Dílo měsíce: Pohár Ranftbecher

Anton Kothgasser / 1820 / sklo / 12,5 x 10 cm / cena: 210 000 Kč (+ 21% provize)

Mezi položkami lednové aukce Adolf Loos Apartment and Gallery se objevil skleněný pohár Ranftbecher od Antonína Kothgassera z první čtvrtiny 19. století. Sběratelsky ojedinělý kus pochází z prvorepublikové kolekce továrníka Jindřicha Waldese.

Ručně malovaný skleněný zlacený pohár Ranftbecher s pohledem na most Kettenbrucker a Palác Rasumovských ve Vídni, pocházející ze sbírky Jindřicha Waldese (o něm zde), získal kupec jeden příhoz nad vyvolávací cenu. Za práci s kvalitní proveniencí tedy s provizí zaplatil 254 tisíc korun.

Takováto upomínková skla s vedutami Vídně, Prahy a jiných měst jsou charakteristická pro vídeňský biedermeier. Číše typu ranftbechr jsou spojovány především právě s pracemi malíře skla a porcelánu Antona Kothgassera. Obvykle jsou zdobené vertikálními klínovými řezy na nízké kruhové patce, čiré broušené sklo je lazurováno a malováno transparentními barvami a zlatem. Z Kothgasserových prací se u nás v posledních letech objevil ještě pohár s vedutou vzniklou podle grafického listu Vincence Morstadta z alba pohledů na Prahu „Ansichten von Prag“, vydaného roku 1825. V aukčním domě Zezula se v prosinci 2009 prodal za 86 tisíc korun.

Anton Kothgasser: Pohár Ranftbecher s pohledem na Staroměstskou radnici / 1825 / malované zlacené sklo / 11 cm / Zezula 5. 12. 2009

Kolekce těchto pohárů se v aukčních katalozích vyskytují zřídka. V zahraničí se větší soubor objevil v listopadu 2012 ve vídeňském aukčním domě Im Kinsky. Nejžádanější z pohárů se tehdy prodal rekordně vysoko nad odhadní cenu. Zatímco odhad poháru s malbou zlaté rybky se pohyboval v rozmezí 2,5 - 5 tisíc eur, konečná cena činila nakonec včetně provize 27,5 tisíce euro. Ostatní poháry z této kolekce skončily v poměrně širokém cenovém rozpětí od tisíce do desítky tisíc euro.

Rozptyl mezi odhadními cenami a dosaženými částkami přinejmenším naznačuje, že ani zahraniční experti si nejsou vždy jisti, jak v případě podobně ojedinělých položek výchozí podmínky nastavit a dané položky ocenit. Reakce sběratelů na jednotlivé položky jsou předem velmi těžce odhadnutelné. O tom svědčí i fakt, že naopak další dva skleněné poháry Ranftbecher zůstaly na loňské aukci Im Kinsky bez kupce.

Díla předchozích měsíců zde a zde.

Adolf Loos Apartment and Gallery

Kokolia se podruhé dostal přes milion

20. března 2023

Kokoschka neuspěl, na řadě jsou právníci

19. března 2023

Matějček podle Kubišty

Matějček podle Kubišty

15. března 2023

Další články autora

Tizianovi bych už nové interpretace nepřál

14. června 2016

Retromuseum je kvalitativní skok

25. května 2016

Loučení s Prahou i láskami

Loučení s Prahou i láskami

1. května 2016