ART+, vše o trhu s uměním
Prosinec 2021 1621 

Art+Antiques Výprodej pozůstalostí

Prague Auctions 15. a 22. 6. 2014

Společnost Prague Auctions stihla v červnu hned dvě aukce, na kterých nabídla víc než 1300 položek. Nového majitele našlo bezmála 90 procent z nich, dohromady za 8,9 milionu korun. Jádrem nabídky byly tři velké autorské kolekce – pozůstalosti Jana Kotíka, Františka Vobeckého a Jiřího Balcara. Tyto soubory doplnil výběr poválečného a současného umění a 470 obrazů a grafik ze sbírky zbouraného Hotelu Praha. 

Jádrem nabídky byly tři velké autorské kolekce – pozůstalosti Jana Kotíka, Františka Vobeckého a Jiřího Balcara. Tyto soubory doplnil výběr poválečného a současného umění a 470 obrazů a grafik ze sbírky zbouraného Hotelu Praha.

František Vobecký: Mísa s citronem / 30. léta olej na plátně / 100 x 72 cm / cena: 625 000 KčFrantišek Vobecký: Mísa s citronem / 30. léta
olej na plátně / 100 x 72 cm / cena: 625 000 Kč

 

Nejdražším dílem obou aukcí se stal obraz Františka Vobeckého Mísa s citronem, který na závěr aukce konané v neděli 15. června vystoupal z 237 na 625 tisíc korun. Za více než sto tisíc korun a rovněž s výraznými nárůsty se prodaly ještě tři další malířovy obrazy. Z 244 nabízených položek – což je víc, než kolik autorových děl dosud prošlo trhem – jich bez kupce zůstala jen necelá dvacítka. Dohromady sběratelé za Vobeckého obrazy, kresby a grafiky utratili 3,4 milionu korun. Průměrná cena za položku v případě prací na papíře vychází na necelé 4 tisíce korun, přičemž pod jedním katalogovým číslem byly nabízeny i celé konvoluty kreseb.

Na stejné aukci byla nabízena také stovka děl Jana Kotíka z malířovy pozůstalosti – od grafik ze 40. let až po prostorové obrazy a instalace z let devadesátých. Řadu z nich bylo možné na přelomu roku vidět na Kotíkově retrospektivě v Národní galerii. Prodala se pouze pětina nabízených děl, nejdráže malba na překližce z roku 1996, která odešla za vyvolávací cenu 106 tisíc korun. Za minimální podání byla přiklepnuta většina vydražených obrazů a prací na papíře.

V kolekci poválečného a současného umění se nejvíce bojovalo o koláž Věry Janouškové Milenecký pár, která se dostala z 81 na 137 tisíc korun. Za více než sto tisíc korun byly vydraženy ještě obrazy Richarda Fremunda, Rudolfa Němce, Otakara Slavíka a Jiřího Sopka. Ze současného umění se pak nejdráže prodal obraz Tomáše Císařovského Napětí z roku 1998, který nového majitele přišel na necelých 120 tisíc korun.

Věra Janoušková: Milenecký pár / 1950–75Věra Janoušková: Milenecký pár / 1950–75
koláž na desce / 90 x 61,5 cm
cena: 137 500 Kč

 

O týden později, v neděli 22. června, společnost uspořádala další aukci děl z pozůstalosti Jiřího Balcara a také dražbu obrazů a grafik z Hotelu Praha. Kolekce Balcarových grafik a prací na papíře vynesl téměř 1,2 milionu korun, přičemž kupce našlo 96 procent z 350 nabízených položek. Ceny se povětšinou pohybovaly v řádu jednotek tisíců, za desetitisícové částky bylo draženo jen pár nejtypičtějších Balcarových grafik. Rozměrné tisky Nestyda a Odpolední káva z let 1967–68 stály shodně 50 tisíc korun.

Nejdražším kusem ze sbírky Hotelu Praha, kterou aukční katalog označuje za „svéráznou a ojedinělou“, se stal obraz Františka Jiroudka Vinice nad řekou, jehož cena vystoupala z 12 na 64 tisíc korun. Dohromady celý soubor vynesl méně než 650 tisíc korun. Nového majitele našla téměř všechna nabízená díla, jejich průměrná cena však vychází na pouhých 1400 korun. Grafiky šlo pořídit již za stokorunové částky. Kolekci tvořily zejména krajiny a květinová zátiší od oficiálních autorů 60. a 70. let, kteří jsou dnes na okraji sběratelského zájmu.

 

Sdílet na Facebooku  Vytisknout 

Loading...