Srpen 1968 podle Oskara Kokoschky

Adolf Loos Apartment and Gallery 26. 11. 2016

Aukční síň Adolf Loos Appartment and Gallery bude na své sobotní aukci dražit výjimečné dílo, pozdní olej Oskara Kokoschky Žáby. Jeho vyvolávací cena činí 25 milionů, odhad počítá s částkou 27 až 30 milionů korun (bez 4% provize). V případě prodeje, byť jen za vyvolávací cenu, půjde o nejdražší dílo zahraničního umělce na českém trhu.

Oskar Kokoschka: Žáby, 1968, olej na plátně, 61 x 92 cm, vyvolávací cena: 25 000 000 Kč (bez provize)

Oskar Kokoschka: Žáby, 1968, olej na plátně, 61 x 92 cm,
vyvolávací cena: 25 000 000 Kč (bez provize)

Jde o vůbec první aukční prodej tohoto obrazu, který Kokoschka dokončil 23. srpna 1968 v reakci na obsazení Československa vojsky Varšavské smlouvy. Byl mnohokrát publikován, reprodukován i vystavován, nikdy však na území Československa ani České republiky. Signovám je v pravém dolním rohu monogramem OK, na zadní straně je autorem připsáno „Europa's SUNSET 1968, Prague 23. 8. 68“.

Proč právě žáby? Motiv žab jako symbolu něčeho zrůdného je inspirován stejnojmennou Aristofanovou hrou a zároveň její politickou aktualizací v roce 1967, kdy v londýnském představení hry kritizovali řečtí herci tehdy vojenským pučem čerstvě nastolený diktátorský režim řeckých plukovníků. Hru zhlédla manželka Oskara Kokoschky, paní Olda, a Kokoschka od té doby začal toto téma rozpracovávat. Žáby tak prošly v jeho kresbách od symbolu nevzdělanosti, hlouposti, závisti, lži až po zobrazení diktatury. Tak se projevují i v aktuálně nabízeném expresivním oleji Žáby.

Díla Oskara Kokoschky se na domácím trhu objevují jen ojediněle. Databáze ART+ eviduje všehovšudy dva obrazy, tři kresby a několik desítek grafik.

Oskar Kokoschka: London Chelsea Reach, 1957, olej na plátně, 75 × 100 cm, cena: 21 450 000 Kč, 1. Art Consulting, 3.2.2008

Oskar Kokoschka: London Chelsea Reach, 1957, olej na plátně, 75 × 100 cm,                                   cena: 21 450 000 Kč, 1. Art Consulting, 3. 2. 2008

Velkoformátový obraz London Chelsea Reach z roku 1957, dražený v únoru 2008 společností 1. Art Consulting, se s konečnou cenou 21,5 milionu korun stal nejen nejdražším obrazem toho roku na domácím trhu, ale také celosvětově nejdražším Kokoschkovým poválečným obrazem (více zde). Po pouhých sedmnácti měsících bylo toto dílo nabízeno v aukci Bonhams v Londýně, kde však zůstalo nevydraženo. Předaukční odhad tehdy počítal s cenou 21,6 až 30,9 milionu korun, bez aukční provize (více zde).

Druhý Kokoschův obraz se objevil před třemi lety v aukci Adolf Loos Apartment and Gallery. Drobnější olej Akt dívky v krajině před Avignonem z roku 1925 se tehdy prodal za 9,07 milionu korun (více zde).

Aktuální, pět let starý Kokoschův cenový rekord na mezinárodním trhu má hodnotu kolem 55 milionů korun. Titul patří portrétu Hermanna Schwarzwalda z roku 1916, který byl v únoru 2011 dražen v Christie's v Londýně. Nejdražím malířovým poválečným dílem prodaným na světových aukcích je obraz Hamburg – Přístav II z roku 1961, který byl letos v únoru v Sotheby's v Londýně vydražen v přepočtu za necelých 18 milionů korun.

Oskar Kokoschka: Hamburg, 1961

Oskar Kokoschka: Hamburg – Přístav II, 1961, olej na plátně, 90,2 × 125 cm,
cena: 485 000 GBP, Sotheby's 4. 2. 2016

Obraz Žáby posoudili přední znalci díla Oskara Kokoschky Johann Winkler a Alfred Weidinger, přiložen je i certifikát pravosti od autorovy manželky. Je též uveden v soupise autorova díla (číslo 474). Významný je především svým vztahem k českým moderním dějinám, proto se dá očekávat zájem českých sběratelů. Pokud by obraz zakoupil někdo ze zahraničí, nebude mít problém s jeho případným trvalým vývozem mimo území ČR. Obraz má totiž zahraničního majitele a nepodléhá tak místní jurisdikci.