Z aukce Pictury vybírá... Jan Vykoukal

Sběratelé vybírají... Pictura 21. 3. 2013

Připravovaná aukce Galerie Pictura, konaná na první jarní den, je aukcí se solidním spektrem nabídky výtvarného umění, jak cizího tak i českého. Samozřejmě dominuje převaha českých autorů od 19. století až po tvorbu současnou.

Rozhovor s Janem Vykoukalem si lze přečíst zde.

Velmi kvalitní a téměř raritní je soubor starých Váchalovských tisků, pozoruhodný je i soubor prací třebíčského Ladislava Nováka s důrazem na ranné práce - alchymáže, se kterými se často nesetkáváme. Vysoce nadstandartní je i olejomalba Aloise Vitíka. Za zmínku stojí i velmi kvalitní práce Zdeňka Sklenáře z počátku inspirace čínským uměním. Kvalitní je i malba Adrieny Šimotové z 60.let - často se nevyskytující. Já se ze svého zájmového pohledu zaměřím na nabízené práce autorů Skupiny 42, k nimž mám blízko.

Kamil Lhoták: Závodiště / 1944 / olej na plátně / 29,5 x 39 cm
Kamil Lhoták: Závodiště / 1944 / olej na plátně / 29,5 x 39 cm / vyvolávací cena: 720 000 Kč (včetně provize)

1 / Položka 115 - Kamil Lhoták - Závodiště, 1944, olej na plátně, číslo soupisu 646/68 . Dle mého soudu jednička aukčního katalogu Práce z údobí činnosti Skupiny 42. Velmi kvalitní věc, řadící se mezi špičková díla KL. Vyvolávací cena příjemná. Odhadní cena podhodnocená. Dobrá příležitost pro movitější sběratele.

Ladislav Zívr: Hudební zátiší / 1967 / patinovaná sádra / 6 x 23 cm /
Ladislav Zívr: Hudební zátiší / 1967 / patinovaná sádra / 6 x 23 cm / vyvolávací cena: 8 280 Kč (včetně provize)

2 / Položka 116 a 117 - Ladislav Zívr - obě věcí z druhé poloviny 60. let - sádra a terakota shodně patinované Hudební zátiší má být v katalogu situované horizontálně, nikoliv vertikálně -je kubizující /na tu dobu překvapivě/ Jedná se o návrh pro arch. realisaci. Existují dvě varianty - cena odpovídající. Poupě - biomorfní údobí - průměrná práce - cena lehce nadhodnocena (33, 6 tisíc korun).

Karel Souček: Žena s květinou / 1941 / tuš na kartonu / 89 x 41 cm
Karel Souček: Žena s květinou / 1941 / tuš na kartonu / 89 x 41 cm / vyvolávací cena: 16 800 Kč (včetně provize)

3 / Položka 123 - Karel Souček - tušová kresba - kvašová z roku 1941 - předskupinová - kvalitní v typickém tmavém koloritu té doby. Název mi připadá neadekvátní - dojem pohřebního rituálu. Cena lehce nadhodnocená.

Jan Kotík: Bez názvu / 1965 / olej na plátně / 97 x 115 cm
Jan Kotík: Bez názvu / 1965 / olej na plátně / 97 x 115 cm / vyvolávací cena: 456 000 Kč (včetně provize)

4 / Položka 134 - Jan Kotík - olej na plátně z roku 1965. Velmi kvalitní malba z cyklu ,,Tabulí" zcela abstraktně pojatá. Špičková věc ,,bílého údobí". Vyvolávací cena je také špičková.

Mimo Skupinu 42

Josef Istler: Fokalk I / 1945 / kombinovaná technika / 40 x 28 cm
Josef Istler: Fokalk I / 1945 / kombinovaná technika / 40 x 28 cm / vyvolávací cena: 10 800 Kč (včetně provize)

54 / Položky 13 - 15 - Josef Istler - Fokalky z roku 45 z doby činnosti skupiny RA. Naprosto raritní záležitost, na trhu s uměním se nevyskytující. Z katalogu nelze posoudit, nejedná-li se o pozdější kopie. V případě autenticity je vyvolávací cena víc jak příjemná.

Další články z cyklu Sběratelé vybírají...:

Marián Hodoš a 1. Art Consulting, Patrik Vavřina a Dorotheum, Robert Mečkovský a VltavínTomáš Valeš a Dolmen

Artslimit 24. 3. 2024

Kotík Jan

Kotík nezklamal

Kotík nezklamal

24. května 2015

Nejdražší Šíma za pět let

Nejdražší Šíma za pět let

16. prosince 2013

Aspoň Schikaneder

Aspoň Schikaneder

2. ledna 2013