Ročenka 11 - Práce na papíře

Spolu s tím, jak se klasická moderna stává pro tradiční sběratele cenově stále více nedostupnou, roste zájem o dříve méně exponované segmenty, jako jsou práce na papíře. Cenový vývoj v této oblasti ovšem svědčí o stále větší diferenciaci kvality. Částky, které jsou informovaní kupci ochotní zaplatit za sběratelsky zajímavé kresby či tisky, rok od roku rostou. Patrné je to zejména v oblasti grafiky, kde se v minulém roce opět objevily další tisky s cenami nad 100 tisíc korun. Také za mimořádně cenné kresby se loni platily stotisícové částky. Položky koketující s hranicí 400 tisíc korun i půl milionu už nejsou výjimkou.

Jan Zrzavý: Po koupeli

Jan Zrzavý: Po koupeli / 1919 / uhel na papíře / 79 x 43 cm

cena: 540 000 Kč / Adolf Loos Apartment and Gallery 19. 10. 2011

Oproti předchozím letům se v roce 2011, možná trochu nečekaně, mezi šestici nejdražších položek na papíře propracovala hned čtyři výrazná asiatika. I to svědčí o jistém vývoji preferencí trhu. Asiatikům ovšem věnujeme samostatnou studii. Cenovým překvapením roku se v oblasti kresby stala nenápadná Studie ženské hlavy dražená jako francouzská práce z doby kolem roku 1700. Na květnové aukci společnosti Arcimboldo vylétla tato křehká skica červenou rudkou z vyvolávací ceny 12 tisíc až nad hranici 1 milionu korun. Jak vyšlo najevo po aukci, jednalo se totiž o kresbu od Giambattisty Tiepola. Výrazný nárůst zaznamenala také studie mužských aktů od milánského malíře druhé poloviny 17. století Andrea Lanzaniho, která se dostala z necelých 19 až na 210 tisíc korun. Další staré kresby nabízené na téže aukci se prodaly se střídavým úspěchem. Z autorů přelomu 19. a 20. století je třeba na prvním místě zmínit půvabný Dívčí akt Luďka Marolda.

Luděk Marold - Dívčí akt

Luděk Marold: Dívčí akt / 1892 pastel na papíře / 74 x 46,5 cm
cena: 396 000 Kč / Galerie Kodl 15. 5. 2011

Cena pastelu vzrostla v květnu u Galerie Kodl dvojnásobně na 396 tisíc korun. Na stejné aukci se bojovalo i o malou pastelovou Alegorii vzduchu od Jana Preislera. Její cena vylétla více než pětinásobně na 312 tisíc korun. Sběratelé se mohli těšit i z dvojice cenných kreseb Alfonse Muchy. Podobizna Madame Deschampes ještě z autorova pařížského období, i s věnováním, vyšla v září v Dorotheu na 228 tisíc korun, pozdní Symbol medicíny prodali na jaře u 1. Art Consulting za 448 tisíc korun, více než trojnásobek prvního podání. Mezi kresbami autorů klasické moderny zazářil raný akt Jana Zrzavého Po koupeli, nabídnutý společností Adolf Loos Apartment and Gallery v podzimní večerní aukci. Rozměrný uhel z roku 1919 podle autora monografie Karla Srpa jako jeden z prvních zahajuje Zrzavého „idealizující figuraci“. Z téhož roku ostatně pochází i první, nedokončená verze Kleopatry. Kresbu, která stojí blízko stejnojmennému obrazu ze sbírek Národní galerie, získal kupec na telefonu za 540 tisíc korun. Galerie Kodl na jaře dražila raný pastel Bohumila Kubišty. Práce nazvaná Z Florencie se prodala za vyvolávací cenu 780 tisíc korun. S překvapivým nárůstem se v minulém roce prodaly dva pastely Josefa Čapka s dětskými náměty z konce 20. let. Zatímco v květnu vyšla kresba V zahradě u Galerie Art Praha na 216 tisíc, v říjnové večerní aukci Adolf Loos Apartment and Gallery se Děti pod stromy prodaly již za 348 tisíc korun. Dosavadní nejvyšší částka zaplacená za Čapkovu kresbu přitom byla 177 tisíc korun. Výhradně pracemi na papíře byl loni na českých aukcích zastoupen František Kupka. Geometrický kvaš Kompozice s kruhy z roku 1930 se na listopadové aukci Prague Auctions prodal za 2,04 milionu (obr. 55), organická abstrakce z roku 1918 pak o pár týdnů později u 1. Art Consulting za 384 tisíc korun. Hned dvakrát se na aukcích objevil Kupkův grafický cyklus Čtyři příběhy černé a bílé. Prodal se však jen jeden, v březnu u Prague Auctions za 156 tisíc korun. Jednotlivé listy tohoto souboru či Kupkovy suché jehly jsou nabízeny již za částky kolem deseti tisíc korun a zdaleka ne všechny se prodají. Dohromady bylo loni draženo 39 Kupkových děl, nového majitele však našlo jen 17 z nich. Z poválečných prací na papíře, které v uplynulém roce prošly trhem, je třeba zmínit akvarelovou Kompozici od Josefa Šímy. Ta se dočkala výrazného nárůstu v listopadu na aukci Galerie Vltavín. Ze 78 tisíc se dostala až na 216 tisíc korun. V minulém roce se poprvé dostaly na trh také cenné kresebné skici Mikuláše Medka z počátku 50. let. Dvě nabídla v březnu společnost 1. Art Consulting, Hlava, která spí imperialistický spánek a Cranachovská nadlyrika s imperialistickou květinou se shodně prodaly za vyvolávací cenu 212 tisíc korun. V květnu pak byl u Prague Auctions o kresbu Žere kuře větší zájem. Cena vzrostla o několik podání na 312 tisíc korun. Všechna tři díla pocházejí z roku 1953.

František Tichý - Cappricio II.

František Tichý: Capriccio II / 1948 suchá jehla, papír / 47 x 38,1 cm
cena: 102 000 Kč / Vltavín 27. 11. 2011

Také sběratelsky zajímavé grafiky v minulém roce zaznamenaly další cenový růst a nové rekordy. Dražily se například dva starší tisky Františka Tichého: suchá jehla Capriccio II dosáhla u Vltavínu 102 tisíc korun, dvojnásobku minimálního podání, a litografie Břichomluvec vyšla na květnové aukci 1. Art Consulting na 88 tisíc korun. To jsou jedny z vůbec nejvyšších cen zaplacených za Tichého grafiku. U Vltavínu s nárůstem vydražili také známou litografii Benátské zátiší od Jana Zrzavého. Za výjimečně kvalitní tisk zaplatil kupec 96 tisíc korun. Jde tak rovněž o nejdražší Zrzavého grafiku v novodobé aukční historii. Ještě před rokem se stejný motiv prodal o třetinu levněji. Novým rekordem je také cena 102 tisíc korun za rozměrnou strukturální grafiku Netopýr, která byla vydražena na listopadové aukci Galerie Kodl. O skvělý závěr roku se postarala společnost 1. Art Consulting, když do své prosincové aukce zařadila kolekci osmdesáti původních komiksů, kreseb a dokreslovaných fotografií Káji Saudka ze 60. let. Podobný soubor nebyl nikdy dražen, a tak bylo obtížné už jen stanovit cenové odhady. U jednotlivých listů komiksu se pohybovaly od 10 do 15 tisíc korun, v případě větších souborů šlo o tutéž cenu vynásobenou počtem listů. Nakonec se hned devět položek prodalo za více než sto tisíc korun. Prodejní úspěšnost byla stoprocentní a dohromady celý soubor vynesl rovné 4 miliony korun. Nejdráže, za 264 tisíc korun, se prodalo devět listů komiksu Pepík Hipík v rukách extrémních sil z roku 1969. Další dva kompletní příběhy Pepíka Hipíka se vydražily za 204 a 192 tisíc korun. Pepík Hipík odhaluje obchodníky s bílým masem, u nějž jedna strana chyběla, byl dražen po jednotlivých listech. Titulní list příběhu nakonec vyšel na neuvěřitelných 252 tisíc korun, další listy se pak pohybovaly od 37 do 84 tisíc korun. Jediný list z komiksu Muriel a oranžová smrt překročil svůj nižší cenový odhad přibližně dvacetinásobně, když se prodal za 192 tisíc korun.