Text Skřivánek Jan | Datum 19.11.2018
Pohár z nosorožčího rohu se na nedělní aukci galerie Arcimboldo prodal s mírným nárůstem za 1,27 milionu korun. Nového majitele celkem našla necelá třetina z šesti desítek nabízených obrazů a soch starých mistrů.
Mikuláš Pfaff: Pohár z nosorožčího rohu, Praha 1607–11,
výška 17,7 cm, cena: 1 271 000 Kč, Arcimboldo 18. 11. 2018
Pohár pocházející pravděpodobně z kunstkomory Rudolfa II. (více zde) pro zákazníka na telefonu vydražil majitele galerie Oldřich Hejtmánek. Proti němu dražil ještě jeden zájemce v sále, nezapojil se však žádný ze zahraničních telefonů, které přitom aktivně přihazovaly na jiné položky. Slyšet bylo italštinu, němčinu, angličtinu i francouzštinu.
Vedle poháru nejvyšších cen dosáhly čtyři obrazy italských mistrů. Madona s dítětem, práce Sienské školy z 14. století, se prodala za vyvolávací cenu 1,085 milionu korun. Shodně za 930 tisíc korun odešl renesanční diptych Sv. Kryštofa a Sv. Rocha a studie hlavy vousatého muže od benátského raně barokního malíře Bernarda Strozziho. Za 837 tisíc korun se prodalo působivé oplakávání Krista od caravaggisty Orazia Borgianniho.
Orazio Borgianni: Lamentace, 1600-05
olej na plátně, 76 x 140 cm, cena: 837 000 Kč, Arcimboldo 18. 11. 2018
Pokud jde o cenové nárůsty, nejvíce se bojovalo o rozměrnou pijáckou scénu připsanou Janu Steenovi, která vystoupala z 403 tisíc na 750 tisíc korun, a anonymní italské Zátiší s opicí, které se z 279 tisíc dostalo na 508 tisíc korun.
Bez kupce mimo jiné zůstala nejdražší položka aukce, dva protějškové obrazy Slavnostní banket při svíčkách, práce benátského malíře přelomu 17. a 18. století Alessandra Pizzy. Dvě více jak metrová plátna byla nabízena za 1,24 milionu korun.
25. dubna 2024Adolf Loos Apartment and Gallery, 21. 4. 2024
23. dubna 2024Adolf Loos Apartment and Gallery, 21. 4. 2024
21. dubna 202425. dubna 2024
12. dubna 2021
9. prosince 2020
22. listopadu 2019
5. února 2024
2. ledna 2024