Třetí nejdražší Kupka

Plátno Františka Kupky se v New Yorku vydražilo za více než 2 miliony dolarů

V jednu hodinu v noci našeho času začal v newyorské pobočce Sotheby's bedlivě sledovaný evening sale, tentokrát s názvem Impresionismus a moderní umění, jehož highlightem byl mimořádný obraz Edvarda Muncha, který dosáhl ceny 50 milionů dolarů na kladívku. Jak si vedl v této společnosti opočenský rodák?

  František Kupka: La forme du bleu, 1924,
  olej na plátně, 73 x 60 cm.
  dosažená cena: 2 172 500 USD
  (s provizí a bez dalších poplatků),
   Sotheby's New York, 14.11.2016.

O nebývalém počtu Kupkových obrazů ucházející se o pozornost sběratelů a samozřejmě investorů v podzimní aukční sezóně jsme již několikrát psali (více zde a zde). Za včerejší superúplňkové noci se žebříček top10 toho autora přepsal výsledkem, který v aukčním domě Sotheby's na Upper East Side dosáhla položka číslo 4, totiž plátno Tvar modré (La forme du bleu) z roku 1924.

Po úvodní dynamické licitaci začínající na 950 tisících dolarů, jíž se účastnila zájemkyně na sále a telefonní limit, se nakonec rozhodovalo mezi dvěma klienty na telefonu, z nichž jeden z nich byl ochoten za toto dílo ze soukromé americké kolekce utratit 1,8 miliony dolarů na sále. Tato částka činí spolu s provizí 2,172 milionu dolarů (přes 54 milionů korun), k níž je nutné ještě připočítat daň, která se v New Yorku platí z celkové dosažené sumy (8,875 %), a v případě, že úspěšný vydražitel není z USA, pak navíc i dovozní clo.

Olej se tedy cekově zařadil na třetí příčku Kupkových prodejů, a to před ranou práci Mouvement (Pohyb) z Hascoe kolekce, kterou před pěti lety nabízela sesterská pobočka aukční síně v Londýně. Na rozdíl od ní, se v zámoří podařilo adekvátněji stanovit odhadní cenu, která se v případě Tvaru modré pohybovala mezi 1,5–2 miliony dolarů (bez provize).

František Kupka: Tvar modré

  František Kupka: Tvar modré, 1913
  olej na plátně / 73 x 60 cm
  cena: 57 422 500 Kč, Adolf Loos
  Apartment and Gallery 18. 4. 2012

Obraz je jednou z několika variant, které malíř na dané téma vytvořil. Jinou verzi tohoto svrchovaně abstraktího plátna, pocházející ze sbírky Jindřicha Waldese, vydražila aukční síň Adolf Loos Apartment and Gallery na jaře 2012 za 57,4 milionu korun (více zde).

V New Yorku dražený obraz byl součástí obsáhlého souboru, který v roce 1951 zakoupil od Kupky galerista Louis Carré. Plátno následně nabízela kolínská Galerie Gmurzynska, z níž bylo získáno na konci 90. let nyní již bývalým majitelem. Diváci se s ním mohli setkat hned na čtrnácti výstavách v Evropě, USA i Asii, přičemž je celostránkově reprodukováno v několika důležitých Kupkových monografiích i v nedávno vydaném soupisu Kupkových olejů (kat. č. 227).

Do konce roku nás čekají ještě dvě dražby, v nichž oleje Františka Kupky figurují. Jedna proběhne hned dnes večer v nejstarší aukční síni na světě. Ve Stockholms Auktionsverk se totiž bude nabízet několikrát reprodukovaný Vzlet (L'Envolée) z období 1914–19 ze sbírky manželů Lundbergových s odhadní 636–848 tisíc eur.

Na české půdě pak v závěru listopadu bude již zmiňovaná Adolf Loos Aparment and Gallery dražit Kupkovu Sérii C I. (Protihodnoty) z poloviny 30. let s vyvolávací cenou 60 milionů korun (včetně provize a DPH).