Art+Antiques Foltýn, Zívr a spol.

Pictura 19. 3. 2014

Aukce společnosti Pictura, která se uskutečnila ve středu 19. března v prostorách galerie, vynesla necelých 6,9 milionu korun. Prodalo se 44 procent z více než dvou stovek nabízených položek. Za více než sto tisíc korun bylo vydraženo 14 děl, nejdráže raná krajina Františka Foltýna, titulní dílo aukce. Obraz Na kraji města z let 1923–24 se dostala z 480 na 840 tisíc korun.

František Foltýn: Na kraji městaFrantišek Foltýn:
Na kraji města / olej na plátně / 49,5 x 61,5 cm
cena: 840 000 Kč

S nárůstem z 576 na 660 tisíc korun byla vydražena socha Objetí od Ladislava Zívra, jeho charakteristická plastika z pálené hlíny z roku 1946, jaká se na trhu několik let neobjevila. Naposledy byla nějaká Zívrova figura z doby jeho působení ve Skupině 42 dražena před čtyřmi lety v Dorotheu. Socha Naslouchající, která se objevuje na obálce umělcovy loni vydané monografie, se tehdy prodala ještě o 120 tisíc korun dráž.

Ladislav Zívr: Objetí / 1946Ladislav Zívr: Objetí / 1946
pálená hlína / výška 79 cm
cena: 660 000 Kč

Dvěma stotisícovými krajinami byl v nabídce zastoupen Antonín Chittussi. Drobná prosluněná Bretaň, malovaná podle Romana Prahla patrně přímo v plenéru, se prodala za 204 tisíc, o něco větší Krajina s rybníkem a břízou se vzápětí vyšplhala na 600 tisíc korun, více než dvojnásobek minimálního podání. Z malířství 19. století je třeba ještě zmínit žánrový výjev Žena u vody od Antonína Mánesa (540 tisíc), typologickou hlavu Římský kardinál od Jaroslava Čermáka (228 tisíc) a Zátiší s cibulí od Karla Purkyněho (132 tisíc korun). První dvě jmenovaná díla byla prodána za vyvolávací cenu, Purkyněho obraz po dvou příhozech.

Z moderního umění se nejdráže prodal obraz Matka s dětmi od Jakuba Bauernfreunda. Působivá malba z let 1936–37, která v minulosti prošla sbírkou Jaroslava Borovičky, se prodala s mírným nárůstem za necelých 400 tisíc korun. Jak již je u galerie Pictura téměř pravidlem, v nabídce opět nechyběl aspoň jeden obraz od Emila Orlika. Jeho pestrobarevná Letní kytice z doby kolem roku 1909 odešla za vyvolávací cenu 168 tisíc korun. Bez kupce naopak zůstal nejdražší obraz v této kategorii, kuboexpresionistická Hlava od Josefa Šímy z roku 1914, která byla nabízena za 960 tisíc korun.