Louis Grandchamp des Raux nabídl svoji sbírku Sotheby‘s
Nestává se každý měsíc, že se na trh dostane výjimečně vkusně a citlivě poskládaná sbírka. Louis Grandchamp des Raux se rozhodl nabídnout svou kolekci francouzského výtvarného umění 17. a 18. století. Kolekce propagovaná jako „nejvýznamnější sbírka tohoto typu nabízená v aukci za několik posledních desetiletí“ jde do dražby 26. března pod záštitou pařížské Sotheby’s ve spolupráci s domy Arcurial a Cabinet Turquin.
24. března 2015Na klíčovém vystoupení skupiny Osma v dubnu 1907 vystavoval společně se známými malíři klasické moderny i německo-český autor židovského původu Max Horb (1882–1907). Legendární výstava pro něj byla první a současně poslední v životě. Zemřel ještě...
20. března 2015Figura v krajině / 1932 / olej na plátně / 43 x 73 cm / cena: 2 450 000 Kč (+ 20% provize)
Nejvýraznějším prodejem uplynulého měsíce se nemohla stát jiná práce než surrealistické figurální plátno Františka Muziky, jemuž se po desetiletí obdivovali návštěvníci stálé expozice Moravské galerie v Brně. Na únorové aukci Sýpky o tuto výraznou...
20. března 2015Nově objevený obraz v nabídce European Arts
Díla starých mistrů se na trhu objevují jen ojediněle a rozhodně nepatří mezi nejdražší položky českých aukcí. Jedním z hlavních důvodů omezeného sběratelského zájmu je problém autorského určení. Zatímco běžnému návštěvníkovi galerií se otázka, zd...
17. března 2015Březnová aukce European Arts nabídne bezmála 300 položek, mezi nimiž jsou vedle taháků českých umělců 19. a 20. století zařazena zajímavá díla starého umění, ale i několik evropských umělců, jejichž díla se v několika případech objevují na českém...
17. března 2015Nejdražším dílem únorové aukce v Topičově salonu se nečekaně stal raný obraz Jiřího Karse Z Lisabonu, který jsme představovali v minulém čísle v rubrice Na trhu. Z minimálního podání 456 tisíc se konečná cena vystoupala až na 3,74 milionu korun.
16. března 2015Prvním milionovým obrazem roku 2015 se stal reprezentativní raný olej Františka Muziky Figura v krajině z roku 1932, která na aukci společnosti Sýpka v neděli 15. února prodala z mírným nárůstem za 2,94 milionu korun.
16. března 2015Studie k Amorfě Františka Kupky v aukci
V rámci výjimečné kolekce prací na papíře se bude 25. března v Christie's v Paříži dražit i studie k Amorfě Františka Kupky, snad nejznámějšímu autorovu dílu vůbec. Cenu jedné z kvašových studí, či možná spíš variant slavného obrazu aukční kat...
13. března 2015Rok druhý indexu současných umělců
J&T Banka Art Index ve své druhé edici přináší jen dílčí změny. Pořadí na prvních místech se nezměnilo, v první stovce se nicméně objevuje hned deset nových jmen. Někteří autoři se v žebříčku posunuli i o několik desítek míst, u řady dalších se vý...
10. března 2015Generace 90. let ze sbírky Adam Gallery
Ucelený obraz tvorby umělecké generace let 1995–2005 umožňuje až do konce května výstava v brněnské Adam Gallery. Galerie opět láká na pohled do svých vlastních bohatých sbírek, v nichž je především toto období velmi dobře zastoupeno. Vystaveny js...
9. března 2015Rekordní cena za dílo rudolfínského sochaře
Bronzová socha Bakchant nesoucí glób od Adriaena de Vriese, která se v prosinci v New Yorku na aukci Christieʼs prodala za rekordních 27,9 milionu dolarů, poputuje do sbírek amsterodamského Rijksmusea.
6. března 2015Aukční dům Dorotheum otevře 7. března brány Prague Marriot Hotelu a představí koupěchtivým zájemcům a sběratelům 270 uměleckých děl, mezi nimiž se nachází například Špálovy <a href="http://www.artplus.cz/cs/aukce/149734-pivonky-ruzove-a-bile?hash=...
3. března 2015Komora aukčních síní k činnosti Aukční síně Procházka
Komora aukčních síní České republiky, sdružující klíčové obchodníky s uměním a starožitnostmi v zemi, se v dnešním tiskovém prohlášení důrazně distancovala od činnosti a způsobu jednání českobudějovické Aukční síně Procházka.
27. února 2015V následujícím textu pokračujeme v exkursi po uměleckých galeriích předválečné Prahy. Tentokrát se budeme věnovat podniku, který jako jediný můžete navštívit i dnes.
26. února 2015Synové Františka Dvořáka brání zneužívání jména svého otce
Velmi problematická a právně nedořešená role znaleckých vyjádření a často až alarmující úroveň některých posudků trápí český trh s uměním už dlouho. Nyní, zdá se, dochází konečně některým zúčastněným trpělivost. Synové významného českého historika...
23. února 2015Raný Karsův obraz se prodal za 3,7 milionu korun
Obraz Jiřího Karse Lisabon z roku 1907 se na nedělní aukci společnosti 1. Art Consulting prodal za 3,7 milionu korun, více než trojnásobek dosavadního, sotva tři měsíce starého malířova rekordu.
22. února 2015Největší databáze aukčních výsledků na trhu. Vyvolávací a konečné ceny, opakované prodeje, profily autorů, analýza prodejů jejich děl na trhu.
Hlavní ukazatele českého trhu s uměním. Obraty, počty prodaných a neprodaných položek, indexy jednotlivých segmentů trhu.