Červen 2019 1392

Hodiny i hodinky

Zezula 5. 10. 2019

Specializovanou aukci hodin a hodinek připravil na tuto sobotu aukční dům Zezula. Zahrne více než dvě stovky předmětů od stojacích přes stolní hodiny až po velké množství kapesních hodinek.

Gray Benjamin: osmihranné závěsné hodinky, 1. polovina 18. století zlacené stříbro, email, horský křišťál, 4 x 4,5 cm Zezula 5. 10. 2019 vyvolávací cena: 250 000 Kč (+ 20% provize)

Benjamin Gray: osmihranné závěsné hodinky, 1. polovina 18. století
zlacené stříbro, email, horský křišťál, 4 x 4,5 cm
Zezula 5. 10. 2019
vyvolávací cena: 250 000 Kč (+ 20% provize)

Právě kapesních hodinek různého zpracování, materiálu a stáří bude v dražbě k mání nejvíce. Rozpětí vyvolávácích cen v této kategorii bude velmi široké. Od sumy přesahující o něco málo tisíc korun až po 300 tisíc korun včetně provize, na kterých se začnou dražit velmi vzácné osmihranné závěsné hodinky vyrobené londýnským hodinářem Benjaminem Grayem v 1. polovině 18. století.

Hodinky ze zlaceného stříbra bohatě zdobené barevnými emaily a chráněné pláštěm z horského křišťálu ukazují na velkou zručnost tohoto hodinářského mistra. Jejich vzácnost je kromě umělecké a řemeslné hodnoty dána také tím, že prací Benjamina Graye, který byl od roku 1742 dvorním hodinářem krále Jiřího II., se do dnešní doby zachovalo poskrovnu. Hodinky jsou zároveň plně funkční.

François L´Hardy: skeletové hodinky automaton se zvoníky, kol. 1810 stříbro, email, průměr 5,5 cm Zezula 5. 10. 2019 vyvolávací cena: 130 000 Kč (+ 20% provize)

François L´Hardy: skeletové hodinky se zvoníky, kol. 1810
stříbro, email, průměr 5,5 cm
Zezula 5. 10. 2019
vyvolávací cena: 130 000 Kč (+ 20% provize)

Mezi nejdražší položky budou dále patřit například i stříbrné kapesní hodinky z dílny ženevského hodináře Francoise L`Hardyho z doby kolem roku 1810. Automaton s viditelným mechanismem je opatřen bitím, které obstarávají dvě figurky amorů s kladívky, kterými se dotýkají dvojice zvonků v horní části pod číslicí 12. Jdoucí hodinky jsou bohatě zdobené gravírováním, včetně zadní strany pláště, kde jsou vyryty rostlinné motivy. Začínat budou na částce 156 tisíc korun.

Skupinu stojacích, konzolových a stolních hodin budou reprezentovat třeba více než dva metry vysoké podlahové hodiny s dřevěnou skříní zdobenou marketerií ve stylu Andrého-Charlese Boulleho (1642-1732) a opatřenou bohatými bronzovými aplikami. Vyrobeny byly však až v polovině 19. století, jejich tvůrce ale není znám. Do aukce vstoupí s nejvyšší vyvolávací cenou, 594 tisíc korun.

Boulleho technikou marketerie, která kombinuje intarzii dřevěnou dýhou s kovem, želvovinou a dalšími materiály, jsou zdobeny i konzolové kyvadlové hodiny pařížského hodináře Isidora Guillauma Championa (1687-1765). Bronzové apliky představují putti, karyatidy, alegorické figury času a také postavu Fámy sedící na orlu, která hodiny završuje. minimální podání této položky je stanoveno na 186 tisíc korun.

Podlahové hodiny ve stylu Boullé, Francie dřevo, zlacený bronz, výška 224 cm  Zezula 5. 10. 2019 vyvolávací cena: 495 000 Kč (+ 20% provize)

Podlahové hodiny ve stylu Boullé, Francie
dřevo, zlacený bronz, výška 224 cm
Zezula 5. 10. 2019
vyvolávací cena: 495 000 Kč (+ 20% provize)

Zaujmou i doplňky, jako například soubor stojánků na kapesní hodinky, z nichž jeden je z ruky Eduarda Eichlera, modeléra a majitele duchcovské porcelánky (5 tisíc korun), ale také specifické dámské miniaturní přívěskové hodinky od švýcarských firem Croton, Bucherer nebo Juvenia (14 tisíc korun). Nouze nebude ani o náramkové hodinky nejrůznějších značek.