Art+Antiques Od Filly po Kinteru

Adolf Loos Apartment and Gallery 23. ledna 2013

Jubilejní 25. aukční sezóna začala o několik týdnů dříve než bylo v posledních letech zvykem, neboť společnost Adolf Loos Apartment and Gallery svou letošní aukci naplánovala již na konec ledna. Ve středu 23. ledna bylo v Kaiserštejnském paláci na Malé Straně draženo 45 obrazů a soch v čele s mnohamilionovým obrazem Emila Filly Malíř z počátku 20. let.

Nového majitele našlo téměř 90 procent nabízených děl, pět obrazů se prodalo za více než milion korun (všechny ceny jsou včetně aukční provize). Hranici sta tisíc korun překonalo dalších 33 položek. Dohromady sběratelé na první aukci v novém roce utratili 42 milionů korun. O aukci jsme psali více také zde.

Emil Filla: Malíř / 1920-21 / olej a písek na plátně / 98 x 90 cmEmil Filla: Malíř / 1920-21 / olej a písek na plátně / 98 x 90 cm / cena: 18 375 000 Kč

V případě Fillova programového díla Malíř pocházejícího ze sbírky Vincence Kramáře se očekávalo, zda nepokoří hranici 20 milionů korun. Nakonec se tak nestalo. Obraz se prodal s nárůstem o téměř 1,6 milionu korun za konečných 18,375 milionu. Důvodem, proč se cena nevyšplhala ještě výš, patrně bylo, že obraz již před tím privátně nabízela Galerie Jiří Švestka (viz reprodukce v Ročence ART+ za rok 2011). Dosažené cena je každopádně druhou nejvyšší částkou za Fillovo dílo prodané v aukci. Cenový rekord dál drží obraz Zátiší s lahví cherry, které stejná aukční síň vydražila v listopadu 2010 za 19,5 milionu korun.

Druhým nejdražším dílem večera se stal obraz Šítkovské mlýny od Jakuba Schikanedera, který přišel nového majitele na 6,12 milionu korun. Obraz se na trh vrátil po devíti letech, v květnu 2004 se na aukci společnosti Meissner-Neumann prodal za tehdy rekordních necelých 1,5 milionu korun. Šlo o historicky první Schikenederův prodej za více než milion korun. Výrazný cenový nárůst Schikanederových děl, k němuž došlo v posledních čtyřech letech, výmluvně ilustruje, že cena přes 6 milionů korun dnes obrazu v žebříčku nejdražších malířových děl stačí až na sedmou příčku.

Antonín Pelc: Druhá třída / 1949 / olej na plátně / 93 x 135,5 cmAntonín Pelc: Druhá třída / 1949 / olej na plátně / 93 x 135,5 cm                              / cena: 900 000 Kč

Novým autorským rekordem je cena 900 tisíc korun za obraz Antonína Pelce Druhá třída z konce 40. let. Rozměrné plátno zachycující cestující ve vlakovém kupé se prodalo za trojnásobek vyvolávací ceny a předchozí autorův cenový rekord překonalo o 180 tisíc korun. Výjimečná kvalita obrazu, který do aukce zařadila malířova rodina, dosaženou cenu plně vysvětluje. Novým autorským maximem, byť v tomto případě šlo o prodej za vyvolávací cenu, je rovněž částka 1,14 milionu korun za obraz Matka s dítětem od architekta a designéra Vlastislava Hofmana. Žádné srovnatelné dílo se od něj v aukci dosud neobjevilo. Dosavadní Hofmanův cenový rekord držela kameninová kubistická váza, která byla před dvěma lety na aukci Galerie Pictura vydražena za 420 tisíc korun.

Ostře sledovanými položkami večera byla také dražba dvojice soch Otto Gutfreunda, unikátní signované sádrové varianty slavné Viki a kvalitního bronzového odlitku Koncertu z 60. let (více zde). Prvně jmenovaná plastika, kterou jsme podrobněji představovali v prosincovém čísle, se dostala ze 120 na 360 tisíc korun, Koncert se pak prodal za vyvolávací cenu 456 tisíc korun. S nárůstem z 288 na 516 tisíc korun se prodal ještě dobový odlitek sochy Vítězství od Jana Štursy.

Krištof Kintera: Mluvič / 1999–2003  kovová konstrukce, elektro-instalace,
polyurethan / 100 x 40 x 35 cm / cena : 576 000 KčKrištof Kintera: Mluvič / 1999–2003
kovová konstrukce, elektro-instalace,
polyurethan, oblečení / 100 x 40 x 35 cm / cena : 576 000 Kč

Z dalších zajímavých prodejů jmenujme ještě obrazy Dívka s azalkou od Vojtěcha Hynaise (1,86 milionu), Divadelní lóže od Pravoslava Kotíka (720 tisíc), triptych Motiv z Průhonického parku od Josefa Ullmanna (600 tisíc), drobná Bažina III. od Františka Muziky (540 tisíc) nebo Alenčina Ježibaba od Jaroslava Panušky (456 tisíc korun). Z prací na papíře se za vysoké ceny prodaly kubistická kresba Samovar od Emila Filly (1,38 milionu), jedna z ilustrací k Máchovu Máji od Jana Zrzavého (492 tisíc) nebo kresba Na pokraji od Toyen (360 tisíc korun).

Součástí dražené kolekce byla i jedna položka spadající do kategorie starožitností a jedno dílo současného umění. Karetní stolek s dvěma křesly od Jana Kotěry se prodal s nárůstem o 70 tisíc za konečných 492 tisíc korun. Socha Mluviče od Krištofa Kintery, varianta v obleku, se pak prodala za vyvolávací cenu 576 tisíc korun.