saint-Pierrovi rozhodli část kolekce věnovat středoevropské sekci Musée national d’art moderne (Centre Pompidou), která za podpory Galerie Zdeňka Sklenáře uspořádala české poválečné fotografii a výtvarnému umění v roce 2020/21 výstavu Ni cygne ni lune.

Boštíkovo Rýhování v modré na ni jako soukromá zápůjčka samozřejmě nechybělo. Úspěch u 1. Art Consulting znamenal také překonání patnáct let starého rekordu, o přibližně milion korun, a Boštíkův teprve druhý prodej nad 5 milionů. Jistě slibný začátek dražební sezóny, která by i v segmentu malby mohla navázat na autorovy loňské top výsledky v kresebné kategorii.

Zátiší s ptákem a poháremEmil Filla: Zátiší s ptákem a pohárem,
olej na plátně, 27 x 35.5 cm,
konečná cena: 3 660 000 Kč

Druhé místo v rámci nedělních prodejů připadlo Fillovu Zátiší s ptákem a pohárem za pro něj průměrných 3,66 milionu korun. Tvůrčí šíře klasika české moderny byla představena ještě kresbou a kubistickou plastikou Hlava z první poloviny třicátých let. Bronzový odlitek překvapil, když více než šestinásobně navýšil vyvolávací cenu na konečných 671 tisíc korun. Aukční síň uváděla jako posledního majitele česko-švédského podnikatele a sběratele Milana Heidenreicha, který se specializoval na český kubismus. Na nedělní aukci se z téže kolekce objevila další tři díla, včetně odlitků slavných Guttfreundových plastik Úzkost a Cellista

Krajina z BrieJosef Šíma: Krajina z Brie, 1953,
olej na plátně, 27 x 41 cm,
konečná cena: 3 416 000 Kč

Že je Josef Šíma jednou z nejvyhledávanějších uměleckých osobností současnosti potvrdily i čtyři jeho položky, z pětikusové nabídky. Menší olej na plátně z roku 1953 spadal do prvního období po asi desetileté pauze, v níž Šíma svou tvorbu téměř úplně utlumil. K malování se vrátil v 50. letech právě plenérovo-duchovními krajinami z dnešního departmentu Seine-et-Marne. Tuzemským trhem prošlo dosud asi šest stejnojmenných ukázek autorovy osobní perspektivy, vždy za milionové sumy. V neděli dražená Krajina z Brie konkrétně za 3,4 milionu korun.

2005 králíkůZorka Ságlová: 2005 králíků, 1990,
olej na plátně, 94,5 x 94,5 cm
konečná cena: 2 135 000 Kč

Velmi slibně vkročila do sezóny 2024 také Zorka Ságlová. Jestliže za loňských dvanáct měsíců zakončilo autorčino prodejní skóre na více než 3,5 milionu korun za čtyři položky, kam se asi dopracuje letošek, když za dvě díla padlo v neděli přes 2,5 milionu korun? Sběratelsky nejžádanější jsou Ságlové větší závěsné formáty. Dva z nich se podařilo získat i do březnové aukce. Obraz 2005 králíků se s částkou přes 2,1 milionu korun vklínil na druhé místo mezi loňské premianty (Bílá struktura a Pocta Josephu Delteilovi), kteří postupně zařídili pro Ságlovou absolutní osobní maxima. Druhou položkou byla minulý týden také králičí ikonografie, akrylový diptych na damašku Bez názvu za 427 tisíc korun na aktuálně sedmé příčce autorčina souhrnného žebříčku.

MilenciJan Zrzavý: Milenci, 1918,
litografie na papíře (1 list), 23,5 x 17 cm,
konečná cena: 244 000 Kč

Mezi grafikami zvítězili Milenci Jana Zrzavého, od nichž se, jako od stabilně nejoceňovanějších autorových tisků, dobrý výsledek tak trochu očekával. Původně šestivýjevová bibliofilie s názvem Album litografií Jana Zrzavého z roku 1918 je v kompletní verzi na trhu téměř nedostupná, k dobovému vydání se nejlépe, a také za zatím nejvyšší cenu přes půl milionu, přiblížil exemplář, prodávaný před pěti lety u Arthouse Hejtmánek. Ten sice měl originální přebal i úvodní studii Emila Kleinera, ale neobsahoval právě list číslo dva s mileneckým párem. U 1. Art Consulting se naopak dražilo pět listů z původního alba, ale solitérně. Litografie Milenci za 244 tisíc korun se zařadila těsně na druhé místo mezi Zrzavého grafickými pracemi.

Prostor VI
Stanislav Libenský, Jaroslava Brychtová: Prostor VI, 1994-95
sklo, 51,3 x 95,1 cm
konečná cena: 2 196 000 Kč

V sochařském segmentu zabodoval velký skleněný Prostor VI, který si pořadatelé vybrali i na titulní stranu doprovodného katalogu. Ateliérová realizace světově nejuznávanějšího sklářského dua Jaroslava Brychtová a Stanislav Libenský se vypracovala mezi špičku jejich dražebních výsledků, s téměř dvojnásobným nárůstem téměř 2,2 milionu korun. Opticky i technologicky vytříbený objekt patří do série Prostorů z 90. let, za jejíž ukázky se již před deseti lety utrácelo i přes milion (tehdejších) korun.

Kolekce čtrnácti Šímů vynesla přes 36 milionů korun

Kupkova Danae za 126,5 milionu korun překonala Kubištův rekord

21. dubna 2024