Rekordy Šímy, Kokoschky a Kupky v Mánesu

Adolf Loos Apartment and Gallery 26. 11. 2016

Přestože tomu průběh první poloviny večerní aukce Adolf Loos Apartment and Gallery nenapovídal, téměř plný sál pražského Mánesa se nakonec dočkal hned několik absolutních rekordů, které přepsaly české i zahraniční autorské žebříčky.

Vydražily se všechny tři bedlivě sledované položky, a to v součtu za úctyhodných více než 122 milionů korun. Velkoformátové plátno Josefa Šímy Ve čtyři hodiny odpoledne (více zde) našlo pouze jednoho zájemce. I tak se tato závažná práce, původně ze sbírky francouzského básníka Jean Jouva, stala s cenou 22 milionů korun (+4% provize) nejvýše vydraženým obrazem tohoto autora. S náskokem zhruba milionu korun obraz překonal temperu Troska z americké sbírky Jiřího Voskovce, která se v červnu prodala v pařížské Christie’s (více zde).

Josef Šíma: Ve čtyři hodiny odpoledne

  Josef Šíma: Ve čtyři hodiny
  odpoledne,
1929,
  olej na plátně, 135 x 102 cm
  cena: 22 880 000 Kč.

Zážitkem pro silné nervy pak bylo licitování položky č. 148, totiž plátna Oskara Kokoschky s názvem Žáby (více zde). Úvodu se zúčastnilo dhned několik dražitelů na sále i na telefonu, takže se aktuální částka brzy přehoupla přes 30 milionů korun. Pak už se prostřednictvím příhozů po 250 tisících rozhodovalo mezi přítomným kupcem a telefonním limitem. Vítězem celkově osm minut trvající samostatné aukce se nakonec stal dražitel s číslem 107, který si tento působivý olej pořídil za kladívkovou cenu 36 250 000 Kč (+ 4% provize), jež značně překročila předaukční odhad.

Aukce Adolf Loos Apartment and Gallery, 26. 11. 2016 / Oskar Kokoschka: Žáby, 23 .8. 1968,
olej na plátně, 61 x 92 cm, cena: 37 700 000 Kč

Dosažená cena je nejvyšší za dílo zahraničního umění dražené na českém trhu a současně se jedná o celosvětový cenový rekord za Kokoschkovo dílo z poválečného období. Dosud tento titul patřil jinému obrazu draženému v Česku, krajině London Chelsea Reach z roku 1957, která byla před osmi lety společností 1. Art Consulting vydražena za 21,5 milionu korun. Obraz Žáby malíř vytvořil v reakci na obsazení Československa vojsky Varšavské smlouvy.

nejdražší obraz českých aukcí
Aukce Adolf Loos Apartment and Gallery, 26. 11. 2016 / František Kupka: Série C I. (Protihodnoty), 1935, olej na plátně, 55 x 60 m, cena: 62 000 000 Kč.

Jako vrchol večera pak sál sledoval rozstřel o obraz Série C I (Protihodnoty) Františka Kupky (více zde) s vyvolávací cenou 60 milionů Kč (v níž již byla započítaná provize i DPH). Geometrická abstraktní kompozice zůstala pod kladívkem licitátora Ondřeje Novotného nakonec za 62 milionů korun. Jde o cenový rekord českých aukcí a současně o celosvětově třetí nejvyšší cenu za Kupkovu malbu (Top 10 Kupka).

Raritní Štyrského tisk atakoval hranici dvou milionů korun

Zajímavé výsledky z březnových aukcí, březen 2024

5. dubna 2024

Artslimit 24. 3. 2024