Dílo měsíce: Pohár Ranftbecher

Anton Kothgasser / 1820 / sklo / 12,5 x 10 cm / cena: 210 000 Kč (+ 21% provize)

Mezi položkami lednové aukce Adolf Loos Apartment and Gallery se objevil skleněný pohár Ranftbecher od Antonína Kothgassera z první čtvrtiny 19. století. Sběratelsky ojedinělý kus pochází z prvorepublikové kolekce továrníka Jindřicha Waldese.

Ručně malovaný skleněný zlacený pohár Ranftbecher s pohledem na most Kettenbrucker a Palác Rasumovských ve Vídni, pocházející ze sbírky Jindřicha Waldese (o něm zde), získal kupec jeden příhoz nad vyvolávací cenu. Za práci s kvalitní proveniencí tedy s provizí zaplatil 254 tisíc korun.

Takováto upomínková skla s vedutami Vídně, Prahy a jiných měst jsou charakteristická pro vídeňský biedermeier. Číše typu ranftbechr jsou spojovány především právě s pracemi malíře skla a porcelánu Antona Kothgassera. Obvykle jsou zdobené vertikálními klínovými řezy na nízké kruhové patce, čiré broušené sklo je lazurováno a malováno transparentními barvami a zlatem. Z Kothgasserových prací se u nás v posledních letech objevil ještě pohár s vedutou vzniklou podle grafického listu Vincence Morstadta z alba pohledů na Prahu „Ansichten von Prag“, vydaného roku 1825. V aukčním domě Zezula se v prosinci 2009 prodal za 86 tisíc korun.

Anton Kothgasser: Pohár Ranftbecher s pohledem na Staroměstskou radnici / 1825 / malované zlacené sklo / 11 cm / Zezula 5. 12. 2009

Kolekce těchto pohárů se v aukčních katalozích vyskytují zřídka. V zahraničí se větší soubor objevil v listopadu 2012 ve vídeňském aukčním domě Im Kinsky. Nejžádanější z pohárů se tehdy prodal rekordně vysoko nad odhadní cenu. Zatímco odhad poháru s malbou zlaté rybky se pohyboval v rozmezí 2,5 - 5 tisíc eur, konečná cena činila nakonec včetně provize 27,5 tisíce euro. Ostatní poháry z této kolekce skončily v poměrně širokém cenovém rozpětí od tisíce do desítky tisíc euro.

Rozptyl mezi odhadními cenami a dosaženými částkami přinejmenším naznačuje, že ani zahraniční experti si nejsou vždy jisti, jak v případě podobně ojedinělých položek výchozí podmínky nastavit a dané položky ocenit. Reakce sběratelů na jednotlivé položky jsou předem velmi těžce odhadnutelné. O tom svědčí i fakt, že naopak další dva skleněné poháry Ranftbecher zůstaly na loňské aukci Im Kinsky bez kupce.

Díla předchozích měsíců zde a zde.