Kubismus a drobné sběratelské perly

Adolf Loos Apartment and Gallery 23. ledna 2013

Loňská dubnová aukce Adolf Loos Apartment and Gallery na sebe strhla pozornost dražbou obrazu Františka Kupky Tvar modré, který se s dosaženou částkou 57,4 milionu korun stal nejdražším dílem českých aukcí. Další večerní aukce tohoto domu se chystá na středu 23. ledna. Kromě milionových děl naléžejících k výjimečné kolekci českého kubismu je v katalogu několik drobných sběratelských chefs-d'oeuvres české moderny za příznivé vyvolávací ceny.

Emil Filla: Malíř / 1921

Emil Filla: Malíř / 1920-21 / olej a písek na plátně / 98 x 90 cm

Kvalitními díly je na této zastoupen český kubismus. Zmínit je třeba především jedno z přelomových raných pláten Emila Filly Malíř (1921), pocházející ze sbírky Vincence Kramáře, klíčového sběratele českého kubismu. Kramář si byl vědom významu tohoto obrazu a koupil jej v lednu 1921 přímo v ateliéru Emila Filly za 1500 Kč. Filla se tímto plátnem, po období první světové války prožitém v Holandsku a náročných letech strávených činností v protirakouském odboji, symbolicky přihlásil zpět k malířství. Vyvolávací cena díla se sníženou provizí činí 16,8 milionu korun.

Na lednové aukci Adolf Loos Apartment and Gallery bude k mání také známá vystavovaná a publikovaná Fillova kresba Samovar z holandského období, restituovaná rodinou ze sbírek NG v Praze (1914). Vojtěch Lahoda ji v autorově monografii označuje za nejvýraznější příklad konstruktivního kubismu, tedy série kreseb a grafik z počátku války. Vyvolávací cena této práce je 1,26 milionu korun.

Vlastislav Hofman: Frýdek - Most ve Frýdku / 1919 / akvarel na papíře  / 52 x 73 cm

Neobvyklou tržní nabídkou je i dvojice maleb Vlastislava Hofmana, především jeho kubistická Žena s dítětem, zařazená do aukce dědici autora (1,14 milionu korun). Tato malba byla představena poprvé roku 1921 na výstavě Tvrdošíjní a hosté v Domě umělců v Praze a poté na dalších výstavách. Je třeba připomenout, že architekt Hofman během své kariéry namaloval jen pár olejů, většina z nich je dnes ve veřejných fondech. Druhou z Hofmanových prací nabídnutých v aukci, možná ještě působivější a sběratelsky atraktivnější, je akvarel z roku 1919 s pohledem na Most ve Frýdku (132 tisíc korun). Jeho bezprostřední skicovitost, včetně dokonalého detailu muže spěchajícího s malým chlapem v dešti, je neodolatelná.

Nabídku kubistických děl doplňují dvě cenné práce Otty Gutfreunda z let 1912-13: signovaná patinovaná sádra Viki a bronzový reliéf Koncert, o nichž jsme psali více zde.

Antonín Pelc: Druhá třída / 1949 / olej na plátně / 93 x 135,5 cm

Mezi díly, která na sebe a priori v katalogu příliš neupozorňují, patří však ke skutečným sběratelským skvostům, je třeba především jmenovat plátno Antonína Pelce Druhá třída. Představuje suverénně to nejlepší, co se z díla tohoto malíře za dlouhá léta na trhu objevilo. Stanovená vyvolávací cena 300 tisíc korun je tedy v tomto případě vysloveně motivační. Tento obraz jsme dosud znali pouze v černobílé podobě z jedné ze starších autorových monografií. Jeho barevné ladění však jen podtrhuje malířské kvality tohoto obrazu dlouhá léta ukrytého v soukromém majetku.

Mezi další sběratelsky zajímavé "drobnosti" katalogu patří dokumentárně zajímavé plátno Otakara Nejedlého zachycující pražský Všesokolský slet v roce 1920 (96  tisíc korun). Z množství děl tohoto autora, které ročně projdou trhem, jde nepochybně o výjimečnou práci. Z prací na papíře jmenujme zdařilou uhlovou kresbu Pobřežní krajina od Julia Mařáka (108 tisíc korun), působivou válečnou uhlovou kresbu Toyen Na pokraji (156 tisíc korun) nebo uhlovou ilustraci Jana Zrzavého k druhému Intermezzu Máchova Máje z roku 1924. Posledně jmenovaná položka začíná dražbu na částce 216 tisíc korun a určitě nezůstane bez odezvy v sále (Aktuální Top 10 Jana Zrzavého k nahlédnutí zde).

Jan Zrzavý: K. H. Mácha: Máj, Intermezzo II. / 1924

kresba tužkou a uhlem na ručním papíře / 62 x 48 cm

Z nemalířských položek této aukce je třeba zmínit jeden z prvních odlitků plastiky Vítězství Jana Štursy, pocházející ze soukromé vídeňské sbírky. Kvalitní bronzový odlitek z roku 1921 je k mání za 288 tisíc korun. K cenným položkám patří také soubor hracího nábytku Jana Kotěry z roku 1902, obsahující karetní a kuřácký stůl a dvojici křesel (420 tisíc korun). Analogický cenný soubor, navržený Kotěrou pro hudebního pedagoga Karla Hoffmeistera, je dlouhá léta ve sbírce pražského Umělecko-průmyslového muzea. Obě kolekce nábytku jsou zcela identické, liší se pouze barvou potahu křesílek.

Ze současného umění pak aukce nabízí známou akusticko-kinetickou sochu Talkman Krištofa Kintery, známou z několika autorových výstav (576 tisíc korun). Připomeňme, že loňská dubnová aukce už od Kintery nabídla jeho rozměrný objekt My Light is Your Life. Ten sice s vyvolávací cenou 840 tisíc korun kupce nenazl, nakonec však šťastně skončil ve sbírkách Galerie výtvarného umění v Ostravě.

Otakar Nejedlý: Všesokolský slet / kolem 1920 / olej na dřevěné desce / 60,5 x 117 cm