Třikrát od Borovičky

Galerie Art Praha 14. 11. 2015

Součástí nabídky listopadové aukce Galerie Art Praha, přinášející výběr z českého i světového umění, jsou i další tři práce pocházející z kolekce válečného a raně poválečného obchodníka a sběratele Jaroslava Borovičky. Jedná se tentokrát o malby Jana Baucha, Emila Filly a Alfréda Justitze.

Jan Bauch: Ležící žena s kyticí růží / 1937 / olej, plátno / 97,5 x 102 cm/ vyv. cena: 390 000 Kč Jan Bauch: Ležící žena s kyticí růží / 1937 / olej, plátno / 97,5 x 102 cm/ vyv. cena: 390 000 Kč

První z těchto děl je Ležící žena s kyticí růží od Jana Baucha. Malba patřila do rozsáhlé sbírky právníka, historika umění, obchodníka a sběratele Jaroslava Borovičky, jehož kolekce byla v roce 1959 zkonfiskována a umístěna do Národní galerie a regionálních galerií (zde). Nabízené dílo Jana Baucha tak bylo dlouhá léta součástí sbírky Krajské galerie výtvarného umění v Olomouci, odkud se v roce 1992 vrátilo v restituci původním majitelům. Jedná se o obraz datovaný rokem 1937, který představuje jeden z vrcholů Bauchovy tvorby třicátých let. Vyvolávací cena je stanovena na 390 tisíc korun.

Emil Filla: Zátiší s rybou a jahodami / 1925 / olej, plátno / 95 x 85 cm/ vyv. cena: 4 500 000 Kč Emil Filla: Zátiší s rybou a jahodami / 1925 / olej, plátno / 95 x 85 cm/ vyv. cena: 4 500 000 Kč

Druhým dílem s tímtéž provenienčním původem je obraz od Emila Filly Zátiší s rybou a jahodami z roku 1925. Tato malba strávila tři dlouhá desetiletí ve fondech Národní galerie. Tvorba Emila Filly byla v Borovičkově sbírce početně zastoupena, stejně tak jako další autoři, kupříkladu Václava Špála, Josef Čapek, František Tichý nebo Karel Černý, jehož Borovička výrazným způsobem podporoval. Nabízený Fillův obraz lze zařadit do série tzv. „holandských zátiší“, která jsou inspirována Fillovým pobytem v Holandsku. S vyvolávací cenou 4,5 milionu korun se může stát černým koněm celé aukce.

Třetím dílem, které se původně nacházelo v Borovičkově sbírce, ale podle katalogu také ve sbírce psychoanalytika a publicisty Bohuslava Brouka, spoluzakladatele surrealistické skupiny, je obraz dalšího malíře, který Borovičku zajímal, a sice Alfréda Justitze. Plátno s názvem Růžový domek je datováno rokem 1932 a vzniklo dva roky před smrtí autora, v období, kdy se malíř věnoval převážně krajinomalbě. Vyvolávací cena komorního díla s výjimečnou proveniencí je motivačních 180 tisíc korun.

Alfréd Justitz: Růžový domek / 1925 / olej, plátno / 46 x 55,5 cm/ vyv. cena: 180 000 Kč Alfréd Justitz: Růžový domek / 1925 / olej, plátno / 46 x 55,5 cm/ vyv. cena: 180 000 Kč

Právě z původní Borovičkovy sbírky nabídla v průběhu posledního desetiletí Galerie Art Praha řadu zajímavých děl. Připomeňme jen loňské plátno Emila Filly Zátiší se sokolem, které měl svého času v ředitelské kanceláři Jiří Kotalík (zde) nebo proslulý Velký bar Karla Černého, který se před dvěma lety prodal v aukčním rekordu (zde a zde).