Vrchol sezóny ve znamení aktu

Výběr z nadcházejících aukcí

Poslední listopadový víkend proběhne ve znamení dvou velkých aukcí. V sobotu nabídne svou poslední letošní kolekci Dorotheum, v neděli pak Galerie Art Praha. Oba domy dohromady představí téměř tisícovku položek, především výtvarného umění 20. století, také ovšem starožitností. O týden později pak sezóna vyvrcholí společnou dražnou Galerie Kodl a Vltavínu, která bude čítat na pět set položek. Z velkého množství děl jsme pro vás tentokrát vybrali několik zajímavých aktů. (Všechny ceny včetně provize.)

Josef Loukota: Odpočívající dívčí akt / olej na plátně / 100,5 x 80 cm

Z kvalitního souboru děl, která se objeví v sobotu 24. listopadu v aukci pražského Dorothea, je třeba především zmínit dvojici pláten slovenského košického modernisty Antona Jasusche, o němž jsme vás nedávno informovali zde. Dražit se bude jeho zajímavá figurální práce Židovský trh a krajina Zima na dedine (480 a 240 tisíc korun). Obě malby sice nepocházejí z nejcennějšího abstraktního období, i tak jde ale v rámci českého trhu o velmi kvalitní položky. Dalšími výraznými taháky aukce jsou Radimského Motiv z okolí Giverny a kvaš Josefa Lady s motivem Ponocného (540 a 600 tisíc korun). Připomeňme jen, že právě u Dorothea letos na jaře jiná Ladova malba nečekaně vylétla na více než dvojnásobek vyvolávací ceny a prodala se za milion korun (zde).

Ale k oněm avízovaným aktům. U Dorothea se objeví větší kolekce děl na počátku minulého století oblíbeného žánrového malíře Josefa Loukoty (1879 - 1967). Rozměrný Odpočívající dívčí akt, který se objeví v aukci, je u tohoto autora dílem zatím s vůbec nejvyšší vyvolávací cenou na našem trhu (144 tisíc korun). Zdárně mu sekunduje také Loukotova Baletka (72 tisíc korun). Dodejme jen, že Loukotův autorský rekord je na částce 240 tisíc korun, a sice za půvabné dílko Raní toaleta, vydražené zde před pěti lety, tehdy s více než trojnásobným nárůstem. Erotizující motivy zkrátka stále táhnou.

Oldřich Koníček: Krasawa / 1930

Oldřich Koníček: Krasawa / 1930 / olej na plátně / 100 x 70 cm

Z tohoto soudku lze zmínit také velmi zdařilé, téměř gauguinovské pozdní dílo Oldřicha Koníčka Krasawa datované do roku 1930 a nabízené za příznivou startovní cenu (60 tisíc korun). Koníček přitom patří na trhu mezi více méně nevýrazné autory, nicméně přesně před rokem na sebe upozornil mimořádným raným plátnem Koupání (1912), za které dal kupec i s nárůstem celých 806 tisíc korun. Mezi drobnými maličkostmi pak potěší dvojice ženských portrétů zachycených osobitou optikou nedávno trhem "objeveného" fotografa Miroslava Tichého (18 a 22 tisíc korun). Nebo nesignovaná suchá jehla Erinye Františka Tichého (6 tisíc korun). Kolekci pak uzavírá čtveřice drobných kvašových Venuší Ladislava Sutnara z poloviny 60. let, nabízených po 41 tisících korunách.

V neděli 25. listopadu naváže svou podzimní aukcí Galerie Art Praha. Hlavním tahákem odpoledne je Zátiší s pohárem, kartou a dýmkou z holandského období Emila Filly, původem ze sbírky významného českého muzikologa. Vyvolávací cena této ojedinělé práce je necelých 7 miliónů korun. Připomeňme, že autorský rekord na trhu drží jiná dvě Fillova zátiší z téhož roku 1914, přehled nejvyšších Fillových cen je k dispozici zde. Dražit se bude také Kristus na hoře Olivetské, malba Jana Baucha z roku 1945 pocházející ze sbírky galeristy Karla Moravce a reprezentující autora na dvou zahraničních výstavách. Práce byla vystavená hned v roce svého vzniku v pražské Galerii V. Hořejše. Lze ji nalézt také v nové monografii autora, nedávno touto síní vydané. Dosud nejvyšší cenu přitom jiný kupec na českém trhu zaplatil za raně poválečné Bauchovo plátno Belveder, které ho před dvěma lety u konkurence vyšlo něco málo přes milion korun. Kristus na hoře Olivetské má tedy šanci tuto cenu přinejmenším dorovnat.

Antonín Střížek: Akt v interiéru / 1995

Antonín Střížek: Akt v interiéru / 1995 / olej na plátně / 130 x 110 cm

Zajímavé je také plátno Pohled do údolí, signované Otakar Lebeda (264 tisíc korun) nebo pozdní působivá Krajina Otakara Kubína z okolí rodných Boskovic, malovaná ještě s reminiscencí na francouzské Simiane (336 tisíc korun). Ze současného umění je třeba zmínit především kolekci Antonína Střížka, jeho malby Zima a Cestovatelé začínají na 84 a 78 tisících korunách. Cennou nabídkou je však především jeho Akt v interiéru z poloviny 90. let. S prvním podáním ve výši 132 tisíc korun má šanci zaútočit na autorský rekord, který je jen o málo výše. A sice proto, že takto rozměrná raná Střížkova díla se zkrátka na aukčním trhu nevyskytují. Z početné erotizující kolekce katalogu jmenujme například současného autora Karla Balcara, jehož dekadentní erotismus si zatím ale na českých aukcích příliš příznivců nezískal.

Roztomilou maličkostí je pak Sedící dívka Karla Špillara, pastel s pozůstalostním razítkem nabízený za 72 tisíc korun. V katalogu figuruje také Sedící ženský akt signovavý jménem Jiřího Karse, malba, kterou kupec podle údajů naší databáze pořídil před více než deseti lety v jiné české aukci za částku 426 tisíc korun. Nyní je jeho vyvolávací cena stanovena na 348 tisíc korun. Sledujme tedy, jak se majiteli jeho investice vyplatí. Dodejme jen, že téměř shodná malba s totožnými rozměry, taktéž signovaná Kars, pouze s odlišnou barvou pozadí, prošla vloni neúspěšně aukcí jednoho francouzského domu s odhadní cenou 4 tisíce eur, tedy asi přibližně třetinovou.

Jiří Kars: Akt

Jiří Kars: Akt / pol. 20. let / olej na plátně / 100 x 81 cm

Zlatou tečkou za touto aukční sérií bude 2. prosince dražba Galerie Kodl a Vltavínu. S očekáváním se tak můžeme těšit, jak kupci zareagují na velmi půbavný Akt v zahradě od Vojtěcha Hynaise s vyvolávací cenou 1,68 milionu korun. Na sugestivním dílku datovaném do roku 1896 malíř krásu mladé francouzské dívky nechává vyznít na pozadí harmonických krajinářských a architektonických prvků. O dvou Hynaisových malbách nabízených v jarní aukci, z nichž kompozice Kristus a Máří Magdalena nakonec dosáhla zcela mimořádné ceny 5,4 miliony korun, jsme informovali zde.

Titulní položkou katalogu je ovšem plátno Tři Grácie Emila Filly, monumentální dílo datované do roku 1937. Malba, kterou pozorný divák mohl zahlédnout vloni na výstavě Černá slunce v Domě umění v Ostravě, je nabízena s vyvolávací cenou 14,4 miliony korun. V tomto katalogu je také další, výrazně kvalitnější Akt Jiřího Karse v dobové francouzské adjustaci, řazený k jeho tvorbě 20. let, s vyvolávací cenou 432 tisíc korun, nebo intimní portrétní Ženský akt Ludvíka Kuby, uhel na papíře, vzniklý ještě před přelomem století (41 tisíc korun).

Vojtěch Hynais: Akt v zahradě / 1896 / olej na plátně / 106 x 68 cm

Artslimit 24. 3. 2024

Galerie Art Praha

Brožíkovy žánry

Brožíkovy žánry

19. listopadu 2021

Špálův květinový květen

Špálův květinový květen

11. května 2021

Rukopis Královedvorský podle Mikoláše Alše

19. května 2020